Контакт

Спорт

Барса влегува во реализација на проект вреден 1.500.000.000 евра

Објавено пред

Барселона, по пат на референдум, го одбри новиот финансиски план, вклучувајќи и дополнителни 1.500.000.000 евра, со кои ќе бидат реконструирани стадионот „Ноу Камп“ и уште неколку објекти.

dobivaj vesti na viber

На референдумот излегле 44 отсто од членовите на клубот. Новиот финансиски план бил одобрен со 87,8 отсто. За реализација на овој проект, Барселона, ќе подигне кредит од „Голдман саш“. Кредитот ќе биде со грејс период од пет години и рок на отплата од 35 години.

„Голдман саш“, во август, на Барселона и позајми 595.000.000 евра за да го реконструира долгот.
Проектот за реконструкција е наречен „Еспаи Барцелона“ и датира од 2014 година. Со реновирањето, капацитетот на „Ноу Камп“ ќе биде зголемен на 105.000 места за седење. Работите би требало да започнат наредната година, а би завршиле во 2025 годинс.

Во процес на реконструкција ќе влезе и арената „Палау Блауграна“, работите би требало да завршат во 2026 година.

Планот предвидува и изградба канцеларии и хотел. Овој проект е наречен „Кампус Барса“ и треба да биде завршен до 2027 година.

Претседателот на клубот, Џоан Лапорта, рекол дека со реконструираниот стадион, приходите на клубот ќе пораснат за 200.000.000 евра на годишно ниво.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо: Неправда, Тејлор судеше како да е Шпанец

Објавено пред

Рома, синоќа во Будимпешта не успеа да го освои трофејот во Лига Европа. „Волчицата“ финалето од Севилја го загуби на пенали со 4:1. По повеќе од 120 минути борба на теренот резултатот беше 1:1.

dobivaj vesti na viber

Жозе Мурињо го загуби своето прво европско финале во кариерата. По натпреварот Португалецот беше тажен и лут.

Тој беше многу директен кога го обвини судијата Ентони Тејлор дека „суди како Шпанец“.

„Па, судијата очигледно беше Шпанец, Ламела требаше да добие жолт картон (втор). Не му даде црвен, па тој играч доаѓа и реализира пенал. Реков или ќе излеземе одовде со пехарот или ќе заминеме мртви. Па, изгледа дека сме мртви. Мртви изморени физички, психички и затоа што мислиме дека ова беше неправеден пораз со многу инциденти за кои можеме да дискутираме. Мртви сме, но горди. Секогаш велам дека можеш да загубиш натпревар, но никогаш гордоста и професионализамот. Победив пет европски финалиња, го загубив ова, но се враќам дома погорд од кога било. Момците дадоа сè оваа сезона“, изјави Мурињо.

Поразот тешко му падна, па по прес-конференцијата го чекал судијата Тејлор на паркингот пред стадионот за да му каже што мисли.

Не го интересираше сребрениот медал, веднаш по мечот му го подари на млад гледач.

Потоа тој ги отфрли гласините дека веќе договорил се со Пари Сен Жермен.

„Одам на одмор во понеделник. Ако дотогаш има време да разговарам со луѓе од Рома, добро. Ако не, ќе одам на одмор и ќе видиме. Морам да се борам за овие момци. Јас сум сериозен човек, пред неколку месеци им кажав на сопствениците дека ако има контакти со други клубови тие ќе бидат први што ќе дознаат. Секогаш сум бил директен и искрен. Во декември имав понуда од Португалија, оттогаш немав контак со никој друг. Имам уште една година од договорот со Рома“, заклучи Мурињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед постигнал договор со Маунт

Објавено пред

Манчестер јунајтед е на пат да го обезбеди своето прво летно засилување. Се очекува Маунт во блиска иднина да стане член на тимот на Ерик тен Хаг.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува британски „Телеграф“, фудбалерот ги договорил личните услови со клубот од „Олд Трафорд“. Сега останува клубовите да го договорат обесштетувањето.

Сумата која треба да ја плати Манчестер јунајтед веројатно нема да биде поголема од 40 милиони евра, бидејќи Маунт влегува во последната година од договорот.

Интерес за Маунт покажаа и Ливерпул, односно Арсенал.

Во исто време, Челзи му даде зелено светло на играчот од средниот ред Матео Ковачиќ да преговара со Манчестер Сити.

Тоа е јасен сигнал за почеток на продажба на одредени играчи на Челзи, пред новиот менаџер Маурисио Покетино да тргне на засилувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

Објавено пред

Севилја го потврди епитетот на „мајстор“ во Лига Европа, освојувајќи ја својата седма титула на „Пушкаш арената“ во Будимпешта, откако ја победија Рома на Жозе Мурињо со 4:1 на пенали, откако по 120 минути игра беше 1:1.

dobivaj vesti na viber

Ова е фантастичен успех на тимот на Хозе Луис Мендилибар, посбебно ако се знае дека имаа катастрофален старт на сезоната во Ла лига, но потоа имаа фантастичен пат до финалето, елиминирајќи ги фаворизираните Манчестер јунајтед и Јувентус.

За Мурињо, пак, по пет титули во европските финалиња, вклучувајќи го и минатогодишното финале во Конференциската лига, ова е прв пораз, и доаѓа во момент кога шпекулациите велат дека е пред заминување од клубот.

Рома ја имаше иницијативата на стартот на мечот, и во 35. минута, Пауло Дибала, за кого Мурињо зборуваше дека не е подготвен за цел меч, постигна прекрасен гол по уште поубавата асистенција на Џанлука Манчини за предност на италијанскиот тим. Ова предност траеше до 55. минута, кога токму Манчини израмни со автогол, сместувајќи си ја топката во сопствениот гол.

Севилја имаше иницијатива до крајот на регуларните 90 минути, по што се отиде на продолжение, одбележано со нервозна игра на двата тима и на крајот со пенал-серија.

Севилја прва почна со пенал серијата преку Окампос, кој беше прецизен, исто како и Брајан Кристанте за Рома. Ерик Ламела исто така беше прецизен, за обидот на Манчини да заврши во нозете на фантастичниот Боно за предност на шпанскиот клуб. По него, Ракитиќ беше сигурен, но Ибањез ја погоди стативата за Рома, за да ги донесе Севилја на чекор до победа. Гонзало Монтиел ја доби честа да ја осигура титулата, но негеовиот обид заврши во нозете на голманот на Рома, Руи Патрисио, по што судијата Ентони Тејлор нареди повторно изведување за прерано излегување од гол-линија, и Монтиел беше сигурен со гол за титула.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести37 минути

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести44 минути

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ11 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ13 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ14 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ16 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија18 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија21 час

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија22 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија22 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија22 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија22 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет22 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија24 часа

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион24 часа

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион24 часа

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...

Свет1 ден

МААЕ бара од Русија и од Украина да ја заштитат нуклеарната централа во Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи...

Свет1 ден

Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Турција веднаш да го потврди приемот на Шведска во НАТО. Блинкен рече дека...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Пожар избувна на територијата на рафинеријата „Афипски“. Се запали фабриката за дестилација на мазут. Причината можеби е напад со дрон“,...

Свет1 ден

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина, ЕУ не ги признава

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е...