Контакт

Спорт

Бруно го предводел бунтот против Солскјер

Објавено пред

Манчестер јунајтед на секое поле се во длабока криза. Поразите од Ливерпул и Манчестер сити, на „Олд Трафорд“, го зголемија притисокот врз Оле Гунар Солскјер и фудбалерите. Навивачите и јавноста бараат Норвежанецот да си замине од клубот. Нивното мислење не го делат клупските челници, кои на Солскјер, досега му ги простија сите порази.

Англиските медиуми, по поразот од Сити (0:2), пишуваат и за лошата атмосфера во соблекувалната. Играчите биле незадоволни од Солскјер и начинот како ги подготвува и води натпреварите.

Дони ван де Бек е незадоволен што не добива шанса, Кристијано Роналдо не може да се изначуди како се работи на тренинзите, а неговиот сонародник Бруно Фернандеш се сомнева во стручноста на Солскјер.

„Дејли мејл“, тврди дека токму Фернандеш го предводи бунтот против менаџерот. Сметал дека не добива добри совети од менаџерот на тренинзите, а истото се однесува и за самите натпревари.

Според овој извор Фернандеш и Солскјер не биле во добри односи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

АС: Мбапе им ветил на Реал дека ќе се пресели во Мадрид

Објавено пред

Реал Мадрид наредната сезона, 2022/23 ја планира со Килијан Мбапе во тимот. Причина за ваквиот оптимизам, како што пишува „АС“ е ветувањето што му го дал младиот напаѓач на Флорентино Перез.

Уште од времето на Зинедин Зидан, Реал не кријат дека имаат намера да го донесат Мбапе во Мадрид. Се обидоа во летниот преоден рок, понудија 180.000.000 евра и покрај тоа што фудбалерот влезе во последната година од договорот со ПСЖ, меѓутоа Леонардо и Насер Ал-Келаифи ја одбија понудата.

За помалку од еден месец, Мбапе, ќе може да преговара со заинтересираните клубови и да потпише пред договор.

Јасно е дека негова цел е Реал. Смета дека како играч на „кралскиот клуб“ ќе му биде многу полесно да ја освои Златната топка. Оваа година во изборот на „Франс фудбал“ заврши на деветтото место.

Исто така тој добил уверување дека ќе биде прва ѕвезда во Реал што ќе го задоволи неговото его. Во моментов, во ПСЖ, Мбапе е зад Лионел Меси и Нејмар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рангник на првиот прес ги разочара фановите на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник, синоќа на „Олд Трафорд“ ја гледаше драматичната победа на „црвените ѓавли“ против Арсенал (3:2). По мечот ги одговорајќи на новинарски прашања ги открил плановите и го коментирал пишувањето на „Билд“, дека ќе добие бонус од 10.000.000 евра доколку успее да го донесе Ерлинг Халанд во Јунајтед.

„Десет милиони за Халанд, па десет за Мбапе, Левандовски, Кимих…Тоа се глупости, нема таква клаузула во мојот договор. Не треба да се шпекулира колу потенцијалните заслувања. Знам каков играч е Халанд, но во меѓувреме и на сите останати тоа им стана јасно. Во овој тим имаме доволно врвни напаѓачи, поради тоа не треба да разговараме за засилувања во тој дел од тимот“, рекол Германецот и нагласил дека клубот нема да се засилува во зимскиот преоден рок.

„Воопшто не разговаравме за нови играчи. Сега е време детално да се запознам со актуелниот тим, дефинитивно тука има многу играчи. Можеби по Божик ќе разговараме за некакви трансфери. Лично не сакам зимски трансфери“.

На крајот 63-годишниот стратег го оценил натпреварот со Арсенал.

„Можеше да заврши и 3:3. Како тренер не сакате вашиот тим да игра вака. На крајот сум и повеќе од среќен што извојувавме победа“.

Ралф Рангник ќе дебитира на клупата на Манчестер јунајтед во недела против Кристал Палас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кавани посакува трансфер во Барселона

Објавено пред

Единсон Кавани имал желба кариерата да ја продолжи во Барселона. Ургваецот е во втор план од моментот кога Крстијано Роналдо се врати на „Олд Трафорд“. Од почетокот на сезоната, Кавани, само два пати бил во поечтниот состав на Јунајтед.

Кавани, во летниот преоден рок, ја прифати понудата на Оле Гунар Солскјер да остане уште една сезона во клубот. Норвежанецот му гарантираше место во првиот тим. Ветувањата паднаа во вода, во моментот, кога Роналдо се врати во клубот.

Поранешниот фудбалер на Палермо, Наполи и ПСЖ и покрај тоа што има 34 години сака да игра на Светскот првенство, доколку Уругвај успее да се квалификува.

За да биде во топ форма тој мора да игра.

Барселона мора да најде напаѓач откако Серхио Агуеро се соочи со здравствени проблеми. Кавани би бил одлично решение, но само доколку на „Ноу Камп“ би дошол како слободен играч.

Кавани на менаџерот му порачал да ги започне преговорите со Барселона. Наводно платата не му била важна, тоуку важна била неговата желба на залезот од кариерата да го облече дресот на каталонскиот великан.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа25 минути

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер ја презема функцијата лидер на Народната партија (ОВП) и канцелар на Австрија. Нехамер многу...

Македонија42 минути

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија1 час

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава3 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет3 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет4 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет14 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа17 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион17 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет18 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија21 час

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа24 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Досие