Контакт

Спорт

Бензема нема (повторно) да биде исфрлен од репрезентацијата

Објавено пред

Карим Бензема нема да биде исфрлен од националниот тим и во случај да биде осуден во случајот со поранешниот соиграч Матије Валбуена. Ова го потврдил првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Франција, Ноел Ле Гре.

„Тренерот е одговорен за селекцијата. Дури и да добие условна затворска казна, тој ќе има право да ја обжали пресудата. Дали ќе биде повикан или не, тоа нема да има врска со овој случај“, рекол Ле Гре.

Бензема е обвинет дека бил посредник во уценувањето на Валбуена. Пријатели на Бензема, поседувале домашно видео на Валбуена. Напаѓачот на Реал му рекол на Валбуена да им плати на уценувачите.

Откако аферата излезе во јавноста се до мај оваа година, Бензема беше отстранет од националниот тим. По пауза од пет години тој се врати во репрезентацијата и настапи на Европското првенство.

Конечната пресуда судот во Версај ќе ја донесе на 24.ноември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анчелоти се согласува со Варан: Во Реал Мадрид не ти честитаат за титула од ЛШ

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти се согласува со поранешниот играч на „кралевите“, Рафаел Варан, кој изјави дека притисокот на „Бернабеу“ секогаш е на највисоко можно ниво и дека нема честитки за освојување на Лигата на шампионите.

„По освојување на ЛШ, навивачите на Реал не ти честитаат, туку ти велат: ‘Океј, сега одиме на друга’. Тоа беш по првата титула а потоа освоивме уште четири, но секогаш го добиваш истиот одговор. Немаше прослава на успесите. Затоа Реал Мадрид е посебен, поради тој менталитет. Затоа сакав промена, не дека тоа е лошо, туку дека сакав нешто поинаку“, изјави Варан неодама во интервју за англиските медиуми.

Анчелоти, кој во кариерата бил тренер на двата најтрофејни клубови во ЛШ (Реал со 13 и Милан со 7), вели дека токму поради таквиот менталитет се доаѓа до успех.

„Побарувањата се историјата на клубот, клубот кој има освоено најмногу во Европа. Тоа е направено токму поради тие побарувања. Ако сте тука, треба да сте свесни за тоа. Не смеете само да бидете среќни, туку секогаш да одите напред. Да, ја освоивме ‘десима’, но знаевме дека тоа е само една станица на патот“, вели Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

ИТФ не ги откажува кинеските турнири за да не казни „милијарда луѓе“

Објавено пред

Интернационалната тениска федерација (ИТФ) реши да не го следи чекорот на ВТА турнејата и да ги откаже тениските турнири во Кина поради „исчезнатата“ Пенг Шуаи, велејќи дека така само би се „казниле милијарда луѓе“.

Женската тениска турнеја (ВТА) минатата недела реши да ги суспендира сите турнири во Кина, и покрај тоа што тоа е најголемиот растечки пазар, поради загриженоста за добростојбата на поранешна гренд слем шампионка во двојки, Пенг Шуаи, која минатиот месец го обвини поранешниот вице-премиер на Кина за сексуален напад.

Тие не беа разубедени од видеата кои ги објавија кинеските медиуми на кои се гледа 35-годишната Пенг, ниту од двата разговори кои претседателот на ИОЦ, Томас Бах ги имаше со тенисерката.

ИТФ, тениската организација која е задолжена за понискорангираните турнири од ВТА и АТП, како фјучрс турнирите, и за Дејвис купот, објави дека нема да го следи овој чекор, потврди претседателот Дејвид Хагерти.

„Обвинувањата мора да се испитаат, но ќе продолжиме да работиме зад сцената за да стигнеме до решение. Но, ИТФ е федерација за цел свет и одговорни сме за развојот на тенисот. Не сакаме да казниме милијарда луѓе, така што јуниорските и сениорските турнири засега ќе продолжат во Кина”, изјави Хагерти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Женскиот фудбал не е „вистинското“? Погледнете го ова!

Објавено пред

Кај многу фудбалски фанови уште преовладува мислењето дека женскиот фудбал не е она „вистинското“ и дека никогаш не може да го достигне нивото на интензитет на „машката“ игра. Видеото од колеџ-пресметката во САД помеѓу тимовите на Санта Клара и БЈУ универзитетот може да ви го смени ова мислење.

БЈУ победи со 3:2 на пенали над актуелниот шампион од Колеџ купот, Санта Клара, по 0:0 во регуларниот дел, но повеќе внимание од пенал-серијата и шансите предизвикаа фантастичните стартови на ривалките. На мечот беа досудени дури 31 фаул – Санта Клара со 16 и БЈУ со 15.

Уживајте.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија3 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија6 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија7 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион7 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија7 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа7 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет7 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа9 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа9 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет21 час

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет22 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет22 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа1 ден

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија1 ден

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија1 ден

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија1 ден

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Досие