Контакт

Спорт

Барса го отпушти Светислав Пешиќ

Објавено пред

По поразот во финалето на Ендеса лигата од Басконија, Барселона се раздели со српскиот тренер Светислав Пешиќ, откако спогодбено го раскина неговиот договор.

Пешиќ, кој имаше договор со клубот до крајот на сезоната 2021, со Барселона освои една титула од Евролигата (2003), две домашни титули (2003, 2004) и три Купови на Шпанија (2003, 2018, 2019), но драматичниот пораз од Басконија беше доволен за клубот да побара ново решение.

„И пред плејофот на Ендеса лигата се договоривме дека ова е мојата последна сезона како тренер, бидејќи е време некој друг да добие шанса. Горд сум на моите кошаркари за сезоната, а секогаш сум тука за Барселона“, напиша Пешиќ.

Фаворит за неговото место е тренерот на Жалгирис, Шарунас Јасикевичус, кој исто така е во игра за испразнетото место во Фенербахче.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси се збогуваше со Касилјас: Беше многу тежок противник

Објавено пред

Лионел Меси беше еден од многуте фудбалери кои се простија со Икер Касилјас, откако легендарниот шпански голман вчера ја потврди пензијата на 39 години.

Касилјас во кариерата освои 24 трофеи, од кои пет титули од Ла лига, четири од Лигата на шампионите, две Европски првенства и едно Светско првенство. Касилјас имаше срцев напад пред една година и си замина со уште еден трофеј со Порто, кога ја победија Бенфика во Португалскиот куп, а капитенот Данило Переира го качи на подиумот.

Меси, кој му даде многу голови во „Ел класико“, прати одлична порака до него.

„Икер се повлекува, но тој одамна влезе во историјата на фудбалот. Не само бидејќи беше репер во Ла лига, туку поради тоа што го направи на сите полиња. Ти си спектакуларен голман и некој кој беше многу тежок противник. Сепак, мислам дека се работеше за убаво ривалство и уживав секогаш кога игравме еден против друг“, вели Меси во изјава за „АС“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димитров: Никој не знае какви последици ќе имам од коронавирусот

Објавено пред

Бугарскиот тениски ас, Григор Димитров, признава дека уште не е целосно физички закрепнат од коронавирусот кога неговиот позитивен тест на „Адрија турнејата“ на Новак Ѓоковиќ предизвика бура реакции кај тениските љубители.

„Вирусот е вистински. Најтешкиот дел е тоа што не знаеме што се случува и таа несигурност најмногу боли. Јас бев активен целиот мој живот и одеднаш морав да бидам затворен и тоа ми беше навистина тешко. Навистина не се чувствував добро. Имав различни симптоми, не можев да го препознам вкусот на храната и не мирисав ништо. Не ми е тешко да сум сам бидејќи од мојата 12-та година живеам практично сам. Но, најмногу ме плашеше тоа што не знаеме какви долгорочни последици ќе има од болеста“, вели Димитров.

Димитров, заедно со организаторот на „Адрија турнејата“, Новак Ѓоковиќ, претрпе најмногу критики за летната турнеја на Балканот, која требаше да ги обедини луѓето. Тој додава дека е во контакт со Ѓоковиќ и дека и двајцата сакаат да мислат на тенисот.

„Зборував со Новак, секако. Бевме заедно и двајцата сме речиси вратени во форма. Двајцата тренираме и чекаме да видиме што ќе се случи следно“, објаснува бугарскиот тенисер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ не престанува со поставувањето рекорди во НБА

Објавено пред

Нова партија, нов рекорд. Лука Дончиќ повторно постави рекорд на НБА-лигата при победата на Далас маверикс над Сакраменто кингс во Орландо (114:110) кога првпат во кариерата имаше 20 скока, а додаде и 34 поени и 12 асистенции.

Со ова тој стана најмладиот НБА-кошаркар во историјата (21 година и 158 дена), кој постигнал 30 поени, 20 скока и 10 асистенции во еден меч по Оскар Робертсон во 1961 година (23 години и 12 дена).

Покрај тоа, словенечкото чудо е само четврти НБА-играч во историјата што имал 34 поени, 20 скока и 12 асистенции во еден натпревар по Карим Абдул-Џабар во 1976 година. Претходно тоа им успеа само на Елгин Бејлор (четири пати) и на легендарнио Вилт Чембрлен (11 пати). Дончиќ не беше задоволен.

„Ова беше еден од нашите најлоши натпревари, но сепак победивме“, изјави тој по мечот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ53 минути

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид-Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид-Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид, се преврте камион,...

Свет2 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија2 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет4 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет5 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија5 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет5 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија5 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет6 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет6 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија16 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет18 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија21 час

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ22 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија23 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија23 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија24 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија24 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија1 ден

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Досие