Контакт

Спорт

Буфон прими гол од 30 метри

Објавено пред

Фудбалерите на Парма испуштија предност од два гола на гостувањето кај СПАЛ. Дуелот на клубовите кои минатата сезона се натпреваруваа во Серија А, заврши без победник 2:2.

Парма имаше предност со головите на Тутин во 27,минута и Васкез во 68.минута.

СПАЛ ремито го најави со голот на Вивијани во 82.минута. Играчот на СПАЛ од 30 метри испрати проектил кој не успеа да го скроти Буфон. Конечниот резултат го постави Коломбо во 91.минута.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал без Азар против Шахтјор

Објавено пред

Еден Азар, нема да биде во комбинација за вечерашниот натпревар на Реал против Шахтјор, во Лигата на шампионите. Азар, најавен како големо засилување и човек кој требаше да го надомести заминувањето на Кристијано Роналдо, полека се претвора во едно од најлошите засилувања во историјата на „кралскиот клуб“.

„Азар е уморен. Не е повреден, мускулите му се премногу оптоварени“, рекол тренерот на Реал, Карло Анчелоти и дополнил.

„Најмногу вознемирен е Еден. Мислам дека ќе може да игра со Барселона или Осасуна“.

Еден Азар од почетокот на сезоната има одиграно седум натпревар за Реал, ни во ниту еден од нив не бил на теренот во текот на целиот натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тројца од Барса ќе го пропуштат Ел Класико

Објавено пред

Барселона со големи кадровски промени влегува во наредните два натпревари, против Динамо Киев во Лигата на шампионите и Реал Мадрид во Примера.

Во тимот на Роналд Куман, на овие натпревари ќе ги нема Усман Дембеле, Роналд Араухо и Педри.

Демебле е повреден од финишот на минатата сезона и тој сигурно немаше да биде во комбинација за овие два важни натпревари. Проблем за Куман се Араухо и Педри, нивната рехабилитација не оди според планот.

Лекарскиот тим на Барселона ен сака да ризикува со овие двајца.

Барса утре ќе го пречека Динамо во клучниот меч за нив во Лигата на шампионите. Каталонците по поразите од Баерн и Бенфика, мора да победат доколку саката да се надеваат на пласман во нокаут рундата.

Во Ел Класико, тимот на Куман ќе треба да покаже дека победата над Валенсија не била случајност.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Тренерите го сакаа Демебле, ние го имавме договорено Мбапе“

Објавено пред

Џосеп Марија Батомеу, поранешен претседател на Барселона, гостувајќи во една емисија на каналот „Еспорт3“, открил интересни детали за трансфер политиката во неговата ера.

„Го имавме договорено трансферот на Мбапе, меѓутоа тренерите беа за Дембеле, бидејќи то повеќе ја ширел играта“, рекол Бартомеу и дополнил.

„Некои играчи кои ги донесовме не ги оправдаа очекувањата, а дебело беа платени. Такви работи се случуваат во фудбалот. Кога ги носевме Дембеле и Кутињо сите ни аплаудираа и ни делеа комплименти. Кутињо во Премиер лигата беше како Иниеста, најдобар играч. Дембеле дојде бидејќи останавме без Нејамар. Гризман го следевме една година, сиет беа за тоа да дојде кај нас, тимски играч, кој требаше да биде замена за Суарез“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион2 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет3 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија13 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори што се одржа вчера, избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на...

Македонија13 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија18 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија21 час

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија21 час

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија22 часа

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија23 часа

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија23 часа

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет1 ден

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија1 ден

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија2 дена

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија2 дена

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија2 дена

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Досие