Контакт

Спорт

Баскијците растурија Супер Куп финале Реал – Барса

Објавено пред

Атлетик Билбао е екипата која ќе игра финале во Супер Купот на Шпанија откако вечерва тимот од Баскија со 2-1 славеше против Реал Мадрид во полуфиналети и спречи нов голем судир на гигантите.

Играчот на тимот од Билбао, Раул Гарсија е најголемиот виновник што Реал Мадрид нема да ја брани титулата освоена минатата година.

На стадионот „Ла Росаледа“ во Малага Гарсија донесе водство за Атлетик во 18 минута, а 20 минути подоцна истиот играч од пенал ја дуплираше предноста.

Единствено што успеа Реал да направи на овој меч и покрај силниот притисок е да намали на 1-2 преку Бензема во 73 минута.

Во финалето на шпанскиот Супер Куп, Атлетик за противник ќе ја има Барселона.

Спорт

Бекенбауер „куртули“ во истрагата за корупција, предметот е застарен

Објавено пред

Етичкиот суд на ФИФА ја затвори истрагата за корупција против германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер откако предметот застари, потврдија од светската куќа на фудбалот.

Бекенбауер како лидер на успешната кандидатура на Германија за СП во 2006 година уште во 2016 година беа обвинети дека исплатиле 10 милиони швајцарски франци на Мохамед Бин Хамам од Катар за гласови за изборот. Покрај Бекенбауер ослободени од обвиненијата се и Тео Цванцигер и Хорст Шмит.

Швајцарските федерални обвинители исто така го истражуваа случајот, но судењето „колабираше“ минатиот април исто така поради застарување на делото. Бекенбауер не беше обвинет таму поради здравствени причини.

75-годишниот Бекенбауер стана првиот фудбалер кој како капитен и селектор освои титула од Светското првенство, предводејќи ја Западна Германија до титулата во 1974, пред во 1990 да ја освои титулата како селектор на обединета Германија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на ПАО со луд пречек на Хезоња во Атина

Објавено пред

Поранешниот петти пик на НБА-драфтот, Хрватот Марио Хезоња, и официјално стана член на грчкиот Панатинаикос и, денеска, на неговиот 26. роденден, не можеше да посака подобар пречек во Атина, каде што околу 500 фанови го пречекаа новиот херој.

Крилото остана без НБА-тим и си замина по 330 НБА-меча во пет сезони, со просек од само 6,9 поени и 3,1 скокапо-натпревари.

„Долго време чекав да пристигнам. Конечно, тука сум и ми се оствари желбата. Панатинаикос е религија, клубот има најдобри фанови на светот и денеска го покажаа тоа уште еднаш. Едвај чекам да им вратам за ова“, изјави Хезоња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ: Го „златанизирав“ Стефано Пиоли

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ вели дека го „златанизирал“ тренерот Стефано Пиоли, кој во Милан покажал дека е голем тренер и во исто време потврди дека нема трпение со своите помлади соиграчи кај „росонерите“.

„Кога дојдов во јануари 2020, можеби го ‘златанизирав’ Пиоли и го направив многу повеќе како мене. Тој пристигна во Милан, каде што имаше тешка атмосфера. Ако сме сега тука каде што сме, тоа е негова заслуга бидејќи покажа дека е голем тренер. Има вистински менталитет и очекува многу од тимот иако се работи за млади момци. Можеби има повеќе трпение од мене, но затоа е постар и позрел од мене. Тој е навикнат на ситуација во која се бори да остане во Серија А, што е многу поинаку од тоа да си навикнат на врвот. Сега покажа дека е достоен за ова ниво. Мене, пак, не ми е грижа. Не е важно колку години имаш, нема време за губење во Милан. Мора да играш добро сега. Ако не играм добро, Милан ќе донесе друг напаѓач и така е за секого“, вели Златан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија4 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија5 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија10 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија10 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија10 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија11 час

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа11 час

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион12 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа23 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие