Контакт

Спорт

Милер (Биг бејби) падна на втор допинг-тест, крај на надежите за меч со Џошуа

Објавено пред

Американскиот тешкаш Џерел Милер (Биг бејби) паднал и на вториот допинг-тест, овој пат на човечки хормон за раст, за да ги закопа сите надежи за дуел со шампионот Ентони Џошуа кога неговиот агент Еди Херн потврди дека следната недела ќе го именуваат противникот за американското деби на Џошуа.

Само неколку дена откако не доби боксерска лиценца поради средството ГВ1516 во неговото тело, тој сега има позитивен тест на ХГХ (човечки хормон за раст), многу посериозен прекршок. Милер требаше да боксува против Џошуа на 1 јуни во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк, но сега тоа е минато.

„Можам да потврдам дека има втор позитивен тест и иако сакавме да му дадеме шанса по првиот, ова е сериозен прекршок и нема место во спортот за такви боксери. Џошуа ќе боксува со чист боксер и ќе го победи“, изјави промотерот Херн.

На само шест недели пред закажаниот меч, на листата на боксери што може да му се спротивстават на Џошуа се Адам Ковнацки, Луис Ортиз, Кубрат Пулев, Мајкл Хантер и Мануел Чар, како и непоразениот Оскар Ривас.

Спорт

Болоња победи за Михајловиќ со прекрасен пресврт и сега се втори во Италија! (видео)

Објавено пред

Болоња на Синиша Михајловиќ, без својот тренер (кој е на втората тура на хемотерапија за леукемијата), стигна до импресивна 4:3 победа на гостувањето кај Бреша за продолжување на одличниот старт на сезоната.

А изгледаше многу лошо за Болоња на почетокот на мечот. Алфредо Донарума (без роднинска врска со голманот на Милан) во 10. и 19. минута стрелаше за новиот прволигаш за 2:0 водство. Матија Бани во 36. минута врати надеж за гостите, но до полувремето Бреша ја врати предноста од два гола, откако Андреа Чистана постигна гол во 44. минута.

Но, во 48. минута од мечот се случи клучниот момент – Даниеле Десена доби втор жолт картон за симулирање и гостите ја искористија теренската предност за да направат пресврт. Родриго Паласио во 56. минута, Андреа Поли во 60. минута и Рикардо Орсолини во 80. минута обезбедија победа за Болоња, која по три кола има две победи и едно реми и е на второто место на табелата со 7 поени зад лидерот Интер.

Лацио пак, во драматичен финиш загуби со 2:1 на гости кај СПАЛ во Ферара за прв пораз во новата сезона. Гостите дојдоа во водство преку гол од пенал на Чиро Имобиле уште во 17. минута, но СПАЛ израмни преку Петања во 67. минута. Херој на СПАЛ беше Јасмин Куртиќ, кој во 92. минута донесе три поени.

СЕРИЈА А, 3.КОЛО

Бреша – Болоња 3:4

Парма – Каљари 1:3

СПАЛ – Лацио 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Плишкова со четврта титула во 2019 во Женгжу

Објавено пред

Каролина Плишкова ја освои својата четврта титула во 2019 година, уште еднаш покажувајќи дека е една од најпостојаните тенисерки оваа сезона, лесно совладувајќи ја Хрватката Петра Мартиќ со 6:3/6:2 во финалето на Женгжу опен во Кина.

Првата носителка доминираше на турнирот за во своето петто финале во 2019 година, да стигне до четвртата титула по трофеите во Бризбејн, Рома и Истбурн.

Во Нанчанг пак, Швеѓанката Ребека Петерсон стигна до својата деби ВТА титула со убедлива 6:2/6:0 победа над Казахстанката Елена Рибакина, правејќи 5 брејка во меч кој траеше точно еден час.

20-годишната Рибакина беше очигледно уморна по мечевите во три сета во четврт-финалето и полуфиналето и направи 11 неизнудени грешки, додека 24-годишната Швеѓанка беше стабилна во својата игра со 83 отсто освоени поени на прв сервис.

Во јапонското финале на Јапонија опен во Хирошима, Нао Хибино ја совлада својата партнерка во двојки, Мисаки Дои со 6:3/6:2 за прва титула од 2015 година. Ова беше прво јапонско финале на ВТА турнејата по 22 години

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанија на врвот на светот! Не им дадоа да „дишат“ на Аргентинците

Објавено пред

Шпанија е освојувач на 18. Светско првенство во кошарка, освојувајќи го вторпат кошаркарскиот Мундијал по убедливата 95:75 (23:14, 20:17, 23:16, 29:28) победа над Аргентина во „Кадилак арената“ во Пекинг.

По сите изненадувања на Мундијалот, Шпанците во финалето почнаа цврсто, не давајќи им шанса на Аргентинците да „дишат“, добивајќи ја првата четвртина со 23:14, предност која на полувреме достигна до 12 поени (43:31).

И второто полувреме почна идентично, откако „фуријата“ ја доби третата четвртина со 23:16 и иако Аргентинците имаа подобра последна четвртина, пропустите од стартот на мечот не дозволија тие да се доближат до незапирливата „Фурија“.

Рики Рубио постигна 20 поени, Серхио Љуљ додаде 15, додека Марк Гасол, кој стана вториот кошаркар по Ламар Одом со трофеј од СП и од НБА лигата во иста година, постигна 14 поени и имаше 7 скока и 7 асистенции. За Аргентинците, Габриел Дек уфрли 24 поени, а Николас Лапровитола 17. Луис Скола беше целосно „затворен“ и првите поени од игра ги постигна во последната четвртина, завршувајќи со само 8 поени.

Ова е втор трофеј на Шпанија на СП по тој во 2006 година, додека Аргентинците не успеаја да стигнат до втората титула по таа во далечната 1950 година. Претходно во мечот за третото место, Франција ја освои бронзата со победа над репрезентацијата на Австралија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион40 минути

Инциденти на Парадата на гордоста во Белград, уапсени четири лица

Повеќе инциденти се регистирани пред одржувањето на Парадата на гордоста во Белград, а според тамошните медиуми приведени се и четири...

Македонија4 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија5 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет6 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија7 часа

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа8 часа

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа9 часа

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура20 часа

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија21 час

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт23 часа

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа23 часа

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ1 ден

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија1 ден

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија1 ден

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт1 ден

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет1 ден

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет1 ден

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет1 ден

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија1 ден

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Досие