Контакт

Спорт

Бензема: Мбапе? Не сакам да зборувам за небитни работи

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Карим Бензема, не сакаше да ја коментира одлуката на Килијан Мбапе да остане во ПСЖ, односно да не му се придружи на „Сантијаго Бернабеу“. Поточно, ја означи како небитна во овој момент, кога е максимално фокусиран кон финалето во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Мбапе? В сабота играме финале во Лигата на шампионите. Сега не е време да размислувам и да разговораме за небитни работи. Не сум лут, туку сум фокусиран на Лигата на шампионите, тоа е многу поважно. Инаку, секој одлучува за себе, а јас сега размислувам единствено за финалето“, изјави Бензема.

Французинот додаде дека и фотографијата со „Тупак“ на неговиот Инстаграм не била наменета за Мбапе, иако означува „предавство“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

187 гола постигнати на два натпревари

Објавено пред

Фудбалската асоцијација на Сиера Леоне (СЛФА) најави покренување истрага за резултатите од два натпревари на кои беа постигнати вкупно 187 голови.

dobivaj vesti na viber

Екипата на Кахунла Ренџерс ја победи Лумбеба јунајтед со 95:0 во втората лига, додека Галф победи против Коким Либан со резултат 91:1. Неверојатните резултати предизвикаа реакција кај тамошните фудбалски власти, особено ако се има предвид дека по 45 минути игра на двата натпревари резултати беа пристојни – 2:0 и 7:1.

Во официјалното соопштение на СФЛА се истакнува дека организацијата започнува истрага за „изведување на сторителите пред лицето на правдата и дека случајот ќе биде темелно истражен“.

Истовремено, интересно е што постигнатите резултати, најверојатно, немаат врска со спортско обложување. Натпреварите почнаа во исто време, а Кахунла Ренџерс и Галф имаа ист број на поени во борбата за пласман во елитната дивизија.

Патникот во повисок ранг го требаше да го реши гол-разликата.

Интерсен е и фактот што судијата на мечот Галф – Кокима Ливан одбил да се врати на теренот на полувремето и морал да биде заменет.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ ќе остане во Милан

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ (40) години ќе потпише нов договор со Милан, објавија трансфер инсајдерите Џанлука ди Марцио и Фабрицио Романо.За потсетување, по сезоната во која миланскиот клуб ја освои шампионската титула во Италија, шведскиот напаѓач беше подложен на тешка операција на коленото, што ќе го оддалечи од терените практично до крајот на годината и со тоа ќе го пропушти почетокот на сезона.

dobivaj vesti na viber

Поради проблемите со повредите, минатата сезона, Ибрахимовиќ одигра само 27 натпревари и постигна осум и забележа три асистенции. Сепак, Милан ќе го продолжи неговиот договор.

Ди Марцио тврди дека се работи за едногодишен договор со плата меѓу 1 и 1,5 милиони евра, која може да се зголеми во зависност од бројот на голови и асистенции.

Ветеранот прифатил значително намалување на платата, која досега изнесуваше околу седум милиони евра по сезона. Потпишувањето на договорот се очекува во следните неколку дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Неточни се насловите дека Кирјос е обвинет за физички напад врз поранешната девојка“

Објавено пред

Адвокатскиот тим на Ник Кирјос се огласи поради наводите во медиумите дека австралискиот тенисер е обвинет за физички напад врз поранешната девојка Кјара Пасара минатата година.

dobivaj vesti na viber

Адвокатите на четвртфиналистот на Вимблдон истакнаа дека ваквите наслови се неточни.

„Во овој момент, судот тие наводи не ги смета за факти, затоа господинот Кирјос не е обвинет до првото појавување пред судот“, велат тие и додаваат дека ваквите наслови може да доведат до недоразбирања во јавноста.

Кирјос има рок до 2.август да се појави на рочиштето за случајот. Доколку се докаже вината, максималната казна е две години затвор.

Дотогаш Кирјиос настапува на Отвореното првенство на Англија каде попладнево во четвртфиналето ќе се соочи со Кристијан Гарин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет1 час

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет1 час

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија2 часа

Поврдени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија12 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија13 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија13 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија14 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија19 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија19 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија19 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија20 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ22 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија22 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ22 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија23 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија1 ден

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет1 ден

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија1 ден

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...