Контакт

Спорт

Барса може да го добие Димитриевски за 6.000.000 евра

Објавено пред

Столе Димитриевски би можел кариерата да ја продолжи во Барселона. „Ел Чирингито“, објави дека Каталонците сериозно биле заинтересирани за македонскиот репрезентативец.

dobivaj vesti na viber

Димитриевски има одлична сезона, тој е еден од најзаслужните за одличните резултати што ги постигнува Рајо Ваљекано. Македонецот е најдобро оценет голман во Примера, а Барселона во неговите квалитети можеше да се увери во меѓусебниот дуел.

Рајо пред околу два месеци победи 1:0, а Димитиревски во вториот дел му одбрани пенал на Депај. По овој пораз Роналд Куман доби отказ.

Димитиревски има договор со Рајо Ваљекано до јуни 2024 година. Откупната клаузула во неговиот договор изнесува 6.000.000 евра. Значи доколку Барселона ја активира клаузулата, тогаш голманот може да го напушти клубот.

Прашање е што е подобро за Димитриевски, да брани во Рајо или да у биде резерва на Тер Штеген во Барселона. Јасно е дека Германецот е број 1 и покрај тоа што ова му е најслабата сезона во Барселона, а во клубот е од 2014 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Финикс го избраа Вогел за нов тренер

Објавено пред

Финикс санс го избраа поранешниот шампионски тренер Френк Вогел како замена за Монти Вилијамс, објавуваат „Асошиејтед прес“ и „ЕСПН“.

dobivaj vesti na viber

40-годишниот Вогел беше тренер на Индијана пејсерс, Орландо меџик и Лос Анџелес лејкерс, со кои освои титула во 2020 година за време на пандемијата на КОВИД. Тој ќе се обиде да изгради шампионски тим во Аризона, каде што ја чекаат првата титула во 55-годишната историја на клубот.

Санси го отпуштија Вилијамс во мај и покрај четирите успешни сезони, вклучувајќи пласман во НБА финалето во 2021 и наградата за најдобар тренер во лигата во 2022. Ова дојде по две засрамувачки порази во плејофот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кварадона“ најдобар играч, Спалети најдобар тренер во Серија А

Објавено пред

Сосема очекувано, грузискиот плејмејкер на Наполи, Квича Кварацхелија е избран за најдобар фудбалер во Серија А оваа сезона, додека тренерот Лучано Спалети е најдобриот тренер откако по 33 години донесоа скудето за „партенопеи“.

dobivaj vesti na viber

Тој иронично не е беше вклучен во најдобриот тим на сезоната, бидејќи тој се утврдува според статистиката, а тој не е ниту во класата на напаѓач, ниту класично крило. Најдобар голман е Иван Проведел од Лацио, најдобар дефанзивец соиграчот на Кварацхелија, Ким Мин-Џеј, во одбраната најмногу се покажал Николо Барела од Интер, додека Виктор Осимен е најдобар стрелец.

Кварацхелија ја завршува сезоната во Италија со 12 гола и 13 асиситенции во 33 меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Ѓоковиќ ја доби битката со француската публика и со Давидович Фокина

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ влезе во осминафиналето на Ролан Гарос, победувајќи го во три супер-забавни сета Шпанецот Алехандро Давидович Фокина со 7:6(4)/7:6(5)/6:2, во кои повторно имаше конфликт со публиката во Париз, која честопати е позната по тоа што секогаш има свое мислење.

dobivaj vesti na viber

И покрај тоа што мечот беше решен во три сета, Ѓоковиќ дефинитивно немаше лесна работа против 23-годишниот Давидович Фокина, 34. на АТП листата, одигрувајќи два фантастични сета со многу промени на водството. Следен за Србинот ќе биде подобриот од мечот помеѓу Полјакот Хуберт Хуркач и Перуанецот Хуан Пабло Варилјас.

Во првиот сет, Давидович Фокина прв дојде во предност правејќи брејк за 2:3 водство, но Ѓоковиќ врати експресно, за потоа во тесниот тај-брејк да победи со 7:4. Вториот сет беше уште понеизвесен, со вкупно шест брејка, по три за двајцата тенисери, и откако Ѓоковиќ го доби, прво бурно реагираше пред публиката, која јасно беше на страна на Шпанецот. Веднаш потоа, тој побара медицински тајмаут, по што доби дополнителни свирежи, за што саркастично реагираше.

На крајот, во третиот сет, Ѓоковиќ направи брејк за 2:0 водство, за со уште еден брејк за 4:1 да ја запечати победата по 3 и пол часа игра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ3 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија4 часа

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија6 часа

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ8 часа

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа8 часа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион10 часа

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија10 часа

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...

Европа11 часа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа. „Координиран напад организиран од властите во...

Македонија11 часа

Пристигна воен конвој со новите лесни оклопни возила JLTV наменети за македонската Армија

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои...

Регион11 часа

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со...

Регион12 часа

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта помина мирно, а од утрово, седми ден од кризата во тие три...

Свет12 часа

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот,...

Македонија22 часа

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа1 ден

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет1 ден

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 ден

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион1 ден

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија1 ден

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...