Контакт

Спорт

Бензема: Никој не дрибла како Нејмар

Објавено пред

Карим Бензема, најдобриот стрелец на Реал оваа сезона, на својот канал на „Јутјуб“ одговарал на прашања на фановите.

Поранешниот репрезентативец на Франција рекол дека никогаш не би ги менувал четирите титули во Лигата на шампионите кои ги освои со Реал за светска титула со Франција и проговорил за петте најдобри дриблери во светот на фудбалот и за најдобриот фудбалер кој му бил соиграч.

„Нејмар е најдобриот дриблер, тука ќе престанам да бројам“, одговорил Бензема и продолжил.

„Тешко е да се избере кој е најдобриот со кого сум играл. Тука се Кристијано, Кака, Раул, Рамос…Не можам да издвојам ниту еден од нив“.

Бензема како најдобри дефанвци го посочил соиграчите Серхио Рамос и Рафаел Варан, а Зинесин Зидан и Роналдо Назарио се играчи со кои би сакал да игра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хрвоје Хорват е новиот селектор на Хрватска

Објавено пред

Хрвоје Хорват е новиот селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Хорват на функцијата доаѓа на местото на лино Червар, кој поднесе оставка по дебаклот на Хрватите на Светското првенство во Египет.

Хорват, на последните три големи натпреварувања, му бил помошник на Червар. Тој е тренер на ракометниот клуб Нексе.

Токму Червар предложил 43-годишниот Хорват да биде неговиот наследник. Предлогот на Червар, веднаш бил прифатен од Управниот одбор на Ракометниот сојуз на Хрватска.

Довербата да ја предводи репрезентацијата Хорват ја добил пред Ивано Балиќ и Славко Голужа.

Хорват ќе дебитира на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Токио, кој од 12. до 14.март ќе се одржи во Монпеље. Покрај Хрватска, на турнирот ќе учествуваат Франција, Португалија и Тунис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Младите немаа среќа на ждрепката за ЕУРО 2023

Објавено пред

Младата македонска репрезентација ги дозна имињата на противниците, со кои ќе се соочи во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2023 година, кое ќе се одржи во Романија и Грузија.

Македонија во Х-групата ќе игра против Франција, Србија, Украина, Фарските острови и Ерменија.

Пласман на ЕП во 2023 ќе изборат победниците на деветти групи и најдобрата второпласирана селекција, додека останатите второпласирани ќе играат бараж. Како домаќини место на шампионатото веќе обезбедија Романија и Грузија.

Фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Касано: Во Реал бев дебел, јадев „Нутела“ од тегла

Објавено пред

Антонио Касано, контроверзното момче на италијанскиот фудбал, открил зошто не успеал да направи кариера во најпознатиот светски клуб, Реал Мадрид.

Касано, како голем талент од Бари се пресели во Рома, со „волчицата“ ја освои Серија А, а во 2006 година направи трансфер во Реал. На „Сантијаго Бернабеу“ не успеа да се докаже, на 29 натпревари постигна само четири гола.

Касано, во Реал, имаше проблеми со тежината. Во Мадрид пристигнал со 12 килограми повеќе, успеал да дојде до посакуваната телесна маса, а „благодарение“ на клупскиот спонзор „Нутела“, во еден момент имал 14 килограми повеќе.

„Во Реал Мадрид, некако успеав да ја намалам тежината, скинав 12 килограми, но кога во клубот дојде Фабио Капело, повторно се здебелив. Клупски спонзор беше „Нутела“. Добивавме по 5 килограми месечно од нивните производи“, рекол Касано за Бобо ТВ и дополнил.

„Кога дојде Капело постигнав два гола во два натпревари, се чувствував како крал на светот. Потоа ме извади од игра против Лион, се искарав со него во Херез и тој ме исфрли од тимот. За седум месеци додадов 14 килограми. Јадев Нутела од тегла, ми беше гајле за се“.

Касано по заминувањето од Реал играше во Сампдорија, Интер и Милан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија3 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија3 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет4 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет4 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет5 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ5 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет6 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет6 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет7 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет7 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион7 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија17 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет20 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет21 час

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија22 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија23 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија1 ден

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија1 ден

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија1 ден

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Досие