Контакт

Спорт

Бартомеу не размислувал да поднесе оставка

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Џозеп Марија Бартомеу, рекол дека во ниту еден момент не размислувал да го напушти клубот. Вчера водечките шпански медиуми најавуваа дека Бартомеу ќе го напушти клубот, доколку владата на Каталонија, не го одложи гласањето за недоверба на клупското раководство.

„Никогаш не размислував да поднесам оставка. Тоа би било неодговорно. Во време на пандемија треба да се носат одговорни одлуки. Лоша одлука е да се остави клубот на администраторите“, рекол Бартомеу.

Првиот човек на Барселона верува дека ќе успе и да ги реши сите проблеми кои ги има со клубот Лионел Меси.

„Разбирам дека е лут што не замина. Се обидов да му објаснам нему и на неговото семејство дека не можеме да го пуштиме. Тој е клуч на комплетниот проект на Куман. Се надевам дека во иднина ќе каже дека е среќен, дека сака да го продолжи договорот и дека тука ќе ја заврши кариерата“, рекол Бартомеу.

За потсетување, референдумот за недоверба на клупското раководство треба да се одржи на 15 и 16.ноември. Претседателските избори во клубот ќе се одржат во март наредната година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпански младински клуб се извини за победата од 30:0

Објавено пред

Младинскиот фудбалски клуб од Шпанија, Силос ЦФ се извини на своите противници СФ Хукар, откако ги совладаа со 30:0 во неделата во регионален натпревар, велејќи дека тоа не е во духот на ферплејот.

Претседателот на Силос, Хозе Антонио Гутиерез откри дека неговиот тим, составен од момчиња од 14 до 15 години, сакал да го прекине мечот на полувреме, кога било 14:0, но дека тренерот на Хукар сакал да продолжи.

„Прво сакам да се извинам од нашиот клуб до фудбалерите и татковците и мајките од Хукар. Вистина е дека ова можеше да се избегне бидејќи резултатот беше висок и по првото полувреме. Беше 11 на 11, а неколку пати нашиот тренер зборуваше со судијата и со противничкиот тренер да побара стопирање на мечот, но тренерот на Хукар велел дека неговите момци се храбри и дека ќе продолжат. Нашите фудбалери не славеа многу од головите, ниту се гушкаа. Но, од друга страна ако стоеја на теренот ќе се сметаше дека покажуваат непочитување. И ние сме губеле со висок резултат од Леванте, Валенсија или Вилјареал, но тие мечеви не предизвикуваа внимание бидејќи тие се сметани за големи клубови“ , вели Гутиерез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алан Пардју станува директор на фудбал на ЦСКА Софија

Објавено пред

Поранешниот премиерлигашки тренер, Алан Пардју се договорил со бугарскиот гигант ЦСКА Софија да стане нов директор на фудбал, префрлајќи се во техничката професија по последното фијаско како тренер во холандскиот АДО Ден Хаг.

59-годишниот Пардју е поранешен тренер на Вест хем, Њукасл, Кристал палас и Вест Бромвич Албион, но ова ќе му биде првата техничка работа во кариерата. ЦСКА се најуспешниот бугарски клуб во историјата, но минатата сезона повторно завршија како втори зад недостижните Лудогорец под водство на поранешниот тренер на Шкендија, Бруно Акраповиќ. Легендата на бугарскиот фудбал, Христо Стоичков, е помеѓу главните акционери во клубот.

Пардју во последната работа го предводеше последнопласираниот АДО Ден Хаг во само осум меча, пред сезоната да биде прекратена поради КОВИД-19, и клубот да се спаси од испаѓање. Во овие осум меча тој имаше само една победа.

Навивачите на АДО Ден Хаг му објаснуваа тактика на тренерот Пардју!

Прикажи повеќе...

Спорт

Германците му дадоа време на Лев, но признаваат дека ќе има „ревизија“

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) откри дека има план да се разгледаат околностите при 6:0 поразот од Шпанија во Лигата на нации, по кој се зголеми притисокот на долгогодишниот селектор Јоаким Лев, кој сепак, со зборовите на федерацијата ќе добие „време и емоционална дистанца“.

Сепак, поранешниот германски репрезентативец, Оливер Бирхоф ќе ја предводи „ревизијата“ на 6:0 поразот од Шпанија, што беше најтежок пораз од 1931 година. Поразот од Лев беше опишан како „ужасен“, а статистиката вели дека тие немаа удар на голот, имаа само 30 отсто од поседот, а Тони Крос со 43 додавања беше единствениот германски фудбалер кој имаше повеќе успешни додавања од шпанскиот голман Унаи Симон (41). Иако ова беше прв пораз во 2020, Германија победи само во три од осумте меча во групата А4 – играјќи нерешено еднаш со Шпанија, двапати со Швајцарија и еднаш со Турција.

Иако ДФБ на почетокот му дадоа поддршка на Лев, сега објавија „временска рамка“ за разгледување на ситуацијата во репрезентацијата.

„Претседателскиот борд на ДФБ едногласно одлучи да има временска рамка за собирање информации, разгледување и советување за следните чекори. Со ова селекторот ќе добие доволно време и емоционална дистанца да ја ревидира ситуацијата во репрезентацијата. За спортски причини, да се анализираат причините за тешкиот пораз во Севилја, но и за лични причини да се соочи со големото разочарување. Кога ќе се сретне претседателскиот борд на 4 декември, тимскиот директор Оливер Бирхоф ќе даде излагање а ситуацијата“, се вели во објавата на федерацијата.

Лев е на чело на репрезентацијата на Германија од 2006 година, освојувајќи го третото место на ЕП во 2010, пред во 2014 да ја освои светската титула. Во 2018 година, тие имаа лош настап на СП во Русија, откако не успеаја да ги минат групите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија2 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија4 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион6 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа6 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија7 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион7 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија7 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа8 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион8 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа9 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија9 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет10 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет10 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет10 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет21 час

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија22 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија22 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет22 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет23 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Досие