Контакт

Спорт

Чачо Родригез МВП на четвртото коло

Објавено пред

Организаторот на играта на Армани Милано, Серхио Чачо Родригез, го обележа четвртото коло во Евролигата. Чачо го предводеше Армани до победата над својот поранешен клуб Реал Мадрид 78:70.

Шпанскиот репрезентативец натпреварот го заврши со 25 поени и седум асистенции. Со 37 индексни поени тој е најдобриот играч во ова коло.

Родригез беше подобар од Јан Весели (индекс 33) и Брајан Данстон (индекс 30).

Најдобар стрелец во ова коло беше Мајк Џејмс кој во поразот на ЦСКА од Алба постигна 27 поени, додека најдобар асистент е Василиј Зајцев, кој во поразот на Химки од Басконија имаше осум успешни додавања.

Девин Букер и Костас Митоглу со 12 скокови беа најдобри во оваа статистичка категорија.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дресот на Марадона од култниот меч со Англија може да достине цена од 2.000.000 долари

Објавено пред

На 22 јуни 1986 година на стадионот „Ацтека“ во Мексико Сити, Диего Марадона ги постигна двата најпознати гола во историјата на фудбалот. Првиот е „Божјата рака“, а вториот е ремек-делото познато како „Голот на векот“, кога Аргентинецот нанижа неколку играчи, го претрча целиот терен и го совлада Шилтон.

По натпреварот дресот на Марадона од тој четврт-финален меч завршил кај Стив Хоџ. Се претпоставува дека Хоџ за кулниот дрес може да добие 2.000.000 долари. Инаку дресот се наоѓа во музејот во Манчестер, но Хоџ бил заинтересиран да го продаде.

„По завршувањето на натпреварот, одев низ тунелот и забележав дека од спротивната страна доаѓа Марадона. Го соблеков мојот дрес и онака, додека се разминувавме ги разменивме дресовите“, изјавил Хоџ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пике: Сите сакаме Меси да остане во клубот

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона постигна договор со фудбалерите за намалување на платите, но се уште останува нејасна судбината на Лионел Меси. Договорот на најдобриот фудбалер во историјата на клубот истекува наредното лето, а тој веќе од 1.јануари ќе може да преговара со други клубови.

Еден од сенаторите во соблекувалната на Барса, Џерар Пике, рекол дека желбата на сите играчи е Аргентинецот да остане во клубот, но дека сепак одлуката ќе ја донесе Меси.

„Морате него да го прашате дали ќе остане или не. Сите ние сакаме да остане, но тоа е приватна одлука. Се надевам дека некој ќе го убеди да остане со нас уште некоја година“, рекол Пике.

Тој истакнал дека е тажен што Луис Суарез повеќе не е во клубот.

„Бев тажен кога замина. Многу години беше со нас. Делевме многу работи, не беа тоа само 90 минути на секој натпревар. Има работи кои навивачите не ги гледаат“.

Џерар Пике, неколку месеци ќе биде отсутен од тимот, поради повредата на лигаментите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл со „шок-терапија“ во две минути за Кристал палас

Објавено пред

Њукасл јунајтед стигна до гостинска 2:0 победа кај Кристал палас, прекинувајќи ја низата од два порази со фантастичен финиш на мечот, кога за само две минути (во 88. и 90. минута), постигнаа два гола за три поени.

Кога се веруваше дека мечот ќе заврши со досадни 0:0, Жоелинтон фантастично го пронајде Калам Вилсон, кој стрелаше за 0:1, пред само две минути подоцна Жоелинтон да ја искористи катастрофалната реакција на голманот Висенте Гаита за да го потврди триумфот.

Тимот на Стив Брус се искачи на 10. место на табелата со 14 поени, додека Палас сега се 13. со еден поен помалку.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет1 час

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија2 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Македонија14 часа

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет14 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија16 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија18 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија19 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија21 час

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија23 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија1 ден

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет1 ден

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет1 ден

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет1 ден

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет1 ден

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт1 ден

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет1 ден

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет1 ден

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Досие