Контакт

Спорт

Цела сезона во Ф1 ја решава една трка – големото финале во Абу Даби – Хамилтон или Ферстапен?

Објавено пред

Возбудлива, најдолгата сезона во историјата на Формула 1, полна со заплети, контроверзи, јасни и нејасни одлуки ќе се затвори со денешната трка за Големата награда на Абу Даби (Обединетите Арапски Емирати) на патеката „Јас Марина“.

Целата сезона се сведува само на една трка, онаа последната која со почеток во 14 часот по средноевропско време ќе започне во Абу Даби.

Макс Ферстапен против актуелниот шампион Луис Хамилтон, Ред Бул против Мерцедес за титулата кај конструкторите.
Холанѓанецот и Британецот неверојатно но вистинито пред последната трка влегуваат со ист број бодови, по 369,5 што во Ф1 циркусот не се случило од 1974 година. Тогаш во главните улоги биле Емерсон Фитипалди и Клеј регазони, а Бразилецот тогаш ја освоил својата втора и последна шампионска титула.

Ферстапен во последната трка влегува со блага предност затоа што во сезоната славеше на 9 трки наспроти Хамилтон кој славеше осумпати. Доколку биде нерешено и по оваа трка, токму овој податок оди во корист на младиот предизвикувач.

Бројот на победи ќе се смета само доколку двајцата претенденти за титулата не ја завршат трката или се пласираат надвор од топ 10

Ферстапен има уште една предност, вчерашните квалификации ги заврши со подобро време од конкурентот, па ќе стартува од пол позицијата.

Патеката е долга 5.281 метар и се возат 58 кругови, вкупната должина е нешто повеќе од 306 километри.

Доколку Хамилтон ја освои титулата, би го надмашил Михаел Шумахер на тронот затоа што во моментов се изедначени со по 7 шампионски титули.

Вредно за споменување е дека денешната трка ќе е последната во кариерата на финскиот возач Кими Раиконен (Алфа Ромео) кој ќе вози по 349. пат.

Што се однесува до борбата меѓу конструкторите, Мерцедес има 28 бода предност пред Ред Бул.

Спорт

Кријос: Тренерот на Павиќ и Мектиќ сакаше да се тепа со нас

Објавено пред

Ник Кирјос и Танасис Кокинакис, вчера, приредија големо изненадување на Австралија опен. Во второто коло, во игра на двојки, тие ја победија најдобрата светска двојка Матеј Павиќ и Никола Мектиќ.

Австралијците славеа во два сета против актуелните олимписки шампион (7/6, 6/3).

Мечот мина во пеколна атмосфера, која ја приредија домашните навивачи, а по завршувањето на мечот имало обид за физичка пресметка пред соблекувалните. Кирјос открил дека тренерот на Павиќ му се заканил дека ќе го претепа, бидејќи во играта со топче погодил еден од двајцата хрватски тенисери.

„Само да знаете дека вчера по дубл-мечот, еден од моите притивници сакаше да ме истепа.

Интересот за наредниот дуел на Кирјос и Кокинакис е огромно, организаторот соопшти дека веќе се продадени сите 7.000 билети.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектакуларен гол на Хорват на ЕП во футсал

Објавено пред

Футсал репрезентацијата на Хрватска, со победа стартуваше на Европското првенство во Холандија. Хрватите во првото коло ја победија Полска со 3.1.

Натпреварот го обележа голот на Матеј Хорват. Многумина сметаат дека ова е еден од најдобрите голови постигнати на европските шампионати.

Хорват доби честитки и од УЕФА.

„Матеј Хорват, ова не е нормално. Сензационален дриблинг кој заврши со „безобразна рабона“, пишува на Твитер профилот, на УЕФА.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев и Циципас го минаа третото коло

Објавено пред

Данил Медведев и Стефанос Циципас се пласираа во осмина-финалето на Австралија опен. Пласман во оваа фаза, прв пат во кариерата, избори и Тејлор Фриц. Американецот во драматичен меч го победи Роберто Баутиста Агут.

Медведев не блескаше, одигра колку што му е потребно за да го победи Холанѓанецот, Ботик ван де Зандшулп. Рускиот тенисер победи со 6/4, 6/4, 6/2. Победникот го реши искуството и неизнудените грешки. Холанѓанецот направи 32, односно 12 повеќе од Медведев.

За пласман во четврт-финалето, Медведев ќе игра против Максим Керси од САД. Керси во четири сета го совлада сонародниот Кристоф О’Конел (6/2, 6/7, 6/3, 6/2).

Четвртиот носител, Стефанос Циципас, одигра четири сета против Беноа Пер. Гркот за два часа и 42 минути славеше победа 6/3, 7/5, 6/7, 6/4.

Противник во осмина-финалето ќе му биде Тејлор Фриц. Американецот, во 22 обид успеа да го мине третото коло на еден од гренд-слем турнирите. Во драматичен меч, Фриц го победи фаворизираниот Шпанец, Баутиста-Агут со 3:2 (6/0, 3/6, 3/6, 6/4, 6/3).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет34 минути

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 час

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија15 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија17 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија17 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија19 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион19 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет21 час

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија23 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија2 дена

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 дена

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет2 дена

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија2 дена

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија2 дена

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Досие