Контакт

Спорт

Брустер го напушта Ливерпул, се сели во Шефилд Јунајтед

Објавено пред

Ливерпул и Шефилд Јунајтед успешно ги завршија преговорите околу трансферот на младиот напаѓач Рајан Брустер. За фудбалерот кој не одиграл ниту една минута во Премиер лигата ефилд Јунајтед ќе издвојат 23.500.000 фунти.

Шефилд Јунајѕед, најпријатното изненадување во Премиер лигата минатата сезона, оваа ја отворија со три порази и без постигнат гол. Менаџерот Крис Вајлдер инсиситраше на трансферот на Брустер, верува дека тој може да ја подобри ефикасноста.

Инаку до крајот на преодниот рок Ливерпул ќе се обиде да ги продаде Џердан Шаќири и Марко Грујиќ.

За Шаќири нема конкретен интерес, иако англичаните тврдат дека неколку италијански екипи се интересираат за него, додека Грујиќ се поврзува со Саутемптон и Вест Хем од Премиер лигата, односно со Борусија Менхенгладбах од Бундес лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Партизан му врачи отказ на Шќепановиќ

Објавено пред

Владо Шќепановиќ повеќе не е тренер на кошаркарите на Партизан, потврди клубот на социјалните мрежи. Младиот тренер доби отказ поради серијата на лоши резултати.

Партизан од почетокот на сезоната во АБА-лигата и Еврокупот има одиграно девет натпревари. Во регионалната лига Парризан со Шќепановиќ на клупата забележа две победи и два порази, а во Еврокупот скорот е две победи и три порази.

„Капката која ја прели чашата“ беше поразот од Бург (76:89), во вторникот во Белград.

„По серијата на резултати кои не беа на нивото на клупските амбиции, Партизан донесе одлука, екипата на натпреварот со Игокеа да не ја предводи Владо Шќепановиќ. Бидејќи асистентите Александар Матовиќ и Дејан Мијатовиќ се позитивни на Ковид-19, тренер ќе биде Миливоје Лазиќ“, соопшти Партизан.

Шќепановиќ на почетокот на сезоната го наследи на функцијата Андреја Тринкиери, и помошник беше во Партизан и пртехдно во Бамберг. Српските медиуми шпекулираат дека нов тренер на Партизан ќе биде 46 годишниот Сашо Филиповски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот протокол ги одложи натпреварите во Првата и Втората лига

Објавено пред

Викендов нема да се игра фудбал на терените низ државата. Фудбалската федерација на Македонија го одложи 11 коло во Првата лига и 10 коло во Втората лига Исток и Запад, поради новиот протокол што го донесе Владата за заштита од коронавирусот.

Новиот протокол предвидува спортските клубови, на свој трошок, пред секој натпревар да спроведат тестирање.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за заштита од „Ковид 19“ и стапување на сила на Општиот протокол за организирање на натпревари, натпреварите од 11. коло на Прва МФЛ и 10. коло на Втора МФЛ – Исток и Запад кои требаше да се одиграат на 31.10.2020. (сабота) и 01.11.2020. (недела), се одложуваат и истите се пренасочуваат за одигрување на 07.11.2020. (сабота) – 11. коло од Прва МФЛ и 10. коло, Втора МФЛ – Исток и Запад на 08.11.2020 (недела)“, соопштија од ФФМ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Калчомеркато: Јувентус и Реал ќе разменат играчи

Објавено пред

Јувентус и Реал Мадрид договарале размена на фудбалери, тврди „Калчомеркато“. Главна ѕвезда во оваа размена би бил Паоло Дибала.

Реал Мадрид се заинтересирани за 26-годишниот Аргентинец, но нема доволно пари за неговиот трансфер.

Поради тоа на Јувентус им понудиле помала сума на пари и двајца фудбалери.

Дибала иам договор со Јувентус до 2022 година, а досегашните обиди да ја продолжи соработката не беа успешни. Аргентинецот бара годишна плата од 15.000.000 евра, Јувентус му нудат помала сума.

Реал за Дибала биле подготвени во Торино да ги испратат Иско и Винисиус Жуниор. Иско ги потроши сите кредити кај Зинедин Зидан, додека Винисиус наводно не се вклопувал во визијата која за тимот ја има тренерот Зидан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија30 минути

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија2 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија3 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија4 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион5 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија6 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно6 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа6 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа7 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа7 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет19 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија20 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија21 час

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Досие