Контакт

Спорт

Борусија со голема плата сака да го задржи Халанд

Објавено пред

Борусија Дортмунд нема лесно да се откаже од најдобриот стрелец Ерлинг Халанд. Гласни се шпекулациите дека Норвежанецот ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната. Доколку играчот реши да замине, Борусија ќе заработи најмалку 75 милиони евра.

Ерлинг Халанд во јануари 2020 година, од Салцбург се пресели во Дортмунд. Досега одиграл 69 натпревари, на кои постигнал 70 голови. Поради повреда тој нема да игра до крајот на оваа година.

Халанд има 21 година, поради што големите клубови го зголемија интерес за него. Челниците на Борусија се подготвени да влезат во борба со сите нив. Халанд, доколку се согласи да остане во Дортмунд, ќе обие дупло поголема плата.

„Скај спорт Германија“, објави дека Бурусија ќе му понуди плата од 18 милиони евра по сезона.

Според „Трансфермаркт“, Халанд на фудбалскиот пазар вреди 150 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Големиот талент Вукчевиќ од Реал се пресели во Партизан

Објавено пред

Големата надеж на српската кошарка, Тристан Вукчевиќ, го напушти Реал Мадрид. 18-годишниот центар кариерата ќе ја продолжи во Партизан.

Вукчевиќ е син на поранешниот кошаркар на Црвена звезда, Душан Вукчевиќ. Минатата сезона дебитираше за првиот тим на Реал. Оваа сезона во Евролигата на 12 натпревари има просек од 2,2 поени и 1,3 скока. Малку подобри бројки, 3,3 поени и 2,2 скока, има во шпанската лига.

Партизан објави дека со Вукчевиќ потпишале повеќе годишен договор.

Вукчевиќе е роден на 11.март 2003 година. Има државјанства на Србија, Шведска и Грција.

Поради потеколото на неговите родители, таткото е Србин од Босна и Херцеговина, а мајката Швеѓанка со грчко потекло, местото на раѓање (Сиена, Италија) и државите во кои живеел има право да настапува за шест репрезентации (Србија, Босна и Хрцеговина, Шведска, Грција, Италија, Шпанија). Тој на крајот ја одбра Србија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најбрзиот циркус во Сингапур до 2028 година

Објавено пред

Челниците на Формула 1 ја продолжија соработката со Сингапур. Уличната трка, според новиот договор, ќе остане во Формула 1 до 2028 година.

Трката на патеката „Марина Беј“ е една од најполуларните во календарот. Поради пандемијата на коронавирусот, Големата награда на Сингапур не се возеше во 2020 и 2021 година.

Годинава, според календарот, трката треба да се вози на 2.октомври.

Најмногу победи во Сингапур, вкупно пет, има забележано Себастијан Фетел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адама Траоре се враќа во Барселона

Објавено пред

Адама Траоре се враќа во Барселона, тврдат медиумите од Каталонија. Според овие извори, супер-менаџерот Жорж Мендеш ги финишира преговорите со Барселона околку овој трансфер. Оба значи дека Антонио Конте и Тотенхем, ќе извисат за веќе најавеното засилување. Вулверхемптон, пред неколку дена ја прифатија понудата од 20.000.000 евра за Траоре.

Адама Траоре е продукт на академијата на Барселона, Ла Масија. Кога требаше не доби шанса во сениорскиот тим, поради што се пресели во Англија, во Астон Вила, потоа во Мидлсброу и на крајот во Вулверхемптон.

Трансферот на Траоре, како што тврдат медиумите, нема врска со одлуката на Усман Дембеле, дали ќе остане или ќе го напушти клубот.

Клучен играч во трансферот на десното крило е Франсиско Тринкао. Португалецот оваа сезона е во Вулверхемптон како позајмен играч. Англичаните имаат можност да го откупат за 30.000.000 евра, во спротивно ќе мора да и платат на Барселона 6.000.000.

Се уште не е познато под кои услови Барселона ќе го донесе Траоре, но според медиумите условите ќе бидат и повеќе од поволни, секако доколку Тринкао се согласи да остане во Вулверхемптон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ4 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа4 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија6 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа6 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа7 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија20 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија20 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија23 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија23 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ24 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Досие