Контакт

Спорт

Бекер: Надал начека да го нема Ѓоковиќ во Мелбурн

Објавено пред

Осумкратниот гренд слем шампион и поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, смета дека Рафаел Надал најмногу профитирал од сагата со откажувањето на визата на светскиот рекет број 1 пред Австралија опен.

dobivaj vesti na viber

„Нема сомнеж дека исклучувањето на Новак Ѓоковиќ целосно го измести овој гренд слем. Рафаел Надал е тој што најмногу доби од ваквата ситуација. Со Ноле во турнирот тој ќе имаше многу помалку шанси да го крене трофејот“, вели Бекер во својата колумна за „Дејли мејл“.

Сепак, тој го пофали Шпанецот за неговите игри во Мелбурн и за новиот камбек на тениските терени.

„Рафа уште еднаш ни покажа дека знае како да се одржува во текот на две недели. Сега неговите противници го чувствуваат притисокот“, додава Бекер.

Спорт

Бобан Николов со Шериф Тираспол го освои и Купот на Молдавија

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец Бобан Николов, кој е член на Шериф Тираспол, освои двојна круна во Молдавија.

dobivaj vesti na viber

По освојувањето на шампионскиот пехар, синоќа Шериф Тираспол стигна и до трофејот во Купот на Молдавија.

Во финалето на Купот, Шериф Тираспол со 1:0 го совлада тимот на Ст. Георге и ја потврди доминацијата во молдавскиот фудбал. Бобан Николов на овој натпревар остана на клупата за резерви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајами Хит ја врати предноста на домашниот терен со триумф во Бостон

Објавено пред

Кошаркарите на Мајами Хит го совладаа Бостон Селтикс со 109:103 во третиот натпревар од финалето на Источната конференција. Избраниците на Ерика Сполстра ја вратија предноста на домашниот терен и сега повторно се во подобра позиција пред продолжението на финалната серија.

dobivaj vesti na viber

Одличен натпревар беше одигран во „ТД Гарден“, во кој домаќинот за малку ќе ја надополнеше негативата од 26 поени. Гостите од Флорида фуриозно го отворија натпреварот добивајќи ја првата четвртина со 39:18, а во вториот дел стигнаа до максимални +26 (46:20).

Тренерот на Мајами беше загрижен кога Џими Батлер мораше да го заврши натпреварот по само 19 минути игра поради повреда на коленото, но подоцна се покажа дека не се работи за сериозна повреда и дека тој веројатно нема да пропушти ниту еден натпревар од источното финале.



Мајами Хит во продолжението од мечот играше без Батлер, а Бостон Селтикс за малку ќе го искористеа тоа за да направат целосен пресврт. До полувремето успеаја да стигнат до пристојно негатива (-15), а потоа имаше и вистинска драма.

Одличниот Џејлен Браун го донесе тимот на само поен од израмнување (92:93). Сепак, Мајами го одби налетот, повторно стигна до водство од 100:93, а Бостон немаше сили за нов кам-бек.

Најефикасен во победничкиот тим беше Бем Адебајо со 31 поен, 10 скока, шест асистенции и четири украдени топки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеналите среќни за РБ Лајпциг – „Биковите“ го освоија Купот на Германија

Објавено пред

РБ Лајпциг неодамна го прослави 13.роденден, а вечерва го слави првиот трофеј во клупската историја. РБ Лајпциг, по избедувањето на пенали го победи Фрајбург и го освои Купот на Германија.

dobivaj vesti na viber

На Олимпискиот стадион во Берлин, Фрајбург испушти исторска шанса да го освои трофејот.

Фрајбург имаа предност од 19.минута со голот на Егелштајн, а од 57.минута и играч повеќе на теренот. Наместо да ја зголемат предноста им дозволија на ривалите да израмнат. Во 76.минута за РБ Лајпциг погоди Нкунку.

Во продолженијата, Фрајбург немаа среќа, во првото продолженија ја погодија стативата, а потоа Петрсон промаши празен гол, а во второто полувреме гредата го спаси Гулаши.

Во пенал серијата сите од Лајпциг постигнаа голови, додека кај Фрајбург Гитер шутираше над голот,а Демировиќ ја погоди гредата.



Прикажи повеќе...

Најново

Европа19 минути

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа44 минути

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија57 минути

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 час

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа13 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа16 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ17 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет17 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа18 часа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија19 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет19 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа24 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа1 ден

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа1 ден

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа1 ден

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион1 ден

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија2 дена

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија2 дена

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија2 дена

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа2 дена

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...