Контакт

Спорт

Бреша постигнала само 35 поени против Дарушафака

Објавено пред

Играчите на Бреша против Дарушафака направија нешто што е неразбирливо за професионалната кошарка.

Кошаркарите на италијанскиот тим за 40 минути успеаја да постигнат само 35 поени. Мечот е завршен со победа на Дарушафака, 61:35.

Бреша само во вториот период постигнала повеќе од 15 поени, додека во преостанатите четвртини постигнале пет, шест и девет поени.

Единствен со двоцифрен ефект кај Бреша бил репрезентативецот на Италија, Авуду Абас со 12 поени и 8 скока.

Процентите на шутот кај Бреша биле катастрофални. Погодиле 7/35 за два и 5/26 за три поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евра: На црните фудбалери во репрезентација ни праќаа пакети со го.на

Објавено пред

Сега веќе екс-францускиот фудбалер, Патрис Евра кој од 2004 до 2015 година за Франција настапи на 81 меч откри дека расизмот е длабоко вкоренет во селекцијата на „триколорите“.

„Морам да му одговорам на претседателот на фудбалскиот сојуз, Ноел ле Грет кој пред неколку дена изјави дека во францускиот фудбал нема расизам. Има, и тоа многу. Сакам со јавноста да го споделам она што се случува во Шато, збиралиштето на нашата селекција. Знаете колку расистички писма добиваме таму? Имаше едно кое беше адресирано до селекторот Дешамп, пишуваше `Диди, земи ги твоите мајмуни и оди во Африка`. Знаете колку такви писма добиваат црните фудбалери во репрезентацијата, но тие писма се кријат. Знаете ли дека сме добивале пакети со го.на“ – вели Евра во видео на Инстаграм.

Тој детално ја опиша ситуацијата со расизмот внатре, во француската репрезентација.

„Кога во посета на репрезентацијата ќе дојде претседателот на државата или некој високорангиран политичар, се знае што следува. Сите во репрезентацијата имаме обележано место каде може да седиме. Еднаш седев на моето место, па ме преместија на крајот на масата, каде седеа `црните` Сако и Сања. Тоа го направија за претседателот на државата, кој ни беше во посета да биде опкружен со белци, со Лорис и Кошчиелни“ вели Евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Му „пукна филмот“ на Михајловиќ, па го откачи водителот на „Скајспорт“

Објавено пред

Српскиот стручњак на клупата на италијанска Болоња, Синиша Михајловиќ е во фокусот на интересирање на „Чизмата“ со она што го стори по мечот што неговиот тим го доби против Парма (4-1).

Иако беше задоволен од играта на неговите фудбалери, сепак тој ги загуби нервите при давањето изјава за „Скајспорт“.

Додека стратегот го чекаше прашање од телевизиското студио, водителот на емисијата најави реклами, па тука „пукна филмот“ на Србинот.

„Принуден сум да ве прекинам затоа што ни претстои подолг блок реклами“ рече водителот Алесандро Бонано, на што Михајловиќ возврати:

„Не можам после да разговарам. Вие можете да правите распоред каков што сакате, но така работите не функционираат. Пуштете ме да завршам, нека оди моето интервју на `Скајспорт24`“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар повторно е повреден

Објавено пред

Реал Мадрид денес објави дека Еден Азар го повредил мускулот на десната нога. Во краткото соопштение клубот не објави повеќе детали за повредата.

„По извршените прегледи во нашиот медицински центар утврдено е дека Азар има повреда на мускулот на десната нога. Допрва ќе ќе се утврдува сериозноста на повредата“, соопшти Реал.

Неколку часа пред Реал да објави дека Азар е повреден, селекторот на Белгија Роберто Мартинез го објави списокот на фудбалери за претстојните мечеви во Лигата на нации. На спискот се наоѓа и Еден Азар.

Реал вечерва без Азар во тимот ќе го пречека Ваљадолид, натпреварот ќе започне во 21.30 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион4 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија5 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија5 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион6 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ7 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет7 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија7 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија8 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет9 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет9 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет23 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија1 ден

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија1 ден

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија1 ден

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Досие