Контакт

Спорт

Брињоне со победа во австриска супер-џи победа

Објавено пред

Италијанката Федерика Брињоне на совршен начин се подготви за Олимпијадата во Пекинг, откако триумфираше на супер-џи трката од Светскиот куп во австрискиот ски-центар Алтенмаркт-Цаухензе, со минимална предност пред Швајцарката Корин Зутер.

dobivaj vesti na viber

Брињоне до својата 18. победа во Светскиот куп стигна со време од 1:10.84, за 0.04 секунди пред Зутер, додека третото место го освои Австријката Аријане Редлер со 1:11.01.

Нејзината сонародничка, Софија Гоџа, која доминираше во досегашните брзински трки од Светскиот куп оваа сезона, беше само 19., но останува лидер во генерален пласман во дисциплината. Во интересно 1-2-3 водство за Италијанките, Гоџа има 332 поени пред Брињоне со 327, а трета е Елена Куртони со 248 поени, откако беше на осмото место во Цаухензе.

 

Спорт

Орландо го доби првиот пик на драфтот

Објавено пред

Екипата на Орландо Меџик „победи“ на драфт лотаријата, па годинава ќе го избере првиот пик на НБА драфтот. Вториот избор ќе го има Оклахома сити Тандер, екипа која собра дури 38 драфт-пикови во следните седум години.

dobivaj vesti na viber

Третиот пик ќе го имаат Хјустон Рокетс, четврти ќе бираат Сакраменто Кингс, а петти Детроит Пистонс кои имаа најголеми шанси да бираат први на драфтот.

Во првите десет ќе се најдат и Индијана Пејсерс, Портланд Трејлблејзерс, Њу Орлеанс Пеликанс, Сан Антонио Спарс и Вашингтон Визардс.

Њујорк Никс ќе го имаат 11.пик, 12. повторно се Тандер, 13. Шарлот Хорнетс, 14. Кливленд Кавалирс, а 15. повотрно Хорнетс.

НБА драфтот на програмата е на 23. јуни, а главни кандидати за прв пик се Паоло Банкеро, Џабари Смит, Чет Холмгрен, Енди Кец …

Прикажи повеќе...

Спорт

Неверојатен рекорд на Ришар Гаске

Објавено пред

Во фокусот на тенискиот све, во вторникот беше поразот од Данил Медведев (2/6, 6/7) во Женева, поради што „под радарот“ мина неваројатниот рекорд на ветеранот од Франција, Ришар Гаске.

dobivaj vesti na viber

Гаске го победи вториот тенисер во светот и сега во својата долга кариера, има победа над секоја позиција во топ 100 на АТП листата.

Французинот и покрај тоа што во јуни наполни 36 години и веќе го помина својот зенит, продолжува да се натпреварува со голем елан, а сега во Женева го чека дуел со Камил Мајхшак од Полска.

Гаске во кариерата освои 15 титули, беше седми во светот, а три пати играше во полуфиналето на Грен слем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем ќе ги откупи договорите на Кулушевски и Ромеро

Објавено пред

Антонио Конте, менаџерот на Тотенхем, планира да ги откупи договорите на Дејан Кулушевски и Кристијан Ромеро.

dobivaj vesti na viber

Тотенхем направија подвиг оваа сезона и во фото-финишот најверојатно ќе си обезбедат учество во Лигата на шампионите следната година. За тоа им треба победа во последното коло над Норич, кој одамна испадна од Премиер лигата.

Големи заслуги за успешните резултати имаат Кулушевски и Ромеро кои во Лондон дојдоа на позајмица.

За Кулушевски, кој на 17 натпревари постигна три гола и запиша осум асистенции, Јувентус бара 35.000.000 евра, додека за Аргентинецот Ромеро, Тотенхем на Аталанта ќе треба да плати 45.000.000 евра на Аталанта.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа24 минути

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 час

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија2 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет3 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа3 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа3 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа3 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија14 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија18 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа19 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа20 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија22 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ22 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија24 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ1 ден

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет1 ден

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет1 ден

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет1 ден

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет1 ден

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...