Контакт

Спорт

Бекер: Јас сум најголемиот навивач на Федерер, но Новак е во предност!

Објавено пред

Дебатата за најдобар тенисер на сите времиња се уште трае. За тоа зборуваше и легендата на германскиот тенис – Борис Бекер кој во еден период му беше тренер на српскиот ас – Новак Ѓоковиќ.

Србинот имаше сјајна сезона во која го престигна Роџер Федерер по бројот на недели поминати на врвот на АТП листата.

Ѓоковиќ, Федерер и Надал имаат по 20 грен слем титули.

„Фактот што сите тројца имаат по 20 грен слемови е неверојатен и тоа никој нема да го повтори. Играа еден против друг во последните 15 години. Не освоија повеќе слемови затоа што си беа конкуренција. Бројките не лажат. Како некогашен тренер знам дека бројот на седмици поминати на врвот на АТП е многу важен. Новак тука е во предност. Сега да престаната Рафа и Роџер да играат, Новак би бил број 1“ изјави Бекер за „Eurosport”.

Швајцарскиот ас се уште се опоравува од повредата на коленото, а Шпанецот на егзибициите во Абу Даби покажа дека му е потребно уште време за да се врати во форма.

Но, веднаш штом се врати на терените по долгомесечната пауза, информираше дека е позитивен на Ковид 19.

„Тие двајца мораат да размислат уште колку долго ќе бидат професионални тенисери. Ситуацијата за Рафа е нешто полесна за разлика од онаа на Роџер. Не постои поголем навивач на Федерер од мене, но не знам колку ќе му биде лесно да се врати со скоро 41 година“ заклучи поранешниот тренер на Ѓоковиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Французите и Шпанците ја покажаа својата сила

Објавено пред

Франција и Шпанија покажаа дека ќе бидат меѓу првите фаворити за златниот медал на Европското првенство во Унгарија и Словачка, по убедливите победи на стартот на втората рунда на континенталниот шампион.

Французите ја декласираа Холандија, репрезентацијата која придонесе домаќинот Унгарија да биде елиминиран во првата рунда, со убедлив 34:24 триумф, додека Шпанците со импресивно второ полувреме со 29:23 ја победија Германија.

Ајмерик Мине ги предводеше Французите со 7 постигнати голови, но дури 11 француски ракометари се запишаа во листата на стрелците.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Франција – Холандија 34:24 (15:12)

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Данска – Исланд 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА 2

Германија – Шпанија 23:29 (12:14)

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Полска – Норвешка 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4106-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Слоновите“ го декласираа шампионот Алжир, кој си оди дома со 1 гол и 1 поен

Објавено пред

Брегот на Слоновата Коска стигна до 4:1 победа над Алжир во третиот и последен меч од групата Е на Африканскиот куп на нации, елиминирајќи го актуелниот шампион со само еден постигнат гол и со само еден освоен поен. На БСК во втората рунда ќе се приклучи и Екваторска Гвинеја, која со 1:0 ја совлада Сиера Леоне во вториот меч.

Ѕвездата на Милан, Френк Кеси ги донесе „Слоновите“ во водство во 22. минута од мечот, пред фудбалерот на ПСВ Ајндховен, Ибрахим Сангаре во 39. минута да зголеми на 2:0. Наместо реакција во второто полувреме, фудбалерот на Арсенал, Никола Пепе во 54. минута постигна гол за 3:0. Ријад Марез имаше шанса да ги врати Алжирците во натпреварот во 60. минута кога беше досуден пенал, но неговиот обид беше одбранет, пред Софијан Бендебка во 73. минута, конечно, да го постигне првиот гол за шампионот на турнирот. Себастиен Але во 93. минута со убав гол со глава ја зголеми мизеријата на шампионот

За Екваторска Гвинеја, пак, беше доволен убавиот гол на Пабло Ганет во 38. минута за 1:0 победа над Сиера Леоне и сигурно второ место во групата.

РЕЗУЛТАТИ, ГРУПА Д, 3.КОЛО

Брег на Слонова Коска – Алжир 4:1

Сиера Леоне – Екваторска Гвинеја 0:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-72223-38181”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Дерби каунти може да биде ликвидиран за 10 дена

Објавено пред

Англиската фудбалска лига (ЕФЛ) повика независни медијатори за да се реши спорот меѓу стечајниот управник на Дерби каунти и двата ривали, Мидлзборо и Вајкомб, спор кој може да донесе до ликвидација на славниот англиски клуб во следните 10 дена.

Стечајните управници се обидуваат да најдат итно 5 милиони фунти кои се потребни за да се доврши сезоната, бидејќи клубот има пари за функционирање само во следните 10 дена, но се соочуваат со барањето на Мидлзборо и Вајкомб – Вајкомб тврдат дека минатата сезона Дерби требало да испаднат а не тие поради прекршување на финансиските правила, додека Мидлзборо се жалат на губењето на местото за плејоф за влез во Премиерлигата во 2018/19.

Дерби остана без повеќе фудбалери овој месец откако стечајните управници организираа продажба, а во исто време шпекулациите во Англија велат дека поранешниот газда на Њукасл, Мајк Ешли е подготвен да го откупи клубот, но само кога ќе бидат разрешени проблемите со Вајкомб и Мидлзборо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити Мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија1 час

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет3 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија5 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија6 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија7 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет8 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија9 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија9 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет11 час

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет11 час

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт11 час

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа11 час

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие