Контакт

Спорт

Барселона „десеткувана“ пред мечот на сезоната

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен има големи проблеми со составот пред вечерашниот дуел ос осминафиналето во ЛШ против Наполи, на „Ноу Камп“. Шпанските медиуми јавуваат дека Каталонците ќе бидат ослабени со неиграњето на десетина фудбалери.

Последниот од играчите кои нема да играат на реваншот е Дембеле кој цела сезона се мачи со повреди.

Најголемиот удар за Каталонците е секако неиграњето на Серхио Бускетс, Самуел Умтити и Артуро Видал.

Сепак, позитивно е што на теренот се враќаат Антоан Гризман и Клемент Ленгле.

За мечот против Наполи конкурираат дури 8 јуниори, меѓу кои најпознати се Рики Пуи и Ансу Фати.

Од друга страна, Џенаро Гатузо има неколку неизвесни фудбалери – Манолас, Максимовиќ и Инсиње.

Првиот дуел од осминафиналето во Неапол, пред пандемијата на коронавирусот заврши 1-1, а реваншот е вечерва од 21 часот.

Спорт

„Пума“ му го даде на Нејмар најбогатиот индивидуален договор во светот!

Објавено пред

Нејмар е подобар од Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Барем според најновиот договор со „Пума“, која ќе му плаќа 25 милиони евра годишно, што претставува најголемиот годишен спонзорски договор за индивидуален спортист.

28-годишната ѕвезда на ПСЖ го прекина партнерството со „Најк“ овој месец, заминувајќи си од американскиот бренд кој го поддржуваше од неговата 13-та година, иако имаше уште две години од 11-годишниот договор, откако „Пума“ реши да направи голема инвестиција во ризичниот пазар.

25-те милиони евра се повеќе од 16-те милиони евра кои Кристијано Роналдо ги добива од „Најк“, додека поранешниот соиграч на Нејмар, Лионел Меси добива 20 милиони евра од „Адидас“. Огромните суми ги откри магазинот „Форбс“, иако не е јасно на колку години е договорот на Нејмар со германскиот бренд, кој потписот го прослави со слоганот: „Кралот се врати“, бидејќи Нејмар ќе биде заштитно лице на „Кинг“ копачките.

Самиот Нејмар, можеби малку цинично, изјави дека историјата на „Пума“ била важен фактор за потписот (покрај парите).

„Пораснав гледајќи видеа на големите фудбалски легенди како Пеле, Кројф, Матеус, Еузебио и Марадона. Сакам да ја продолжам историјата која тие фудбалери ја направија“, изјави Нејмар.

Неговиот клуб ПСЖ, пак, како спонзор го има „Најк“, но се верува дека немаат проблем со индивидуалниот договор доколку Бразилецот ја посвети иднината на францускиот шампион.

Прикажи повеќе...

Спорт

Михајловиќ: Ќе умрев ако не ми дадоа да се вратам на клупата

Објавено пред

Синиша Михајловиќ вели дека „ќе умрел“ ако не му беше дадена пауза од третманот за леукемија за да се врати на клупата на Болоња минатото лето.

На српскиот тренер му беше дијагностицирана леукемија во јули 2019 и комуницираше со својот тим преку телефон или видео-врска од неговата хотелска соба. По првата тура хемотерапија тој беше доволно стабилен лекарите да му дозволат да биде на клупата на првиот меч од Серија А на стартот на сезоната 2019/20 на „Бентегоди“.

„Ако тој ден, на 25 август против Верона не бев на клупата, ќе умрев. Иако бев многу слаб, морав да покажам сила, дека сум човек кој се бори. Секогаш ќе му бидам благодарен на донаторот на коскена срж. Не знам кој е, но ми го спаси животот“, вели Михајловиќ.

Србинот исто така пропушти поголем дел од пред-сезоната ова лето, откако доби КОВИД-19, но вели дека помина со мали симптоми.

„Кога ќе поминеш преку леукемијата, искрено тешко е да бидеш исплашен. Како кога ќе поминеш преку војна, што може да те исплаши? Да добиев КОВИД во февруари или март, кога ми беше ослабен имунитетот ќе беше опасно, но сега сум силен“, додава Михајловиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Како не му дадоа „Златна топка“! Левандовски со фантастична асистенција

Објавено пред

Роберт Левандовски минатата сезона ја освои тројната круна со Баерн Минхен, постигнувајќи неверојатни 55 голови, но сепак, не ја доби „златната топка“ откако „Франс фудбал“ реши да не ја додели наградата поради корона вирусот, нанесувајќи му вистинска неправда на Полјакот.

Тоа очигледно не го обесхрабри Левандовски, кој новата сезона ја стартуваше со 8:0 победа над Шалке, меч во кој постигна гол од пенал, но ја имаше и оваа апсолуно неверојатна асистенција до Томас Милер!

Прикажи повеќе...

Најново

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија3 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија4 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет4 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија4 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет5 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ5 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт5 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион18 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет19 часа

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија21 час

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Топ22 часа

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија23 часа

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија1 ден

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија1 ден

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија1 ден

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија1 ден

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион1 ден

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет1 ден

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија1 ден

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион1 ден

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Досие