Контакт

Спорт

Бунт во соблекувалната: Како може Мегваер да ни биде капитен?

Објавено пред

Врие во Манчестер јунајтед по дебаклот од Ливерпул. На англиската јавност не и е јасно зошто клубот не му врачил отказ на Оле Гунар Солскјерс. Норвежанецот, вчера одржал состанок со играчите, тој прв се појавил и последен заминал од тренинг-центарот.

„Тајмс“ открива дека на состанокот било бурно. На фудбалерите не им било јасно зошто Солскјер не го менува тимот, кога резултатите покажуваат дека тоа треба да го направи.

Не им било јасно зошто Лингард, кој е во добра форма, не добива шанса или зошто Дони ван де Бек е закован за клупата за резерви.

Атмосферата се вжештила и кога еден од фудбалерите прашал зошто Хари Мегваер, по само шест месеци во клубот ја добил капитенската лента.

Најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот, во Јунајтед дојде во летниот преоден рок во 2002 година, за 87 милиони евра, а во јануари 2021 Солскјер му ја додели капитенската лента.

Одбраната со која командува капитенот Мегваер прими 11 гола на последните три натпревари.

Дел од играчите сметаат дека капитен треба да биде некој со долг стаж,, Дави Де Хеа или Маркус Рашфорд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мешков со прва победа кај Елверум, шок за Флензбург во Украина

Објавено пред

Мешков Брест стигна до својата прва победа во Лигата на шампионите на ЕХФ оваа сезона кога во драматичен финиш со 33:32 победи кај Елверум, а Флензбург доживеа потоп на гостувањето во Украина губејќи со 31:22 од Мотор Запорожје.

Мешков беа последниот клуб што немаше победа оваа сезона кога во минатото коло загуби кај ППД Загреб и во меч полн со пресврти успеа да се врати од три гола негатива (31:28) на осум минути пред крајот на мечот пред Иван Мацкевич да постигне гол во последните секунди за победа.

Во единствениот меч од групата Б, денеска Мотор Запорожје стигнаа до убедлива 31:22 победа над бундеслигашот Флензбург правејќи ја клучната разлика во фантастичното второ полувреме.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Елверум – Мешков Брест 32:33 (15:17)

Алборг – Пик Сегед 20.45 ч

Монпелје – ППД Загреб 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Флензбург 31:22 (15:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Интер пак со победа за второ место, Рома капитулира во Болоња

Објавено пред

Интер на Симоне Инзаги забележа нова победа, овој пат со 2:0 над Специја за да го помине Милан на второто место на табелата во Серија А (пред мечот на „росонерите“ со Џенова), а Рома на Жозе Мурињо не наиде на милост кај Синиша Михајловиќ во Болоња губејќи со 1:0 за трет пораз во последните пет натпревари.

Роберто Гаљардини стрелаше во 36. минута по одлично одиграна акција на Интер за 1:0 по што Лаутаро Мартинез во 58. минута го реши натпреварот со гол од пенал. Интер сега има 34 поени на второто место во Италија, еден помалку од лидерот Наполи и два пред Милан.

На „Ренато далара“, пак, дуелот на двајцата пријатели на клупите, Михајловиќ и Мурињо, заврши со победа на домаќините од 1:0, нивна четврта во последните пет меча за да се искачат на осмото место на табелата. Матијас Сванберг го постигна единствениот гол на мечот во 35. минута од мечот.

СЕРИЈА А, 15. КОЛО

Интер – Специја 2:0

Болоња – Рома 1:0

Џенова – Милан 20.45 ч

Сасуоло – Наполи 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски може да добие почесна „Златна топка“?

Објавено пред

Според мислењето на многу фудбалски фанови, Роберт Левандовски беше ограбен што не ја доби „Златната топка“ оваа година, што следуваше по неправдата во 2020 кога наградата не беше доделена поради пандемијата на Ковид-19. Тоа може да се смени набргу.

Лео Меси при добивањето на седмата награда за најдобар фудбалер на светот изјави дека Левандовски ја заслужи минатогодишната титула и сега уредникот на „Франс фудбал“, Паскал Фере, ја коментира ситуацијата.

„Тоа што го кажа Меси беше убаво и умно. Но, не мораме да носиме брзи одлуки. Ќе размислиме и во исто време ќе ја почитуваме историјата на ‘Балон д’ор’, која е основана на гласање. Не можеме да бидеме сигурни дека лани Левандовски ќе ја освоеше бидејќи немаше гласање иако, искрено, ќе имаше големи шанси“, изјави Фере.

Останува да се види како ќе реагира „Франс фудбал“ и дали ќе додели почесна или ретроактивна награда за Полјакот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија4 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија6 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет7 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија8 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија9 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија10 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија11 час

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет12 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија12 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија13 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа13 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие