Контакт

Спорт

„Билд“ бара Шалке да го смени логото на „Газпром“ со „Слобода за Украина“

Објавено пред

Германскиот таблоид „Билд“ побара второлигашот Шалке да го покрие логото на руската компанија „Газпром“ од своите дресови и да го смени во „Слобода за Украина“ иако во исто време на својата веб-страница има за продажба дресови со ова лого.

dobivaj vesti na viber

Славниот клуб од Гелзенкирхен, кој, за жал, е во втората лига, има партнерство со „Газпром“ од 2007 година и во вторникот објави дека гигантот бил партнер од доверба 15 години, но дека се во постојани разговори со компанијата и дека се посветени на мир и сожителство.

Во колумната на уредникот на спортската редакција на „Билд“, Валтер Штратен, се вели дека е тешко да се гледаат мечеви од Лигата на шампионите со логото на „Газпром“ и побара Шалке да направи вистинска одлука.

„Топката се тркала, рубљата се тркала, но сега и тенковите се тркалаат. Мораме да го гледаме ‘Газпром’ на ТВ додека свири химната на Лигата на шампионите, а трупите на Путин маршираат во Украина. Го гледаме Шалке со неговите дресови како тоа да е нормалана реклама, а не финансиер на руската државна моќ. ‘Не’ за дресови на Шалке со ‘Газпром’. Залепете го. Логото со порака: ‘Слобода за Украина’“, пишува Штратен.

Спорт

Приказна на летото: Пред три години работеше во пекара, сега ќе игра во Премиерлигата

Објавено пред

Вулверхемптон соопшти дека го доведе Матеус Нуњес од Спортинг Лисабон за сума од 45 милиони евра. Ова е рекордна сума за отштета што ја платил клубот, а 23-годишниот португалски играч за врска потпиша договор до 2027 година.

dobivaj vesti na viber

Нунес е третиот играч кој летово пристигна во соблекувалната на тимот чиј тренер е Бруно Лаге. Пред него пристигнаа играчот од средниот ред Гонкало Гуедеш од Валенсија и дефанзивецот Нејтан Колинс од Барнли. Сепак, најновото име во соблекувалната ја има и најинтересната фудбалска приказна.

Момчето кое порасна во фавелите на Рио де Жанеиро, идолизирајќи го Роналдињо, во Португалија и се придружи на мајка си и очувот кога имаше 13 години. Тој денес е одличен фудбалер, а пред само три години работеше во пекара и во слободно време играше фудбал, тренираше во академијата на Спортинг Лисабон и сонуваше дека ќе има голема кариера.

„Имаше моменти кога немавме што да јадеме, а мајка ми никогаш не престана да работи. Таа е воин кој ми ја всади љубовта кон фудбалот. Немавме топка, но јас и моите браќа игравме со чорапи, важно беше само да се тркалаат. Мајка ми до денешен ден вели дека не знае како успеавме да не израснам во крадец или дилер“, раскажува Нуњес.

Тој морал да работи за семејството да се прехрани.

„Работев во пекара околу пет-шест месеци. Доаѓав наутро затоа што тренинзите и натпреварите беа попладне. Стоев на нозе пет-шест часа, а потоа морав да тренирам. Не можам да кажам дека беше лесно, немав возачка дозвола, па се будев наутро во пет часот, бидејќи на работа одев со велосипед“, се сеќава Матеус Нуњес.

Сега веќе не мора да се грижи за егзистенцијата, ниту тој, ниту неговото семејство.

Прикажи повеќе...

Спорт

На Левандовски му украле часовник вреден 75.000 евра додека се дружел со фановите на Барса

Објавено пред

Новото засилување на Барселона, Роберт Левандовски, бил ограбен пред денешниот тренинг додека се дружел со навивачите на Барселона, пишуваат шпанските медиуми. Полскиот интернационалец застанал со својот автомобил да се фотографира со навивачите. Во тој момент крадците насилно му одзеле часовник вреден 75.000 евра и побегнале.

dobivaj vesti na viber

Левандовски се обидел да ги фати, изјавија сведоци за Мундо Депортиво, но не успеал во својата намера.

Подоцна крадците биле пронајдени од каталонската полиција, а часовникот наводно бил сокриен под дрво.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енис Фазлагиќ ќе го носи дресот на Дунајска Стреда

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Фазлагиќ во новата сезона ќе го носи дресот на словачкиот прволигаш Дунајска Стреда. Тој доаѓа како позајмен играч од Висла Краков, откако полскиот клуб лани испадна од елитното друштво на оваа земја.

dobivaj vesti na viber

„Моите први впечатоци се одлични. Имам одиграно натпревар на стадионот на Дунајска Стреда и знаев какви се условите. Драго ми е што потпишав за овој тим бидејќи ДАЦ е еден од најголемите клубови во Словачка. Знам како функционира клубот, какви неверојатни навивачи има и модерен стадион. Веднаш реков „да“ на понудата. Ќе се трудам максимално да работам на себе на секој тренинг, да се усовршувам и да дадам се од себе на натпреварите“, изјави Енис Фазлагиќ по потпишувањето на договорот со Дунајска Стреда.

Енис Фазлагиќ во минатиот прозорец од Лигата на нации дебитираше и за сениорскиот национален тим на Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион53 минути

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет4 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа4 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија7 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија7 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија9 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија9 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија10 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија11 час

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија12 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет13 часа

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија13 часа

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет13 часа

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет13 часа

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...

Свет13 часа

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој...

Економија13 часа

Масовни протести поради економската криза во Аргентина

Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес за време на насилните улични протести, барајќи од владата да ги...

Свет1 ден

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже...

Регион1 ден

Сопственикот на автобусот кој се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Во врска со сообраќајната несреќа што се случи на автопат во Бугарија на 14 август, во која учествуваше автобус од...

Регион1 ден

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион1 ден

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...