Контакт

Спорт

Блажевиќ: Бев будала кога реков дека Просинечки нема да биде врвен играч

Објавено пред

Трансферот на Роберт Просинечки од Динамо во Црвена звезда обележа една епоха во југосовенскиот фудбал. Во 1987 година, Просинечки, од страна на легендарниот тренер Мирослав Ќиро Блажевиќ, беше означен како недоволно потребен. Во Црвена звезда беше имаше голем придонес во освојувањето на трофејот во Купот на шампионите.

Блажевиќ, 34 години подоцна, реши да открие како навистина се случил трансферот на Просинечки во Црвена звезда. Потврдил дека навистина рекол дека „ќе ја искине дипломата доколку Просинечки стане врвен фудбалер“.

„Новинарите пишуваа дека сум будала, дека не сум успеал да видам за каков талент се работи. Секако дека го видов тоа. Игравме натпревар со Железничар во Загреб, пред мечот потпишавме договор со Просинечки. Тој играше, постигна гол. Сега ќе откријам нешто што досега не сум го кажал. Жал ми е што неговото здравје, како и моето, не е добро и време е по 34 години луѓето да ја слушнат вистината. Анте Павловиќ го поништи тој договор. Рече дека договорот не е потпишан во просториите на Сојузот. Ни кажа дека не можеме на улица да потпишуваме договор. Искрено не знаев дека тоа не е дозволено.И така тој го однесе Просинечки во Црвена звезда“, открил Блажевиќ во интервју за „Спортске новости“.

Потоа проговорил и за култната изјава дека Просинечки нема да биде врвен играч.

„Тоа го кажав во периодот кога помеѓу родителите на Просинечки и Бобан, владееше неверојатен антагонизам. Беа големи таленти, а го имаа тој проблем. Полудував од односот кој владееше помеѓу Маринко Бобан и Ѓуро Просинечки.Сите можеа да видат дека тие двајца се бисери, но се пак јас на сега покојниот радио-новинар, Ивица Јуришиќ, му кажав дека Просинечки никогаш нема да биде фудбалер. Бев будала, млад, сега тоа би го кажал некој неискусен млад човек. Јас тоа го направи како дел од стратегијата да ја извадам целата ситуација. Сепак, најважно во целата работа беше дека Павловиќ го однесе Просинечки во Белград. Прашајте го Просинечки“, заклучил Ќиро.

По Црвена звезда Просинечки имаше блескава кариера во Реал, Барселона, Севилја, Стандард, а во едне момент се врати во Динамо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн Минхен со најмногу продадени дресови во 2021 пред Реал и англиските гиганти

Објавено пред

„Евромерика спорт маркетинг“, овластената компанија за аналитика на ФИФА, објави дека Баерн Минхен е клубот што успеал да продаде најмногу дресови во 2021 година носејќи добар приход на клубот во ера на ковид-ограничувања и полупразни стадиони.

Баварците се на врвот во Европа со продадени 3,2 милиони дресови победувајќи ги Реал Мадрид со 3 милиони дресови и англискиот гигант Ливерпул со 2,4 милиона дресови и Манчестер јунајтед со 1,95 милион дресови. Во топ-5 е и Јувентус со 1,42 милион дресови.

По нив, во топ-10 следуваат Барселона со 1,34 милион дресови, шампиониот од ЛШ, Челси, со 1,31 милион дресови и Борусија Дортмунд со 1,18 милион. Пари Сен-Жермен можеби доби бонус со доаѓањето на Лео Меси, но продаде само 1,18 милион дресови, а Манчестер сити со 1,087 милион дресови го комплетира топ-10.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси, Премиер лигата и УЕФА контра Тери за неговиот НФТ-проект

Објавено пред

Челси, Премиер лигата и УЕФА го ставија под истрага поранешниот капитен на Челси, Џон Тери, откако тој промовира продажба на дигитални уметнички дела преку таканаречени НФТ-токени (non-fungible tokens).

Челси неодамна го врати Тери во клубот како консултант, но демантира дека се вклучени во продажбата на клипартот, на кој е претставен мајмун во дресот на Челси со капитенска лента, и најави дека се консултира со Премиер лигата и со УЕФА за можното нарушување на правата на клубот, лигата и на Федерацијата.

Тери е последен од фудбалерите што му дадоа поддршка на проектот преку Ape Kids, во кој се цртаат мајмуни со ликот на фудбалерите, откако претходно беа вклучени Ешли Кол, Вилијан, Рис Џејмс, Марко Верати, Теми Абрахам, Ешли Кол и Нигел де Јонг.

НФТ-токените се уникатни дигитални фотографии базирани на блокчеин-технологијата, која поддржува криптовалути, како биткоин, и во последно време на аукција достигнуваат високи суми. Иако се работи за дигитална фотографија што може да се копира бесконечно, тој што го има дигиталниот сертификат може да биде сигурен дека ја има единствената оригинална копија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах во пенал-серијата донесе четврт-финале на Египет

Објавено пред

Египет е седмиот четвртфиналист на Африканскиот куп на нациите кога нивната прва ѕвезда Мохамед Салах остана смирен при одлучувачкиот пенал за победа над Брегот на Слоновата Коска со 5:4 на пенали откога по 120 минути, немаше голови меѓу двата големи фаворити за титулата на шампионатот во Камерун.

Во мечот на репрезентации со доста ѕвезди што играат во европските клубови, двете репрезентации се мачеа со шансите пред голот, така што, по 90 минути и двете продолженија, победникот мораше да го одлучува пенал-серијата.

Трагичар на мечот беше дефанзивецот на Манчестер јунајтед, Ерик Баји, кој го промаши својот пенал во третата серија, по што сите беа прецизни вклучувајќи го и Салах во последниот обид.

Во четврт-финалето „фараоните“ ќе играат против Мароко, кок вчера го елиминира Малави со тешка 2:1 победа. Во осмина-финалето останува уште вечерашниот меч меѓу Мали и Екваторска Гвинеја – победникот од тој меч оди на уште еден фаворит во натпреварувањето, Сенегал.

Пенал-серијата можете да ја гледате ТУКА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија5 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија5 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ6 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија7 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ9 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија9 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ9 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија10 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет12 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија12 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет12 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет13 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет13 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион1 ден

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион1 ден

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија1 ден

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија1 ден

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Досие