Контакт

Спорт

Без знамиња, химни и само во поединечна конкуренција – Олимпискиот комитет со одлука за руските и белоруските спортисти

Објавено пред

Руските и белоруските спортисти ќе се натпреваруваат во поединечна конкуренција како неутрални на Олимписките игри во Париз во 2024 година, соопшти денеска Меѓународниот олимписки комитет (ИОК).

dobivaj vesti na viber

Тие ќе се натпреваруваат како неутрални, без знамиња, национални амблеми и химни. Светлосините униформи се задолжителни според правилата на Меѓународната гимнастичка федерација.

Русија и Белорусија нема да се натпреваруваат во екипни спортови во Париз. МОК посочи дека дозволата за учество на поединци на Игрите е почитување на човековите права. Досега на Игрите во Париз се пласираа осум руски и тројца белоруски спортисти.

„Низ постоечките квалификациски системи ќе бидат пласирани само многу ограничен број спортисти“, се наведува во соопштението.

Од почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година, Русија и Белорусија се дисквалификувани од спортските натпревари. Оваа година МОК бараше начин да ги врати спортистите од тие земји, а меѓународните спортски федерации во вторникот побараа од МОК да ги пречека руските и белоруските спортисти под неутрално знаме на Игрите во Париз што е можно поскоро. Решението што го предложија спортските федерации беше да ги примат под неутрално знаме, без државни симболи и химна.

Сега останува на раководното тело на секој олимписки спорт да го процени и спроведе неутралниот статус за поединечни спортисти кои не ја поддржувале активно војната и не се ангажирани во воени или безбедносни агенции.

Украина и голем број земји побара целосно суспендирање на Русија и Белорусија од Олимписките игри.

„Заштитата на правото на поединечни спортисти да се натпреваруваат и покрај суспензијата на нивниот национален олимписки комитет е добро воспоставена практика, почитувајќи ги човековите права“, се вели во соопштението на МОК.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бензема (повторно) демантира дека сака да се врати во Европа

Објавено пред

Францускиот напаѓач Карим Бензема повторно ги демантираше тврдењата на одредени медиуми дека сака да се врати во Европа.

dobivaj vesti na viber

Неодамна се шпекулираше дека легендарниот играч на Реал Мадрид би можел да ја напушти Саудиска Арабија, но тој уште еднаш остро демантираше.

Тој исто така истакна дека има одлични односи со тренерот на Ал Итихад, Марсело Гаљардо, и покрај тоа што Аргентинецот го изостави од подготвките пред вториот дел од сезоната.

„Приказната за моето заминување не е точна и јас сум среќен во Саудиска Арабија. Немам проблем со Гаљардо, а сите што велат дека сакам да се вратам во Европа се лажговци. Немам проблем со никого, а што се однесува до моето отсуство, прашајте го тренерот, бев спремен да одам на подготовките со тимот“, изјави Бензема, кој пред неколку дена асистираше за голот кој го испрати Ал Итихад во четвртфиналето на азиската Лига на шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дефинитивно пукна љубовта меѓу Јувентус и Погба

Објавено пред

Францускиот фудбалер Пол Погба во два мандати го носеше дресот на Јувентус. Првиот беше кој беше успешен траеше од 2012 до 2016 година, вториот за разлика од првиот е исклучитено неуспешен. Започна во 2022година и ќе трае уште малку.

dobivaj vesti na viber

Како што стојат работите, 30-годишниот играч од средниот ред е на излезна врата од клубот.

Новинарот специјализиран за Јувентус, Ромео Агрести, истакнува дека практично единствено што недостасува е клубот од Серија А и фудбалерот да објават дека се разделуваат. Значи, тоа е само прашање на време бидејќи „се оди во таа насока“, вели тој.

„Погба е затворено поглавје“, рече за поранешниот француски репрезентативец, кој беше позитивен на ДХЕА, кој се користи за зголемување на нивото на тестостерон и е санкциониран со италијанските спортски закони. Погба падна на допинг тестот на 20 август минатата година.

Обвинителството побара играчот на Јувентус да биде суспендиран на четири години.

Веќе во октомври имаше знаци за раздор меѓу Јувентус и Погба, во Торино беа загрижени како Французинот се однесува кон овој проблем.

Како и да е судењето завршува, дури и со ослободителна пресуда, се чини дека авантурата на светскиот шампион од 2018 година во Јувентус е завршена и покрај тоа што има договор до 2026 година.

Погба меѓу двата престоја во Торино беше член на Манчестер јунајтед од кој како тинејџер дојде во Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Фулам го шокира Манчестер јунајтед, Брајтон во 95.минута се спаси од пораз

Објавено пред

Фулам го шокираше Манчестер јунајтед во 26.коло, во англиската Премиер лига. Тимот од Лондон победи на „Олд Трафорд“ со голот на Алекс Ивоби во 97.минута.

dobivaj vesti na viber

Фулам ја прекина успешната низа во која се наоѓаа „црвените ѓаволи“. Гостите од Лондон имаа предност од 65.минута кога Баси го совлада Онана. Надежите на Јунајтед, не дека ќе останат непоразени туку дека и можат да победат им гиврати Хари Мегваер кога изедначи во 89.минута.

Јунајтед имаа доволно време, бидејќи судијата додаде девет минути, но во тој период доживеаја уште еден шок. Брилијантниот контранапад на Фулам во 97.минута со гол го заврши Алекс Ивоби.

Драматично беше и во Брајтон, каде домаќинот од пораз во дуелот со Евертон го спаси капитенот Луис Данк во 95.минута. Претходно Евертон постигна гол преку Брејтвајт во 73.минута.

Астон Вила рутински го совлада Нотингем Форест со 4:2, а Кристал Палас славеше над Барнли со 3:1.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 час

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија2 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет4 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет7 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет9 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија10 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија10 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија10 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија11 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ1 ден

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија1 ден

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...