Контакт

Спорт

Барселона (конечно) ќе се ослободи од Умтити – Французинот прави изненадувачки трансфер

Објавено пред

Францускиот дефанзивец Самуел Умтити летово конечно ќе ја напушти Барселона. Барселона неколку трансфер периоди упорно се обидува да го продаде Умтити, но Французинот, поради платата, одбиваше да го напушти „Камп Ноу“.

dobivaj vesti na viber

Умтити на почетокот на годината ја продолжи соработката до летото 2026 година, но се согласи на значително помала плата и сега нема причина да не ја напушти Барселона веќе ова лето.
Французинот беше поврзуван со неколку клубови, но трансферот не се случи бидејќи многумина се загрижени за неговата физичка состојба и фактот дека има големи проблеми со повредите на коленото.

Сепак, се чини дека Барселона конечно ќе се ослободи од Умтити барем една година бидејќи е на прагот да замине на позајмица.

Италијанскиот новинар Џанлука Ди Марцио денеска објави дека Умтити речиси сигурно ќе ја продолжи кариерата во Серија А, во дресот на Лече, кој минатата сезона успеа да се врати во друштвото на најсилните.

Лече и Барселона веќе се во преговори и наводно многу блиску до договор. Умтити ќе пристигне во Лече на позајмица до крајот на сезоната, а италијанскиот клуб ќе има опција да го откупи неговиот договор следното лето.

Спорт

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Објавено пред

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим.

dobivaj vesti na viber

Познат е официјалниот состав со кој фудбалската репрезентација на Македонија ќе и се спротистави на Бугарија на вечерашниот меч на арената „Тодор Проески“.

Натпреварот меѓу Македонија и Бугарија се игра вечерва (20.45 часот).

Прикажи повеќе...

Спорт

Хари Кејн ќе потпише нов договор со Тотенхем

Објавено пред

Напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн е подготвен да потпише нов долгорочен договор со клубот. Приоритет за 29-годишниот Англичанец е да продолжи да игра за Тотенхем и да го обнови договорот кој истекува во летото 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Германските медиуми пред десетина дена најавија дека постои можност напаѓачот на Тотенхем да стане играч на Баерн Минхен во летото 2023 година. Според информациите на Островот, за Кејн е заинтересиран и Челси, но, сепак, тој размислува само за победи и за трофеи со тимот на Тотенхем.

Хари Кејн целата кариера ја помина во Тотенхем. За лондонскиот тим има 254 гола на 395 натпревари. Кејн трипати беше најдобар стрелец во Премиерлигата и двапати беше прогласен за играч на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милевски со офанзивен тим: Трајковски, Миовски и Ристовски ги напаѓаат Бугарите

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва (20.45 часот) ја пречекува селекцијата на Бугарија во последниот натпревар од овој циклус во Лигата на нации. Селекторот Благоја Милевски и фудбалерите сакаат да ја израдуваат нацијата со победа, па затоа и поставеноста треба да биде офанзивна.

dobivaj vesti na viber

Напаѓачот Александар Трајковски, момчето кое ја потопи Италија во Палермо, се опорави од настинката и се очекува денеска да добие шанса како стартер. Планот е тој да делува како полушпиц и да ја добие улогата што на претходниот меч со Грузија ја имаше Елиф Елмас.

Трајковски пред него ќе ги има Бојан Миовски и Милан Ристовски во формација 3-4-1-2.

На голот ќе биде Столе Димитриевски, а триото во одбраната е Зајков, Велковски, Муслиу. На левата странична позиција ќе биде Езгјан Алиоски, а на десната повторно Стефан Ашковски. Централен играч за врска ќе биде капитенот Енис Барди.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт36 минути

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим....

Свет1 час

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 час

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија4 часа

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...

Македонија7 часа

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите за присоединување на украински територии со Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските територии и...

Македонија7 часа

Судска медицина: Доколку Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми шанси да преживее

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачењето на Александар Станков, директор и...

Спорт8 часа

Македонија против Бугарија: Сега е наш ред, европски да ги пречекаме Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот натпревар, во овој циклус во Лигата на нации. Македонија во Скопје...

Европа8 часа

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена...

Македонија9 часа

(Видео) Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење

Во Министерството за образование и наука сè е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека...

Свет10 часа

(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија....

Свет10 часа

Кадиров до Русите кои не сакаат да војуваат: Немаат право да се нарекуваат мажи

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се осврна на Русите кои бегаат од војната и жестоко ги прозва. – Дали имаат право...

Свет11 час

(Видео) Зеленски: Ако ги одземете животите на нашите деца, нема да останете живи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека Киев постигнал позитивни резултати на повеќе фронтови....

Свет11 час

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканите за употреба...

Свет11 час

(Видео) Шефот на воениот оддел во Русија застрелан во глава од младо момче кое било мобилизирано

Шефот на воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, е тешко повреден кога бил застрелан од млад човек кој требало да биде...

Македонија23 часа

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа1 ден

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа1 ден

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион1 ден

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа1 ден

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа1 ден

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...