Контакт

Спорт

Барса на Атлетико им го понудиле Гризман во замена за Феликс

Објавено пред

Барселона на Атлетико Мадрид им понудиле да ги разменат Антоан Гризман и Жоао Феликс, тврдат шпанските медиуми. Гризман од Атлетико за 120 милиони евра, пред две сезони се пресели во Барселона, а на неговото место дојде Феликс. Атлетико за младиот Португалец на Бенфика и платија 126 милиони евра.

Откако оваа информација се појави во јавноста, првиот човек на Атлетико, Енрике Серезо, рекол дека мали се шансите размената да биде реалзирана.

„Гризман? Одличен играч, се надевам дека некогаш повторно ќе игра за нас. Меѓутоа не верувам дека Барселона сака да се ослободи од него. Секој тим би сакал да го има во своите редови“, рекол Серезо и дополнил.

„Не постои можност Феликс да замине. Потребно му е време да се прилагоди. Кога ќе започне неговиот подем ќе биде еден од најдобрите во светот. Разберете дека играчите не се роботи“.

Размената тешко може да се реалзиира и поради платите што ги имаат фудбалерите. Гризман во Барселона заработува 17 милиони евра годишно, додека плата на Феликс во Атлетико е 3,5 милиони евра по сезона.

Без оглед на оваа изјава на Серзо, во Барселона ќе работат на трансферот на Гризман. Новинарот Фабрицио Романо тврди дека ПСЖ се заинтересирани за Гризман, меѓутоа фудбалерот повеќе би сакал да игра во Премиер лигата.

Гризман оваа сезона одиграл 50 натпревари за Барселона, постигнал 19 голови и забележал 12 асистенции. Феликс, во сезоната во која се мачи со повредите, одиграл 39 натпревари со учинок од 10 голови и шест асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шкотланѓаните покажаа дека се еднакви со Англичаните во ремито без голови

Објавено пред

Aнглија и Шкотска се сретна на „Вембли“ во најстарото фудбалско репрезентативно дерби (првиот меч се одигра во далечната 1872 година), а и покрај тоа што „трите лава“ беа сметани за апсолутно фаворити, на крајот мораат да бидат задоволни што освоија поен против инспирираните Шкотланѓани.

За разлика од првиот меч на Шкотска, поразот од Чешка, овојпат „тартан армијата“ покажа дека со доволна мотивација може да ги испоти и најдобрите репрезентации на светот, нешто што треба да биде „закана“ кон Хрватите, со кои ќе играат одлучувачки меч во последното коло за пласман во осминафиналето.

Англичаните имаа подобар старт на мечот, кога Џон Стоунс ја погоди стативата по еден фантастичен скок, а потоа и Фил Фоден имаше неколку шанси, но Шкотланѓаните се заканија преку Че Адамс и го кренаа нивото на играта при крајот на полувремето.

Во второто полувреме, Шкотска беше поактивна, додека од другата страна Англичаните беа безопасни, посебно преку вечерва слабиот Хери Кејн, кој беше заменет од Маркус Рашфорд.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Моќта на Кристијано Роналдо – првиот човек со 300 милиони следбеници на Инстаграм

Објавено пред

Веста дека вредноста на акциите на „Кока-кола“ паднаа за неколку милијарди долари откако Кристијано Роналдо ги отстрани нивните шишиња од прес-конференцијата, предизвикувајќи низа копирања на ЕУРО 2020, само ја покажаа медиумската моќ на Португалецот. Сега, информацијата дека тој е првиот човек на Инстаграм со над 300 милиони следбеници само го докажува тоа.

Роналдо претходно беше првиот човек кој надмина 200 милиони следбеници, а во 2019 година беше објавено дека тој добива просечно по 975.000 долари за секоја реклама на својата страница, и дотогаш имаше заработено 47.8 милиони долари за ваквите објави.

На второто место е холивудската ѕвезда Двејн „Рок“ Џонсон, а интересно зад нив се имиња како Кајли Џенер, Селена Гомез и Емили Ратајковски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска избори реми со Чешка за да останат во игра за осминафинале

Објавено пред

Хрватската фудбалска репрезентација ја продолжи традицијата да нема пораз од Чешка, одигрувајќи 1:1 на „Хампден парк“ во Глазгов за да остане во игра за пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020 и покрај лошиот впечаток на првите два меча за светските вице-шампиони.

Чесите имаа далеку подобар старт на првото полувреме, контролирајќи ја играта, меѓутоа не успеаја да стигнат до голот на Ливаковиќ до 37. минута од мечот, кога се случи еден од најконтроверзните моменти на шампионатот досега. По воздушниот дуел на Дејан Ловрен и Патрик Шик, судијата одлучи дека се работи за пенал, кој Шик со крвав нос успеа да го реализира за да стане најдобар стрелец на шампионатот со 3 гола во два меча.

Во второто полувреме, Хрватска заигра подобро, и веќе во 47. минута стигна до израмнување по фантастичниот гол на Иван Перишиќ. И покрај оваа иницијатива, тие не успеаја да стигнат до втор гол.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет11 час

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт13 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија15 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион19 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија19 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион20 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт21 час

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт1 ден

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион1 ден

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа1 ден

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија2 дена

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 дена

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија2 дена

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија2 дена

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија2 дена

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ2 дена

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија2 дена

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија2 дена

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Досие