Контакт

Спорт

Блескаво деби на Едуард – Кристал Палас го декласира Тотенхем

Објавено пред

Тотенхем доживеа дебакл кај Кристал Палас, во натпреварот кој го отвори четвртото коло во Премиер лигата. Деби за паметење имаше Одсон Едуар, кој за десет минути, колку што играше, во победата од 3:0, постигна два гола.

Тотенхем во малото градско дерби влезе со три победи, без примен гол и со многу проблеми во ростерот. Нуно Еспирито Санто не можеше да смета да двајцата централни дефанзици, Ромеро и Санчез, а проблемите за Тотенхем се зголемија во 11.минута, кога Ерик Даер поради повреда мораше да го напушти теренот.

Згора на тоа Танганга, во интервал од пет минути, во 53. и 58.минута, доби опомени поради што мораше да излезе од теренот.

Танганга е третиот играч на Тотенхем кој доби црвен картон во првите четири кола. Доерти беше исклучен против Лидс, а Ламела, кој повеќе не е во клубот, против Арсенал.

Кристал Палас, максимално ги искористи сите проблеми со кои се соочи Тотенхем. Го наметна совјот стил на игра, а добрата игра успеа да ја наплати во последните 15 минути.

Заха постигна гол од пенал во 76.минута за 1:0. За најдобриот играч на Кристал Палас, ова беше прв гол против Тотенхем во неговиот 14.настап.

По Заха на сцена стапи Одсон Едуар, напаѓачот кој во последните денови од преодниот рок пристигна во клубот од Селтик.

Едуард на теренот влезе во 83. минута, а 30 секунди подоцна, во првиот допир со топката го постигна својот дебитански гол во Премиер лигата. Истиот играч во 93.минута го постави конечниот резултат.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона „падна“ во Тел Авив, Олимпијакос во драма подобар од Фенер

Објавено пред

Макаби Тел Авив стана првиот тим кој ја победи Барселона во Евролигата оваа сезона, откако беа просто незапирливи во 85:68 победата над досега непоразениот фаворит.

Џејмс Нанали уфрли 17 поени, Скоти Вилбекин додаде 16, а Дерик Вилијамс заврши со 12 поени за победниците, кои го стартуваа мечот со 31:18 предност по првата четвртина. Гостите успеаја да ја намалат предностас на 11 поени (65:54) на крајот на третата четвртина, но немаа шанси за камбек во лудата последна четвртина.

Кори Хигинс имаше 20 поени, а Никола Миротиќ 17 за Барселона, која сега има 6-1 скор, додека Макаби по четири победи едноподруго има 5-2 скор.

Костас Слукас пак беше човекот на одлука за Олимпијакос да стигне до драматична 67:65 победа над Фенербахче, кои успеаја да се вратат од 13 негатива во последната четвртина, но на крајот потфрлија.

Фенербахче поведе во последната четвртина, пред Слукас да даде 8 од своите 14 поени во последните пет минути, вклучувајќи го и победничкиот кош за драматична завршница. Ова е трет пораз во низа за Фенербахче, и тоа третпат во последните секунди од мечот.

ЕВРОЛИГА, 7.КОЛО

Алба Берлин – Баерн Минхен 69:82 (18:19, 18:18, 19:20, 14:25)

Олимпијакос – Фенербахче 67:65 (19:14, 26:20, 10:19, 12:12)

Макаби Тел Авив – Барселона 85:68 (31:18, 25:18, 9:18, 20:14)

Олимпија Милано – Црвена звезда 79:62 (24:6, 19:21, 19:23, 17:12)

Прикажи повеќе...

Спорт

Два пенали и асистенција за Елмас, Наполи се врати на врвот во Италија

Објавено пред

Наполи повторно е лидер во Серија А со ист број на поени како Милан, но со подобра гол-разлика, откако со 3:0 на „Диего Армандо Марадона“ го победија тимот на Болоња за деветти триумф во 10 кола.

Фабијан Руиз постигна прекрасен гол во 18. минута по асистенција на Елиф Елмас за рано водство на тимот на Лучано Спалети, а потоа победата беше потврдена со два гола од пенал на капитенот Лоренцо Инсиње, во 41. минута и 62. минута од мечот.

Елмас, кој беше стартер во тимот, во 75. минута од мечот, кога исходот беше сигурен, беше заменет со белгискиот ветеран Дрис Мертенс.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Порто и Барса со епско реми во дербито на колото

Објавено пред

Во преполната „Драгао арена“, Порто и Барселона одиграа епски меч во дербито на 6. коло на ЕХФ Лигата на шампионите, во која домашниот тим покажа дека може да се „носи“ со сите европски великани, откако им избега победата при трилер 33:33 ремито со актуелниот европски шампион.

Првото полувреме беше фантастично за тимот на Никола Митревски, откако домаќините започнаа со 3:0 водство и на полувреме отидоа со 17:14 предност. Стартот на второто полувреме беше уште поспектакуларен откако Порто стигна до седум гола предност (22:15), но тогаш следуваше камбекот на каталонскиот гигант. Тие успеаја да израмнат на 27:27 на осум минути пред крајот на мечот, а потоа и да поведат со 30:31, пред во трилер завршница, Порто да не го искористи последниот напад за 33:33 реми.

Иван Слишковиќ со 7 гола и Антонио Ареја со 6 беа најефикасни за Порто, додека Алеш Гомез заврши со 11 гола за Барселона.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Б

Флензбург – Мотор Запорожје 34:27 (13:11)

Порто – Барселона 33:33 (17:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Цукерберг го смени името на компанијата и откри како ќе изгледа иднината

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, денеска претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот. Метаверзум е широк поим, кој главно...

Македонија7 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија9 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија11 час

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија11 час

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија11 час

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија12 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава14 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија14 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет15 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион15 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа15 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет1 ден

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија2 дена

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет2 дена

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Досие