Контакт

Спорт

Брејк на „сонцата“ во ЛА – Букер е „прва виолина“

Објавено пред

Феникс Санс се на чекор до НБА финале затоа што во финалето на Западната конференција утринава по третпат го поразија тимот на ЛА Клиперс и тоа на гостински терен – 84-80, за водство од 3-1 во серијата до 4 победи.

Дејвин Букер беше најдобриот кошаркар кај „сонцата“ со 25 поени, додека Деандре Ејтон мечот го заврши со 19 поени и дури 22 скока.

Санси многу подобро го отворија мечот во „Стејплс центар“, па уште на полувреме стигнаа до двоцифрена предност од 15 разлика.

Во третиот период Клиперси се вратија во игра, па во еден период на семафорот стоеше 66-65 за Феникс.

И во четвртиот период се играше израмнето, но домаќините немаа сила за тој завршен удар за пресврт.

Кај ЛА Клиперс најдобар беше Пол Џорџ со 23 поени и 16 скока, додека Реџи Џексон броеше до 20.

Феникс е на прагот на своето прво финале во НБА уште од далечната 1993 година кога загубија од Чикаго Булс со 4-2 во серијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бајлс се повлекла поради „ментални причини“, може да не настапи повеќе на Олимпијадата!

Објавено пред

Американската доминација во женската гимнастика заврши денеска со поразот од Русија во драматичното тимско финале, но проблемите за САД се поголеми, откако се откри дека нивната прва ѕвезда Симон Бајлс се повлекла поради „ментални причини“ и можно е да не настапи повеќе на Олимпијадата.

Се очекуваше дека 24-годишната Бајлс ќе ги предводи САД до ново злато, но таа направи некарактеристична грешка при прескокот, по што беше повлечена од натпреварувањето.

„Океј сум. Само што се справувам со некои работи внатрешно кои мора да ги решам следните неколку дена. Дали сум подготвена за повеќебојот во четврток? Мислам да“, изјави Бајлс по финалето.

Но, Американската гимнастичка федерација објави дека се работи за „неодреден медицински проблем“ и дека Бајлс ќе биде надгледувана пред индивидуалните финалиња.

Оваа драма ја искористи рускиот квартет Ангелина Мелникова, Владислава Уразова, Викторија Листунова и Лилија Ахајмова за да освои злато по двете сребра на последните две Олимпијади, и прво по распадот на Советскиот Сојуз. Русија, настапувајќи под името Руски олимписки комитет (ROC) поради санкциите за Светската анти-допинг агенција (ВАДА) претходно во понеделникот го освои и златото во машка конкуренција, прво од Атланта во 1996 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд за 175-те милиони на Челси: Па, тоа се многу пари!

Објавено пред

Ерлинг Халанд одговори на бројните шпекулации кои го поврзуваат со супер-богат трансфер во Челси од 175 милиони евра, откако Норвежанецот призна дека тоа се „многу пари“.

Младиот ас на Борусија Дортмунд останува еден од најпосакуваните таленти во светскиот фудбал, откако постигна 57 гола во 59 настапи за германскиот клуб, и шпекулациите велат дека Томас Тухел и Челси се први по неговиот потпис и покрај интересот на двата клуба од Манчестер. Халанд вели дека не се сретнал со својот агент Мино Рајола и дека се работи за обични шпекулации.

„Не сум зборувал со мојот агент цел месец, и мислам дека тоа е доволен разговор. Мислам дека се работи за обична шпекулација и дека тоа се многу пари за еден фудбалер. Прво имам уште три години од договорот и уживам тука“, изјави Халанд.

Дортмунд веќе го одобрија трансферот од 73 милиони фунти на Џејдон Санчо во Манчестер јунајтед, и се верува дека не се подготвени да го пуштат и 21-годишниот Халанд ова лето, иако сумата од 175 милиони евра секако е примамлива.

Прикажи повеќе...

Спорт

САД немоќни без Бајлс, Русинките го освоија златото во гимнастика

Објавено пред

Женската репрезентација на Русија во гимнастика го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио. Русинките победија пред САД и Велика Британија.

Русија во состав: Ахимова, Листунова, Мелиникова и Уразова освои 169.528 поени. Американките, без најдобрата гимнастичарка во историјата, Симон Бајлс, стигнаа само до сребрениот медал со 166.096 поени.

Бајлс се повреди на загревањето, а се повлече по првата ротација.

Зад Британските завршија Италијанките, Јапонките, Французинките, Кинеските и Белгијките.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија3 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Македонија4 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија6 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа6 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија7 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа8 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт8 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија9 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет20 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа20 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа21 час

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа21 час

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион23 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија1 ден

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија1 ден

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија1 ден

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Досие