Контакт

Спорт

Бендтнер: Пирло и Буфон пушеа во тоалет и никој ништо не им рече

Објавено пред

Контроверзниот дански фудбалер, Никлас Бендтнер цели 10 години беше член на Арсенал, а никогаш не го искористи комплетно својот фудбалски капацитет. Во кариерата беше попознат по спектакуларните промашувања, за разлика од головите.

Сега со 32 години член е на дански четвртолигаш, тренира за да ја одржи физичката форма.

Бендтнер гостуваше на поткастот на ББС – „5 Live“ и зборуваше за интересни случки од кариерата. Тука раскажа и за случка од соблекувалната на Јувентус. Бендтнер вели дека во тоалетот ја затекнал половина екипа на „Старата дама“ како пушат цигари, а меѓу нив и Џанлуиџи Буфон и Андреа Пирло. Данецот во Јуве беше на позајмица во сезоната 2012/2013.

„Кога Балотели дојде во Англија сите зборуваа за тоа дека пуши цигари во тоалетот, и настана голема приказна, како тоа фудбалер може да пуши. Па во секој клуб во кој сум бил играчи пушеле. Само што во Италија тоа беше вообичаено, за разлика од Англија“ – рече Бендтнер.

Данецот се потсети и на првиот ден во Јувентус.

„Не можев да пронајдам никој од соиграчите и ми стана чудно. Тогаш пронајдов, 10, 12 играчи во тоалетот, како пијат кафе, разговараат и пушат цигари. За мене беше неверојатно“ – рече тој.

Кога водителот на подкастот му ги споменал имињата на Пирло и Буфон, Бендтнер се насмеа.

„Да, и што можеш да им речеш, кога ќе ги видиш нивните кариери, какви професионалци се, тоа навистина ми ги отвори очите. Нив никој ништо не им рече“ – рече данскиот фудбалер.

Спорт

Конте: Смешно е што се пишува за недостатокот на играчи во Реал

Објавено пред

Милански Интер и мадридски Реал утре на „Џузепе Меаца“ го играат натпреварот од 4-тото коло во Лигата на шампиони. Пред 3 недели, Реал славеше со 3-2 во Мадрид и сега „Кралевите“ се први на табелата со 2 бода предност пред „нероазурите“.

„За нас овој меч е финале. Ја знаеме историјата на Реал, но не само минатото, туку и сегашноста. Знаеме дека немаме многу опции, туку дека мора да извлечеме поволен резултат. Покажавме и порано дека може да сме фокусираи и да победиме“ рече тренерот на Интер, Антонио Конте.

Тој на првиот натпревар меѓу овие две екипи сезонава се соочи со недостаток на првиот напаѓач Ромелу Лукаку, а сега Реал е соочен со проблеми кога повредите се во прашање. Ги нема Бензема, Валверде, Одриозола и Рамос, а позитивни на коронавирусот се Милитао и Јовиќ.

„Мислам дека Реал не смее да плаче поради играчи што недостасуваат. Имаат многу добри играчи. Она што медиумите го пишуваат за недостатокот на играчи во Реал е смешно“ заклучи Италијанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Мурињо им го испра мозокот на играчите на Тотенхем“

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Тотенхем, Тим Шервид верува дека Жозе Мурињо „им го испра мозокот на играчите на Тотенхем“ и дека тоа е причината поради која „Спарси“ имаат шанси да ја освојат титулата во Премиерлигата.

„Пронајде начин како да игра добро со играчите што ги има на располагање. Многу добро купуваше во преодниот рок, Серхио Регуилон е добро засилување како лев бек, но најдобриот трансфер беше играчот од средниот ред, Пјер-Емили Хојбјерг. Совршено одговара на стилот на Мурињо и ги штити двата стопера. Жозе на целата екипа и го испра мозокот и тие сега веруваат дека со напорна работа можат до титулата. А зошто не би му верувале на Жозе? Освои 20 големи трофеи во кариерата, откако е дојден – победува, па сега сите веруваат дека можат да ја освојата Премиерлигата“ рече Шервуд.

По 9 кола, Тотенхем е лидер со 20 бода од можни 27. Исто толку бодови има и Ливерпул, ама „црвените“ имаат повеќе примени голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Објавено пред

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака шестпати во кариерата и во тој сегмент се изедначи со легендарниот Пит Сампрас.

Ѓоковиќ сезонава освои најмногу бодови, 6.855. Зад себе ги остави Доминик Тим со 4.615 и Рафаел Надал со 4.050.
На четвртата позиција по бројот на освоени поени се најде Данил Медведев (4.025). Тој имаше одлична сезона, го освои Мастерсот во Париз, а потоа и завршниот турнир во Лондон.

Петтата позиција е за Александер Зверев (3.455 поени), додека шести е Русинот Андреј Рубљев со 3.425 поени.

Топ 10 листата ја затвораат Стефанос Циципас (2.495), Диего Шварцман (2.200), Милош Раониќ (1.725) и Пабло Карења Буста (1.710).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа17 минути

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет1 час

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт2 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ2 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија2 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија3 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет4 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа4 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет5 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет8 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија8 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија9 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија10 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет10 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија10 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет11 час

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет1 ден

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет1 ден

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија1 ден

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Досие