Контакт

Спорт

Бошко Ѓуровски: Тито ни го смени презимето од -ИЌ на -СКИ!

Објавено пред

Македонската фудбалска легенда Бошко Ѓуровски во интересно интервју за српски „Курир“ открива дека по наредба на Тито и комунистите неговото презиме е сменето од -ИЌ на -СКИ, односно дека татко му се презивал Стојановиќ.

„Нашето изворно презиме по татко беше Стојановиќ. А по мајка, Петровиќ. И мојот дедо Никола го носеше тоа име. Кога моите пристигнаа во Македонија, тогаш се случуваа некои работи. Како да ви објаснам, такво време беше. Тито и неговите соработници вршеле притисок на народот да се зема презиме по некој предок и да се додаде -ски на крајот, наместо -иќ. Мојот прадедо беше Ѓура, и по него го прифативме презимето Ѓуровски“, открива Ѓуровски, кој има 7 настапи за македонската репрезентација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аталанта со посебен хотел и превоз за фудбалерите антиваксери

Објавено пред

Додека се чека одлуката на италијанската влада за правилата за невакцинираните спортисти, Аталанта организира посебен превоз и хотел за антиваксерите меѓу своите фудбалери пред гостувањето кај Лацио, тврдат италијанските медиуми.

Иако во теорија, невакцинираните играчи не смеат да играат, ниту да влегуваат во соблекувалните од 10 јануари, уште не се прецизирани правилата за невакцинираните, по што Аталанта според весникот „Л’Еко ди Бергамо“ организира две посебни патувања за вакцинираните и невакцинираните играчи.

Иако ќе го делат фудбалскиот терен 90 минути, вакцинираните и невакцинираните фудбалери ќе имаат посебен автобус, посебен хотел и посебна исхрана.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Шпанија со услов за Ѓоковиќ – мора да се вакцинира ако сака да игра

Објавено пред

Изабел Родригез, портпаролката на шпанската влада потврди дека услов за играње тенис во Шпанија ќе биде вакцинацијата против КОВИД-19, што значи дека светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ нема да може да игра ниту на Мастерсот во Мадрид во мај.

„Господинот Ѓоковиќ треба да се вакцинира, бидејќи тоа е најразумниот потег“, одговори Родригез на прашање од новинарите.

Ѓоковиќ има куќа во Марбелја, Шпанија, каде што беше во декември пред (не)славното патување во Австралија од каде што беше депортиран.

Прикажи повеќе...

Спорт

Никој не сака да седне на клупата на Џенова – Лабадија со „корпа“ во последен момент

Објавено пред

Хаосот во Џенова не престанува, откако германскиот тренер Бруно Лабадија иако беше очекуван денеска во Италија да потпише договор да стане нов прв човек на „Грифоне“, во последен момент се предомислил.

Клубот на Горан Пандев ја почна сезоната со Давиде Балардини како тренер, но тој доби отказ во ноември и беше сменет со Андриј Шевченко. Украинецот е ја промени ситуацијата и траеше само два месеци на клупата, пред да добие отказ.

Според „Ла република“, клубот имал договор со поранешниот тренер на Херта Берлин, Лабадија да го преземе клубот, пред тој одеднаш да се предомисли и да ја одбие работата. Џенова вчера, под водство на тренерот на младинскиот тим, Абдулај Конко, загуби со катастрофални 6:0 од Фиорентина.

Една опција е ново враќање на Балардини, кој доби пет откази досега од Џенова, но не е јасно дали тој повторно би се нафатил да го спасува клубот од испаѓање. Друга опција е Роландо Маран, тренерот кој беше на чело на Џенова од август до декември 2020 и доби отказ по само 15 меча. Балардини, Шевченко и Маран уште се под договор со Џенова и добиваат месечна плата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија3 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија4 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија7 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија7 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа8 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија11 час

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет11 час

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија12 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија21 час

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија1 ден

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија1 ден

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие