Контакт

Спорт

Брентфорд го „спушти“ Вест хем, уште има надеж за Норич

Објавено пред

Брентфорд продолжува со одличните игри во Премиерлигата, победувајќи го Вест хем со 2:0 и така намалувајќи му ги шансите за топ 4 пласман, додека Норич им дадоа малку надеж на своите фанови дека е возможен чудесен опстанок во елитата по 2:0 побеата над Барнли.

dobivaj vesti na viber

Брајан Мбеумо во 48. минута од мечот постигна убав гол за Брентфорд, пред во 64. минута да му асистира на Ајван Тоуни за 2:0, предност која не го испуштија до крајот.  Ова е четврта победа во последните пет меча за Брентфорд, додека Вест хем губат третпат во последните пет меча и остануваат на шест поени од четвртото место каде што е Тотенхем со меч помалку.

Норич, пак, победи првпат од јануари, триумфирајќи со 2:0 против Барнли, уште еден клуб кој се бори за опстанок во лигата.

ПРЕМИЕРЛИГА, 32.КОЛО

Брентфорд – Вест хем 2:0

Лестер – Кристал палас 2:1

Норич – Барнли 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салах: Oстанувам во Ливерпул следната сезона, мотивиран сум за одмазда против Мадрид!

Објавено пред

Мохамед Салах ги израдува навивачите на Ливерпул пред саботното финале од Лигата на шампиони против Реал Мадрид, потврдувајќи дека нема шанси да си замине од „Енфилд“ ова лето.

dobivaj vesti na viber

29-годишниот Салах, кој ја споредли наградата како најдобар стрелец во Премиерлигата со Сон Хеунг-Мин од Тотенхем, има договор со Ливерпул до крајот на 2023, а околу неговата иднина има големи шпекулации откако уште го нема продолжено договорот со тимот на Јирген Клоп.

„Фокусиран сум на тимот и не сакам да зборувам за мојот договор. Но, останувам следната сезона, тоа е сигурно. Не сакам да се фокусирам на договорот, не сакам да бидам себичен. Кажав пред два месеци, дека сега е до клубот. Ова е многу важна недела за нас, така што сакам да се фокусирам на тоа и да ја освојам Лигата на шампионите повторно“, вели Салах.

Тој уште еднаш потврди дека е подготвен за „омазда“ против Реал Мадрид по поразот во финалето во 2018 во Киев, кога беше повреден по дуел со Серхио Рамос.

„Многу сум мотивиран, посебно по тоа што се случи во неделата во Премиерлигата, сите сакаме титула од Лигата на шампионите. Тоа што бев повреден по 30 минути против Мадрид минатиот пат беше најлошиот момент во мојата кариера“, објасува Египќанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мохамед Елнени го продолжи договорот со Арсенал

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Арсенал, Мохамед Елнени, стави потпис на нов договор со клубот до крајот на следната сезона, со опција за продолжување за уште една дополнителна година.

dobivaj vesti na viber

„Го сакам Арсенал и се чувствувам како дел од ова семејство. Сакам да продолжам во овој неверојатен клуб и возбуден за она што го носи иднината“, изјави Мохамед Елнени.

Арсенал наредната сезона ќе биде дел од Лига Европа откако во завршницата на шампионатот го загуби четвртото место на табелата кое носеше пласман во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј: Вимблдон никогаш нема да биде егзибициски турнир!

Објавено пред

Енди Мареј застана во одбрана на својот домашен гренд слем, Вимблдон, тврдејќи дека гренд слемот на трева „никогаш нема да биде егзибиција“ откако АТП и ВТА решија да ги одземат рејтинг-поените на турнирот поради нивната забрана за настап на руските и белоруските тенисери.

dobivaj vesti na viber

Одлуката на АТП и ВТА да ги казнат Вимблдон предизвика реакции кај дел од тенисерите, како јапонската тенисерка Наоми Осака, кои посочија дека е речиси беспредметно да се оди на Вимблдон и дека турнирот ќе наликува на егзибиција.

35-годишниот Шкотланѓанец не се согласува и вели дека поважно е да се освојуваат трофеи отколку поени.

„Го следам голфот многу детално и немам поим колку поени добива победникот на Мастерсот. Го гледам и фудбалот и никој не е загрижен за тоа колку поени ќе добие победникот на Светското првенство. Но, можам да ви кажам кој победил на Мастерс или на СП. На многу луѓе на Вимблдон за неколку недели нема да им е грижа колку поени се добива за победа во третото коло, но ќе се сеќаваат кој е победникот. Вимблдон никогаш нема да е егзибиција и нема да има чувство како егзибиција. Крај“, напиша Мареј на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија2 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија3 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија4 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија5 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија6 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет7 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија7 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ7 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет7 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет8 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет9 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет9 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет9 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет9 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа20 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ1 ден

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...