Контакт

Спорт

Болоња го торпедираше Лацио и го врати Сари во реалноста!

Објавено пред

Болоња на Синиша Михајловиќ на најдобар можен начин ја прекина низата од три меча без пораз, декласирајќи го Лацио со 3:0 на „Ренато Дал’Ара“, враќајќи ги лацијалите во реалноста по трилер-победата во римското дерби.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Маурицио Сари беше шокиран во првите 18 минути игра – прво Муса Бароу во 14. минута постигна фантастичен гол за водство, за четири минути подоцна, младиот Белгиец Артур Теат да зголеми на 2:0. Лацио се обиде да се врати во игра во мечот, пред шкотскиот тинејџер, Арон Хики во 68. минута да зголеми на 3:0. Нервозата се покажа кога капитенот Франческо Ачерби доби црвен картон во 76. минута од мечот.

Со трите поени, Болоња се на деветтото место на табелат со 11 поени, колку што имаат и Јувентус и Лацио пред нив, со подобра гол-разлика.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Пикси и се извини на нацијата за фијаското во Катар

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси и се извини на нацијата за фијаското на Светското првенство во Катар. Србите на Мундијалот заминаа со големи амбиции, но завршија како последни во групата со Бразил, Камерун и Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Пиксе, во понеделникот, ги собра репрезентативците за престојните квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство во Германија.

„И должам на нацијата извинување за очекувањата во врска со Светското првенство, без разлика дали беа претерани или не. Им должам извинување најмногу на оние луѓе кои беа во Доха, кои ни дадоа неверојатна поддршка, бидејќи ги разочаравме со постигнатите резултати. Сите очекувавме да го поминеме првиот круг. Имавме проблеми, но не бараме алиби. Пласманот на ЕП треба да го врати угледот што го создаваме две години“, рече Стојковиќ и додаде:

„Бев разочаран, што е сосема нормално. Не ја исполнивме целта, но не видов никаква трагедија во тоа. Ти треба и малку спортска среќа, ја немавме за разлика од некои други тимови, на кои среќата им беше добар пријател. Направив длабока анализа на се, од првиот тренинг до последниот ден. Се сметам себеси за одговорен. Јас сум одговорен за се што се случи и тука нема простор за дискусија. Како што одлучувам за ростерот, кој ќе игра, истото важи и за тој резултат. Заврши еден циклус од две години, бевме добри, па малку паднавме, сега е нов, со голема желба да одиме во Германија. Мислам дека имаме квалитет за тоа, но ќе одиме чекор по чекор.“

Србија во петок ќе ја пречека Литванија, а в понеделник ќе гостува во Црна Гора.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сампаоли е пред отказ, Севилја му бара замена

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Севилја се подготвува за уште една тренерска смена. Според шпанските медиуми, тренерот Хорхе Сампаоли ќе добие отказ. Аргентинецот, минатата есен, го замени на кормилото Хулен Лопетеги, кој си замина поради лошите резултати.

dobivaj vesti na viber

Севилја, вчера, доживеа пораз во Мадрид од Хетафе (2:0) и до крајот на сезоната
е води жестока борба за опстанок во Примера. Севиља е 14. на табелата со 28 бодови, два повеќе од опсната зона и само една победа во последните пет натпревари.

Наводно, прв кандидат за негово замена е Хозе Бордалас, поранешниот тренер на Хетафе и Валенсија. Втор на оваа лста е поранешниот тренер на Еибар, искусниот Хозе Луис Мендилибар, добро познато име во Ла Лига, но Бордалас наводно е првиот пик.

Севилја и покрај лошата сезона во Примера, стигна до четвртфиналето во Лига Европа, каде за противник го има Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леклер повторно го предупреди Ферари

Објавено пред

Ферари забележа втор тежок викенд на почетокот на сезоната, бидејќи Карлос Саинц и Шарл Леклер завршија на шестото и седмото место на трката за Големата награда на Саудиска Арабија. Леклер уште еднаш го повика тимот да ги подобри своите перформанси.

dobivaj vesti na viber

Возачот од Монте Карло призна дека се надевал на посериозна борба со возачите на Мерцедес, но и дека Џорџ Расел и Луис Хамилтон се покажале недостижни за него и за Карлос Саинц.

„Не знам дали болидите на Мерцедес беа толку недостижни. Се приближив до Карлос на секунда и пол, но повеќе од тоа не успеав. Направив мала грешка, кога бев во ДРС зоната на Саинц и после тоа не можев да направам ништо“, објасни Леклер.

Возачот на Ферари остана доследен на приказната дека Ферари има уште многу работа доколку сака да напредува.

„Не очекува многу, многу напорна работа. Нашите ривали се многу побрзи на правците, беа уште побрзи во свиоците“.

Леклер не ја заврши првата трка, Големата награда на Бахреин, а од почетокот на сезоната во неколку наврати го предупреди Ферари дека тимот мора да ги подобри перформансите доколку сака да влезе во битката за првото место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Свет1 час

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија1 час

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија3 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија3 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата гo блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО ДПМНЕ и Левица денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Топ5 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија6 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија6 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет6 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет6 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа21 час

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...