Контакт

Спорт

Бисерот на Шкендија Елези меѓу најдобрите во светот

Објавено пред

Англиски „Гардијан“, објави листа од 60 најталентирани фудбалери од целиот свет, меѓу нив се најде и бисерот на Шкендија, Дашмир Елези.

dobivaj vesti na viber

Во текстот со наслов „Следна генерација – класа 2004“, Елези е опшиан како брз и агилен фудбалер кој игра подеднакво добро и со левата и со десната нога.

„Ја носи деветката, но повеќе му лежи кога игра на крилните позиции, или како втор напаѓач – игра добро со двете нозе. Брз, агилен, интелигентен кога игра без топка, уживање е да се гледа. Поседува одлична техника, опасен е кога оди во транзиција. Дебитираше на 16-годишна возраст и веднаш се запиша во листата на стрелци. Оттогаш има одиграно 30 натпревари за клубот, постигнал седум гола. Може уште да напредува во играта“, го опишал Елези за „Гардијан“, Александар Холига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Синдикатот на фудбалерите поднесе тужба против ФИФА

Објавено пред

Меѓународниот фудбалски синдикат ФИФПРО поднесе тужба против Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) во судот во Брисел поради проширување на Светското клупско првенство.

dobivaj vesti na viber

Светско клупско првенство, во новиот формат, со 32 екипи, ќе се одржи во јуни и јули 2025 година во САД.

ФИФПРО веднаш излегоа со став дека се загрижени за физичките и металните барања што им се поставуваат на играчите и додаде дека ваквите одлуки „ги кршат правата на играчите и нивните синдикати“.

Се додава дека и синдикатите на фудбалери од Англија и Франција поднеле тужба до Стопанскиот суд во Брисел. Од бриселскиот суд се бара да го упати случајот до Европскиот суд на правдата.

ФИФА ги откри деталите за своето проширено Светско клупско првенство во декември.

ФИФПРО веднаш се спротивстави на плановите, за кои рече дека покажува „недостаток на грижа за менталното и физичкото здравје на играчите, како и непочитување на нивниот личен и семеен живот“.

ФИФА соопшти дека распоредот за едномесечниот турнир, за време на паузата во повеќето лиги ширум светот, ќе обезбеди играчите да имаат доволно одмор.

Тоа тврдење беше оспорено од ФИФПРО.

„Кога се вклучени подготвителните периоди и патувањата, турнирот најверојатно ќе создаде до шест недели дополнителна работа, што дополнително ќе го оптовари веќе преполниот распоред“, се вели во соопштението на ФИФПРО.

Организацијата на Светското клупско првенство во 2025 година значи дека најдобрите светски фудбалери три години по ред ќе играат големи натпреварувања во летниот период, со оглед на тоа што оваа година се одржуваат Европското првенство и Копа Америка, а Светското првенство е во 2026 година.

„Бидејќи сите обиди за дијалог не успеаја, сега останува на нас да обезбедиме целосно почитување на основните права на фудбалерите со тоа што ќе го изнесеме предметот на суд“, рече претседателот на ФИФПРО Европа, Дејвид Терие.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Дедовците“ Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Објавено пред

Двајцата највозрасни играчи на овогодинешното Европско првенство во Германија доаѓаат од Португалија.

dobivaj vesti na viber

За шампионите од 2016 година игра Пепе, кој на 26 февруари наполни 41 година. Дефанзивецот на Порто повторно го најде своето место во националниот тим.

Второто место на листата на најстари му припаѓа уште еден Португалец, Кристијано Роналдо, кој на 2 мај го прослави својот 39-ти роденден. За Роналдо ова е шесто последователно континентално првенство во кое учествува.

Лука Модриќ е малку помлад од Роналдо. Хрватскиот репрезентативец на 9 септември ќе наполни 39 години.

На листата на десет најстари се и: Шпанецот Хесус Навас (роден 21.11.1985), Грузиецот Гиорги Лорија (27.01.1986), Германецот Мануел Нојер (27.03.1986), Французинот Оливие Жиру (30.09.1986), Словакот Петер Пекарик (30.10.1986), Данецот Каспер Шмајхел (11.05.1986) и Словакот Јурај Куцка (26.02.1987).

Европското првенство започнува вечерва со натпреварот меѓу Германија и Шкотска од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона има нов тренер

Објавено пред

Шпанскиот кошаркарски стручњак Жоан Пењароја ќе го преземе тимот на Барселона.

dobivaj vesti na viber

Според шпанските медиуми, Пењароја договорил двегодишна соработка со Каталонците.

Барселона, под водство на Роџер Гримау имаше скромна сезона, во Евролигата испаднаа во Топ 8 фазата од натпреварувањето кога пред своите гледачи го загубија петтиот меч од Олимпијакос, а во шпанската АЦБ лига беа убедливо поразени од Реал Мадрид во полуфиналето.

Се шпекулираше дека Димитрис Итудис би можел да го замени Гримау, но челниците на Барселона се одлучија за Жоан Пењароја.

Пењароја го привлече вниманието како тренер на Валенсија, минатата сезона бележеше добри резултати со Басконија, но на почетокот на оваа по серијата лоши резултати во Евролигата доби отказ.

Јасно е дека клупата на Барселона ќе биде најголемиот предизвик во неговата досегашна кариера.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ2 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија3 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгореа куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа3 часа

Украинската армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет3 часа

Израел ја бомбардира Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион3 часа

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека...

Регион20 часа

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија20 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија22 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...