Контакт

Спорт

Белорусија на сила враќа атлетичарка дома, таа бара помош од ИОЦ

Објавено пред

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја, која го критикуваше сопствениот олимписки комитет за недостаток на допинг-тестови и одлуката да ја префрлат во штафетна трка, бара азил на аеродромот во Токио откако белоруските власти решија да ја вратат дома.

Тимановскаја се побунила што е поставена во 4х400 метри штафетата откако наводно се пожалила дека трите белоруски тркачки Марија Жодик, Ана Михаилова и Кристина Муљарчик не допатувале во Токио бидејќи немало доволно допинг-тестови. По ова, две официјални лица од белоруската делегација ја прателе на аеродромот во Токио да ја вратат дома.

„Дознав дека ќе трчам и на трета трка на Олимпијадата, штафетат ана 4х400 метри. Нашите ‘многу кул’ шефови ги решаваат сите работи за нас. Направија проблем со девојките кои не можеа да дојдат во Токио бидејќи немаат доволно допинг-тестови. Браво“, изјави Тимановскаја на аеродромот.

Според белорускиот политичар, Павел Латушка, Тимановскаја сакаат на сила да ја вратат во Белорусија за обично израување на мислење. Тој додаде дека таа е под заштита на јапонската полиција. Други белоруски противници на претседателот Александер Лукашенко, пак, објавија дека таа побарала азил во некоја европска земја.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дини признава: Да го видев Роналдо да јаде коњски измет, и јас би јадел исто!

Објавено пред

Откако резервниот голман на Манчестер јунајтед, Ли Грант неодамна призна дека неговите соиграчи почнале да го следат начинот на исхрана на Кристијано Роналдо, поранешниот капитен на Вотфорд, Трој Дини призна дека и тој би го следел примерот на Португалецот, велејќи дека ако Роналдо јаде коњски измет, и тој би го правел истото.

Дини, кој неодамна замина од Вотфорд во Бирмингем сити во Чемпионшип, вели дека мора да се следи примерот на успешните.

„Таа приказна носи вистина со себе. И јас би го правел истото Роналдо да влезе во мојата соблекувална. Всушност, ако го видам Роналдо дека јаде коњски гомна, тогаш и јас би го правел истото. Сите знаат како изгледа физички. Го видовме пред неколку дена кога даде гол против Ирска и го скина дресот каков е. Сите професионални фудбалери сме во добра форма, но мислам дека сите се љубоморни на тие стомачни мускули. Секако, ако ви е соиграч нема да си помислите дека ќе станете како него, но кога ќе го видите професионализмот, ќе сакате да го копирате. Ако тој доаѓа на тренинг во 8 наутро, и јас би бил таму. Ако си оди во 7 навечер, и јас ќе си одам во 7 навечер. Има големи имиња во соблекувалната на Јунајтед, но Роналдо е елита над елитата и претпоставувам дека му се восхитуваат“, вели Дини.

Кристијано им ја сменил и диетата на своите соиграчи

Прикажи повеќе...

Спорт

Нагелсман сака копирање на НФЛ: Фудбалерите да имаат микрофони и слушалки

Објавено пред

Јулијан Нагелсман е несомнено еден од најдобриот млади тренери на светот, кој сега добива шанса во големиот Баерн Минхен, и тренерот смета дека е потребно да се воведат необични иновации во спортот инспириран од американската НФЛ лига.

Нагелсман сака неговите фудбалери да имаат слушалки како што имаат играчите на позиција на квотербек во НФЛ лигата, за тој да може подобро да комуницира и да ги предава своите идеи. По средбата со тренерот на Канзас Сити чифс, Енди Реид, Нагелсман вели дека НФЛ во однос на технологијата е далеку пред фудбалот.

„Со еде збор – квотербекот го слуша тренерот на теренот. Би можеле да имаме огромна инспирација од НФЛ, бидејќи фудбалот е премногу традиционален и конзервативен. Мислам дека пропуштаме шанси да го направиме спортот поприкладен за иднината“, смета Нагелсман.

Во сегашниот модерен фудбал, судиите имаат слушалки и микрофон со кој комуницираат еден со друг и со ВАР-собата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ пак на „полнење батерии“ кај Босанските „пирамиди“

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ по поразот на САД опен реши да се одмори во Високо, Босна и Херцеговина, на гости кај Семир Османагиќ, контроверзниот промотер на идејата за пирамидите во БиХ.

Ѓоковиќ пристигнал во Босна и Херцеговина вчера и веднаш заминал во Високо, каде што бил пречекан од основачот на археолошкиот парк „Босанска пирамида на сонцето“, Османагиќ, кој на социјалните мрежи се пофали со дружбата.

„До Јелена од Новак и Семир. Со љубов од Високо“, стои во пораката до сопругата на Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

Ѓоковиќ во посета на Босанските „пирамиди“: Луѓе, дојдете и уверете се!

Прикажи повеќе...

Најново

Топ43 минути

Приведени пет лица поради напад врз полицајци на вчерашниот протест во Тетово

Тетовската полиција вчера уапсила три лица – Б.А.(31) од кичевското село Туин, Н.Б.(52) од тетовска Мала Речица и Џ.С.(33) од...

Топ2 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет4 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија16 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија20 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија22 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија24 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Досие