Контакт

Спорт

Биндер го доби спринтот во Аргентина

Објавено пред

Бред Биндер, возачот на КТМ, победи на спринт трката во пресрет на Големата награда на Аргентина.

dobivaj vesti na viber

Јужноафриканецот до победата дојде пред возачите на тимот на Валентино Роси, ВР46, Марко Бецеки и Лука Марини. Победата на Биндер претставува огромен успех бидејќи спринтот го започна од 15. позиција.

Биндер во целта имаше подобар резултат од Бецеки за само 72 илјадити делови од секундата.

Франко Морбидели со својата Јамаха, водеше еден круг, на крајот го освои четвртото место, пред Алекс Маркез кој ја имаше пол-позицијата и актуелниот светски првак и победникот на спринтот и првата трка во Портимао, Пеко Бањаја.

Бодови во спринтот освоија уште Маверик Вињалес (Априлија), Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Фабио Квартараро (Јамаха).

Утре од 19 часот ќе се вози трката за Големата награда на Аргентина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ губи следбеници на социјалните мрежи

Објавено пред

Поддршката која ПСЖ ја има на социјалните мрежи, драстично опаѓа во последните денови. ПСЖ изгуби повеќе од два милиони следбеници на „Инстаграм“. Ова се должи на заминувањето на Лионел Меси.

dobivaj vesti na viber

Додека Меси одлучува дали кариерата ќе ја продолжи во Барселона, Саудиска Арабија или на некое друго место, во Париз знаат дека останаа без фудбалер кој е вистински магнет за спонзорите.

Парижаните доведоа до сега двајца нови играчи, Мануел Угарте и Марко Асенсио, но јасно е дека тие не можат да привлечат ни приближно толку фанови како Меси.

Аргентинецот не мина најдобро време во Париз, особено за него беше лош финишот на сезоната. На секој натпревар на „Паркот на принцовите“ беше пречекан со свирежи од домашната публика. кон крајот на оваа сезона.

Навивачите го навредуваа од трибините и додека тој и неговите соиграчи добиваа награди за освоената титула во Лига 1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити подготвува нов договор за Халанд

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Манчестер сити планира да му понуди продолжување на договорот на норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд по завршувањето на сезоната, пренесува „Дејли Телеграф“.

dobivaj vesti na viber

Халанд минатата година пристигна во Манчестер сити од Борусија Дортмунд за 60 милиони евра, со „граѓаниѕе“ има договор до 30 јуни 2027 година.

Оваа сезона за Манчестер сити во сите натпреварувања постигна 52 гола на 52 натпревари.

Халанд претходно изјави дека во текот на кариерата сака да игра во сите пет големи европски лиги, а се шпекулираше дека би можел да ја продолжи кариерата во Реал.

Британските медиуми пренесуваат дека челниците на Манчестер сити сакаат со нов договор да спречат какви било преговори со мадридскиот клуб.

Халанд во првата сезона со Сити ја освои Премиер лигата и ФА Купот, а има можност да слави и во Лигата на шампионите, доколку во сабота, Сити го победи Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тројца фудбалери кои играа на СП во 2002 се уште се активни

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ и Хоакин, во неделата ги завршија своите фудбалски кариери. Нивното пензионирање значи дека сега има само тројца играчи од СП 2002 во Јапонија и Кореја кои активно се занимаваат со фудбал.

dobivaj vesti na viber

Прв меѓу нив е Џанлуиџи Буфон, легендата на италијанскиот фудбал кој се уште настапува за Парма. Тој се уште нема донесено одлука за повлекување. Буфон со својата долговечност и квалитет стана икона на голманската позиција, па и на 43 години пружа спектакуларни партии.

Вториот е Роке Санта Круз, парагвајскиот фудбалски великан и поранешен капитен на националниот тим. Санта Круз имаше одлична кариера каде играше за клубови како Баерн, Манчестер Сити, Бетис и Малага. Тој денеска на 41 година настапува за Либертад во својата татковина и го чека крајот на кариерата.

Третиот фудбалер е Бартоломеј Огбече, 38. годишен напаѓач кој моментално игра во Индија за Хајдерабад. Во 2002 година Огбече ја претставуваше Нигерија на Светското првенство, а во текот на кариерата играше за познати клубови како ПСЖ, Мец, Алавес, Реал Ваљадолид и Кадиз. Огбече има договор со Хајдерабад до ова лето, прашање е дали ќе ја продолжи кариерата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 минути

МВР со детали за експлозијата во Чаир: Го разнеле банкоматот, но не ги земале парите

Четири лица се обиделе со експлозив да ограбат банкомат во Бутел. Настанот се случил утринава околу три часот. Тие ја...

Македонија13 минути

Разнесен банкомат во Чаир

Утрово во Чаир е разнесен банкомат. Според информациите, со експлозив бил разнесен банкомат на НЛБ банката, кај „Алпи“ на улица...

Свет26 минути

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион31 минута

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет42 минути

(Видео)Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија10 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија12 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ14 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија15 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија17 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион17 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија18 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија19 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија20 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија21 час

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија22 часа

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија23 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет1 ден

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести1 ден

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет1 ден

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...