Контакт

Спорт

„Би-Би-Си Спорт“ го смести Алиоски во идеалниот тим на ЕП по групната фаза

Објавено пред

Големо признание за левиот бек на македонската фудбалска репрезентација, Езѓан Алиоски по завршувањето на групната фаза на ЕУРО2020.

Иако Македонија која настапуваше во групата Ц на шампионатот доживеа три порази во исто толку меча, играчот на Лидс Јунајтед заслужил место во идеалната постава на ЕП во изборот на „Би-Би-Си Спорт“.

Освен Алиоски, во Топ 11 поставата има место и за дефанзивците Спинацола (Италија) и Кјаер (Данска).

Голманот на Данска, Каспер Шмајхел е меѓу одбраните.

Во средниот ред во овој избор има место за Клих (Полска), Де Брујне (Белгија), Вајналдум (Холандија) и Локатели (Италија).

Нападот е предводен од Имобиле (Италија), Лукаку (Белгија) и Исак (Шведска).

„Би-Би-Си Спорт“ изборот го направил откако ги прашале читателите кој играч со која оценка би го оцениле.

Алиоски има оценка 8,19, единствен подобро оценет од него е Белгиецот Кевин Де Брујне (8,36).

Спорт

САД го освоија Голд купот

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на САД го освои Голд купот. Американците, во финалето, го победија Мексико со 1:0.

Финалниот натпревар кој се одигра во Лас Вегас, го реши Мајлс Робинсон во 117.минута.

Репрезентацијата на САД, 11.пат играше во финалето на Голд купот, ја освои седмата титула. Мексико остана на осум трофеи.Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел дисквалификуван, но не поради ЛГБТ маичката

Објавено пред

Возачот на Астон Мартин, четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел е дисквалификуван од второто место на Унгарското ГП, но не поради контроверзите кои ги предизвика со носењето на маичка во знак на поддршка на ЛГБТ заедницата во Унгарија, туку поради тоа што стјуардите не успеаја да земат задолжителен примерок од горивото на неговиот болид по трката.

Според правилата на ФИА, возачите мораат да осигураат стјуардите да можат да земат 1 литар примерок од горивото во секој дел од трката, но Фетел, кој не успеа да го донесе болидот до боксот по крајот на трката, во болидот имал само 0.3 литри гориво. Ова значи дека Луис Хамилтон го наследува неговото второ место, а Карлос Саинс во Ферари се искачува на подиумот на третото место. Хамилтон сега има 18 поени повеќе од Ферстапен во генерален пласман.

„Разочарувачки е да се загубат 18 поени, но тоа не ја одзема фантастичната трка на Себастијан. Денеска покажавме дека сме силни. Само напред“, објавија од Астон Мартин.

Претходно, Фетел за медиумите изјави дека е повикан кај стјуардите поради носењето на маичката во боите на виножитото, но тоа не е споменато во објавата на Ф1.

Фетел за маичката со боите на виножитото: Нека ме дисквалификуваат!

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Објавено пред

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата пауза од тенисот и ќе се обиде да стигне до својата трета титула оваа година.

Шпанскиот ас го прескокна Вимблдон, каде што светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ го освои третиот гренд слем во 2021 година, поставувајќи го српскиот светски број 1 на еден трофеј од повторувањето на успехот на Род Лејвер од 1969 година – славниот гренд слем.

„Веќе има освоено три, така што кога имаш три, сигурно можеш и до четири. Ќе се подготвува за хардкорт сезоната, а тоа е најверојатно неговата најсилна подлога, така што зошто да не? Секако, ќе биде многу тешко бидејќи сите сакаат до титулата, но Новак е фаворит“, вели Надал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското...

Македонија10 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Свет16 часа

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло...

Македонија16 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион18 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија19 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа20 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет20 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа22 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ22 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија22 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија23 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет23 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт1 ден

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион1 ден

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет2 дена

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет2 дена

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ2 дена

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија2 дена

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Досие