Контакт

Спорт

БиХ со Петев ќе брка пласман на СП во Катар

Објавено пред

Бугарскиот тренер Ивајло Петев е новиот селектор на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина. Ангажманот на Петев, попладнево потврден на седницата на Извршниот одбор на националната федерација. Петев на кормилото на БиХ доаѓа на местото на Душан Бајевиќ.

Петев (45) зад себе има 14-годишна кариера како фудбалер,а со тренерската работа се занимава од 2010 година.

Тренерското деби го имал на клупата на Лудогорец. Со оваа екипа од Втората лига се пласира во елитниот ранг на бугарскиот фудбал, а потоа успеа да освои две шампионски титули, еден Куп и два Суперкупа.

Потоа работел во АЕЛ Лимасол, Динамо Загреб, каде се задржа два месеци, Омонија, Јагиелонија и Ал-Кадиш.

Во периодот 2015-2016, Петев бил селектор на Бугарија.

Петев ќе ја предводи БиХ во квалификациите за пласман на СП во 2022 година. Противници на БиХ ќе бидат Франција, Украина, Финска и Казахстан.

Спорт

Дефанзивците на Сити во улога на напаѓачи – „Граѓаните“ го победија Вест Хем

Објавено пред

Манчестер сити ја продолжија својата победничка низа. „Граѓаните“, во првиот натпревар од 26.коло, го совладаа Вест Хем со 2:1. За четата на Пеп Гвардиола ова беше 20. победа во низа.

Вест Хем, пруѓија добра отпор на „Етихад“, во најголем дел од натпреварот беа рамноправни со Сити, меѓутоа не успеаја да извлечат ништо повеќе од минимален пораз.

Гвардиола, комбинираше со составот, Стерлинг не играше, а на клупата останаа и Фоден, Габриел Жесус, Кансело и Родри, но неговиот тим дојде до победата.

Централните дефанзивци Рубен Дијас и Џон Стонс ги искористија единствените две грешки во одбраната на Вест Хем, што на крајот се покажа клучно за конечниот победник.

Рубен Дијас, првиот гол на мечот го постигна во 30.минута. За Португалецот ова беше деби-гол во дресот на Манчестер сити. Во финишот на првиот дел Вест Хем израмни преку Антонио.

Конечниот резултат го постави Стонс во 68.минута.

Во последните секунди, Диоп, не реализираше голема шанса за Вест Хем.Прикажи повеќе...

Спорт

Алиоски ќе замине од Лидс јунајтед

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Езгијан Алиоски, по завршувањето на сезоната, ќе го напушти Лидс јунајтед. Алиоски е во Лидс од 2017 година, а неговиот договор важи до 30.јуни 2021 година.

Англиските медиуми пишуваат дека Алиоски би сакал да остане во Лидс, дека му се допаѓа атмосферата во тимот и начинот на кој со тимот работи тренерот Марсело Бијелса, но не бил задоволен од новиот договор што му го понудиле клупските челници.

Поради тоа тој веќе му кажал на менаџерот да му бара нов клуб. Најверојатно, од наредната сезона, Алиоски ќе го носи дресот на Галатасарај.

Алиоски, сезонава, настапил на 23 натпревари во Премиер лигата, постигнал два гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наглесман е заинтересиран за клупата на Тотенхем

Објавено пред

Тренерот на Лајпциг, Јулијан Нагелсман, наводно бил заинтересиран да застане на кормилото на Тотенхем, доколку Спарс му врачат отказ на Жозе Мурињо.

„Билд“, тврди, дека Нагелсман, не би го Тотенхем, доколку претседателот Даниел Леви излезе со конкретна понуда.

Од друга страна во Лајпциг се веруваат дека Нагелсман ќе остане кај нив.

„Кога добро работите, тогаш сите се заинтересирани за вас. Јулијан се чувствува добро кај нас, има се што му треба. Тимот се развива на вистински начин. Поради то не гледам зошто би сакал да направи промена во кариерата. Покрај тоа тој има цврст договор“, рекол директорот на Лајпциг, Маркус Кроше.

Нагелсман со Лајпциг, оваа сезона, се бори за титулата во Бундес лигата, на табелата имаат два бода помалку од лидерот Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 минути

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија3 часа

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Топ4 часа

Четворица тинејџери се тешкo повредени во сообраќајна несреќа во Визбегово

Автомобил и два мотора се судрија синоќа во Визбегово, пришто со тешки повреди во болница завршија четири млади лица кои...

Македонија5 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија5 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија5 часа

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет7 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија8 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија8 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион20 часа

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа22 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија23 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија23 часа

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија1 ден

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија1 ден

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа1 ден

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа1 ден

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Досие