Контакт

Спорт

Чаби Алонсо нов тренер на Баерн Минхен?

Објавено пред

Играчката легенда на Баерн Минхен, Шпанецот Чаби Алонсо се враќа на местото на успехот.

Информациите кои доаѓаат од Минхен се дека од идната 2020 година кормилар на баварскиот клуб ќе биде токму Алонсо.

Шпанецот се чини ја доби трката во која учествуваа многу познати тренерски имиња како Арсен Венгер, Жозе Мурињо и Ерик Тен Хаген.

Моментно привремен тренер на Баерн е довчерашниот помошник на Нико Ковач, Ханси Флик кој забележа две победи во првите два меча од неговата авантура на клупата на германскиот шампион.

Алонсо веќе фигуративно е наследник на Зидан во Реал Мадрид иако во Реал Сосиедад ја започна тренерската кариера како шеф на вториот тим. Сепак желбата му е самостојно да води елитна екипа во Европа.

Спорт

Мадрид опен и официјално е откажан

Објавено пред

Организаторите на Мастерсот во Мадрид потврдија дека турнирот кој требаше да се оддржи од 12 до 20 септември е откажан поради зголемениот број на случаи на КОВИД-19 во шпанската престолнина.

„Како најодговорен потег во сегашната ситуација и по разгледување на сите опции, одлучивме турнирот да не се оддржи оваа година“, објавија организаторите.

АТП и ВТА турнирот требаше да биде главна подготовка за Ролан Гарос, кој стартува на 27 септември. Шпанија е една од најпогодените европски земји од корона вирусот имаше над 315.000 случаи и 28.400 смртни случаи од вирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бојиќ се врати во МЗТ Скопје

Објавено пред

Србинот Андрија Бојиќ се врати во МЗТ Скопје Аеродром, потпишувајќи нов едногодишен договор со македонскиот клуб.

27-годишниот Бојиќ веќе беше дел од „металците“ во сезоната 2017/18 и 2018/19, освојувајќи титула со МЗТ, пред минатата сезона да игра за романскиот клуб Волунтари.

Бојиќ првите кошаркарски чекори ги направи во дресот на Мега Визура, по што играше за екипи како ОКК Београд, Борац Чачак, Младост Земун, КСЕ Јашбери (Унгарија), Полфарма (Полска) и романска Политехника.

Бојиќ е трето засилување за МЗТ пред настапите во АБА2 лигата по Американците Феми Олуџоби и Хасани Гравет.

Фото: КК МЗТ Скопје

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибала го победи Роналдо за да стане најдобар играч во Серија А

Објавено пред

Пауло Дибала го победи соиграчот од Јувентус, Кристијано Роналдо за да стане најдобар играч во Серија А во сезоната 2019/20, што значи дека Португалецот не успеа да ја одбрани „титулата“ која ја освои во својата прва сезона со „бјанконерите“.

Лега Серија А го прогласи Аргентинецот за „МВП“ на лигата, додека неговиот иден соиграч, Дејан Кулушевски стана најдобриот млад фудбалер по фантастичната сезона со Парма. Јувентус имаат уште еден победник во Војчех Шчесни, кој е прогласен за најдобар голман, додека награди добија и Стефан де Фрај (Интер), Алехандро Папу Гомез (Аталанта) и Чиро Имобиле (Лацио) за најдобри н своите позиции (одбрана, среден ред, напад).

Дибала имаше 11 гола во 33 меча во Серија А оваа сезона, но и 11 асистенции, враќајќи се силно со „бјанконерите“ откако минатото лето се шпекулираше дека Јуве сака да го продаде. 26-годишниот Дибала се адаптираше на новата улога по пристигнувањето на Роналдо во 2018 година и ја врати својата најдобра форма под Маурицио Сари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ2 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија3 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија3 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија4 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија4 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија4 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија5 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија5 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет7 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион7 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ8 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет9 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет10 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа10 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија22 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион22 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија23 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ1 ден

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија1 ден

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Досие