Контакт

Спорт

Бразилската УЈП ги „замрзнала“ авионот и хеликоптерот на Нејмар

Објавено пред

Управата за јавни приходи на Бразил замрзнала дел од семејниот имот на фудбалската ѕвезда Нејмар поради сомнение дека затаил данок во 2013 година кога го направи трансферот од Сантос во Барселона.

Бразилските медиуми пишуваат дека Нејмар не платил данок во висина од 15,6 милиони евра, додека неговите адвокати инсистирале дека станува збор за сума од 2,6 милиони евра.

Во имотот што е замрзнат се наоѓаат авион „cesna citation 680“ вреден 18 милиони долари и хеликоптер „eurocopter 134 B4“, чија вредност изнесува два милиони долари.

Бразилецот не смее да ги продаде овие две летала бидејќи тие се гаранцијата за правосудството и Управата за јани приходи доколку фудбалерот се соочи со можни санкции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Безидејниот Јунајтед понижен на „Олд Трафорд“ од Барнли (видео)

Објавено пред

Барнли, клубот од градчето на 34 километри на север од Манчестер, успеа да стигне до славна победа на „Олд Трафорд“, прва од 1962 година, понижувајќи ги „ѓаволите“ со 2:0 победа во 24. коло од Премиер лигата во уште еден фрустрирачки натпревар на тимот на Оле Гунар Солскјер, кому, очигледно му е потребно повеќе од едно-две засилувања во зимскиот преоден рок.

Иако во првото полувреме имаа повеќе шанси, посебно преку Антони Марсијал и Хуан Мата, Јунајтед во 39. минута примија гол откако слободниот удар на Ми одлично го искористи Крис Вуд за да го помине Мегвајр и да го совлада Де Хеа.

Кога се мислеше дека Јунајтед ќе реагира во второто полувреме, во 56. минута, Џеј Родригез постигна навистина прекрасен гол за Барнли првпат од 2009 година да успее да ги совлада Манчестер јунајтед и првпат од 1962 година да слави на „Олд Трафорд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Реал се „испоти“ во Саламанка (видео)

Објавено пред

Слично како и Барселона претходно, и Реал Мадрид се намачи со третолигаш за пласман во осминафиналето на Копа дел реј.

На гостувањето кај Унионистас де Саламанка, „кралевите“ поведоа преку Герет Бејл по 18 минути игра, меѓутоа во 57. минута Ромеро Морилјо со фантастичен гол донесе израмнување на радост на 4 илјади фанови во Саламанка. Меѓутоа, Реал не дозволи сензација и во 62. минута поведе откако домаќините си дадоа автогол, пред Брахим Диаз во 92. минута да ја потврди победата.

КОПА ДЕЛ РЕЈ, 1/16 ФИНАЛЕ                                                                                            

Елче – Атлетик Билбао 1:1, 4:5 пенали

Ибиза – Барселона 1:2

Бадалона – Гранада 1:1

Џирона – Вилјареал 0:3

Реал Сосиедад – Еспањол 2:0

Тенерифе – Валјадолид 2:1

Логроњес – Валенсија 0:1

Унионистас – Реал Мадрид 1:3

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо не застанува – веќе седум гола во 2020, Јуве ја „прегази“ Рома (видео)

Објавено пред

Јувентус се пласираше во полуфиналето на Копа Италија откако за едно полувреме ја „скрши“ Рома за 3:1 победа и дуел со подобриот од дуелот Милан-Торино во полуфиналето.

Исходот на мечот беше решен во првото полувреме, кога со головите на Кристијано Роналдо, Родриго Бентанкур и Леонардо Бонучи, „бјанконерите“ дојдоа до убедлива предност од 3:0. Во 26. минута по одличниот контранапад на Гонзало Игуаин и Роналдо, Португалецот го постигна својот 13. гол во последните 10 меча во дресот на клубот од Торино. Ова исто така е неверојатен седми гол за ЦР7 во четири меча во 2020 година!

Бентанкур во 38. минута зголеми на 2:0 по убава комбинација со Даглас Коста и со малку малку среќа, а Леонардо Бонучи во втората минута од судиското продолжение по еден „скратен“ корнер со глава донесе 3:0 предност. Рома успеа да намали на 3:1 по една трапава интервенција на ветеранот Џанлуиџи Буфон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Свет4 часа

Кинескиот град Вухан во изолација поради корона вирусот, сите транспортни мрежи ќе бидат затворени

Сите кинески сообраќајни и транспортни мрежи ќе бидат затворени во кинескиот град Вухан, во кој се забележани првите случаи на...

Македонија8 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија8 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ9 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија9 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија10 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија11 час

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија11 час

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија12 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет12 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет12 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет13 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион13 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет14 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет16 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет16 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија16 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура1 ден

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Досие