Контакт

Спорт

Барселона и Ливерпул ќе си разменат играчи

Објавено пред

Според британските и шпанските медиуми, Барселона сака да размени играч со Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Барселона сака да му го понуди Мемфис Депај на Ливерпул во замена за Роберто Фирмино, а размената би требало да биде комплетирана наредната сезона.

Депај е во втор план кај тренерот на Барселона, Чави Ернандез, од почетокот на сезоната има одиграно само 131 минута. Тој има договор со Барселона до крајот на сезоната, а во каталонскиот клуб пристигна минатата година како слободен играч.

Фирмино сака да го напушти „Енфилд“, бидејќи повеќе не е стартер во Ливерпул. Во дресот на Ливерпул одигра 335 натпревари на кои постигна 101 гол со 77 асистенции.

Тој има договор со Ливерпул до крајот на сезоната, а во англискиот клуб пристигна во 2015 година од Хофенхајм за 41 милион евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кристијано Роналдо, дел од најслабиот тим по првата фаза од СП

Објавено пред

Големата португалска ѕвезда Кристијано Роналдо изненадувачки се најде во тимот на разочарувањата од првата фаза на Светското првенство во Катар, составен од популарната платформа за статистика и резултати во живо, Sofascore. Причината за ова е што аналитичарите на компанијата на 37-годишниот Португалец му дадоа просечна оценка од 6,37 по систем до десет поени за трите натпревари од групната фаза.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ ги започна сите три меча на Португалците во Катар.

Во нив, сега веќе поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед постигна само еден гол откако погоди од пенал на првиот натпревар против Гана. Роналдо тврдеше дека е стрелец и на првиот гол против Уругвај, но ФИФА тој гол му го додели на Бруно Фернандеш.

Во оваа селекција се најдоа играчи кои играле 60% од времето на натпреварите од групната фаза на Светското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милик: Ќе ни треба скутер за да го стигнеме Мбапе

Објавено пред

Репрезентациите на Полска и Франција ќе се сретнат утре од 16 часот во осминафиналето на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот светски првак Франција остави многу добар впечаток во групната фаза и со две победи над Австралија и над Данска го освои првото место во групата Д, така што во последното коло против Тунис селекторот Дешамп им даде шанса на резервите, па „триколорите“ загубија со 1:0.

Полјаците ја минаа групата поради подобра гол – разлика во однос на Мексико. Двете селекции имаа по четири бода, но Полска го зазеде второто место во групата Ц зад Аргентина.

Французите се големи фаворити во осминафиналето, а еден од најдобрите полски играчи, напаѓачот Аркадиуш Милик, смета дека Килијан Мбапе ќе биде најголемата закана за неговиот тим на неделниот натпревар.

„Како да се браните од него? Мораме да бидеме брзи и да имаме скутер за да можеме да го фатиме. Многу е тешко да се одбраниш од него во директен дуел еден на еден. Тој е еден од Најдобрите играчи во светот. Ќе мора да реагираме како група и да најдеме колективни решенија“, рече Милик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентина е огромен фаворит против Австралија, но од Саудијците доби лекција никого да не потценува

Објавено пред

Репрезентациите на Аргентина и Австралија вечерва се соочат меѓусебе во второто осминафиналето на СП 2022. Натпреварот се игра на стадионот „Ахмед бин Али“ со почеток од 20 часот.

dobivaj vesti na viber

Аргентинците се меѓу големите фаворити за трофејот на турнирот кој им бега од 1986 година. Успешно ја надминаа групната фаза и денеска се надеваат дека ќе направат уште еден чекор кон трофејот. „Гаучосите“ доживеаја шокантен пораз од Саудиска Арабија со 1:2 во првиот натпревар на Светското првенство во Катар.

Сепак, следеа две победи со по 2:0 против Мексико и против Полска, со што го освоија првото место во групата Ц. Предводени од нивната суперѕвезда Лионел Меси, „гаучосите“ играат подобро со секој нареден натпревар и сега се сметаат за големи фаворити против денешниот ривал Австралија, но веќе знаат дека нема простор за потценување на овој шампионат.

Австралија дефинитивно е едно од пријатните изненадувања на овој Мундијал. Тие беа сметани како аутсајдери во групата Д, но сепак завршија на второто место за да го обезбедат само вториот настап во осминафиналето на турнирите, претходниот беше во 2006 година.

„Кенгурите“ стартуваа со тежок пораз (1:4) против актуелниот светски првак Франција. Сепак, тие потоа ја зацврстија одбраната и остварија тесни победи од 1:0 над Тунис и над Данска.

Во австралискиот тим нема големи ѕвезди, но тие ќе се потпрат на тимскиот дух за да можат да направат уште едно изненадување и да елиминираат еден од главните претенденти за шампионската титула на СП.

Победникот од ова осминафинале во следната фаза ќе се соочи со победникот од мечот меѓу Холандија и САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија7 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија8 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет9 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија11 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава11 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт11 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија12 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет12 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет12 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет12 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија22 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет23 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет1 ден

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет1 ден

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија1 ден

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија1 ден

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет1 ден

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет1 ден

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...