Контакт

Спорт

Чалханоглу и Лаутаро за победа на Интер во Венеција

Објавено пред

Интер, во последниот натпревар од саботната програма во Серија А, победи во Венеција 2:0. Со оваа победа Интер, со натпревар повеќе им се доближи на само еден бод, на лидерите Наполи и Милан.

Човекот на одлука беше Хакан Чалханоглу. Турскиот репрезентативец постигна убав гол во 34.минута.

Конечниот резултат го постави Лаутаро Мартинез од пенал во 96.минута.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мерцедес и Ред бул се договорија – Хоџкинсон се приклучува на „бикот“

Објавено пред

Мерцедес потврдија дека нивниот поранешен прв човек на инжинерингот, Бен Хоџкинсон ќе може да прејде во Ред бул од 24 мај, кога ќе стане технички директор на одделот за мотори на австриската компанија.

Ред бул успеаја да го убедат Хоџкинсон да прејде во нивниот тим, откако Ред бул го презеде одделот за мотори од Хонда, за да станат производители на мотори од 2022.

„Мерцедес Ф1 и Ред бул Ф1 стигнаа до договор околу поставувањето на Бен Хоџкинсон, и според договорот, Бен, кој работеше со Мерцедес од август 2001, ќе може да биде дел од Ред бул од 24 мај 2022“, се вели во објавата на Мерцедес.

Ред бул од преземањето на програмата на Хонда вработија над 500 луѓе, од кои голем број дојдоа од програмата за развој на мотори на Мерцедес. Хоџкинсон неодамна доби медал на Британската Империја од кралицата Елизабета Втора, откако дизајнираше уред за инхалација веднаш по стартот на пандемијата на КОВИД-19.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швеѓаните ги казнија сите грешки на Полјаците

Објавено пред

Шведска стигна до доминантна 28:18 победа над Полска за да ги заддржи шансите за полуфинале на Европското првенство во Унгарија и Словачка и во исто време да ги остави Полјаците на последното место со нула поени.

По првичните 1:1, Швеѓаните имаа доминантно прво полувреме, кое го завршија со низа од 4:0 за огромни осум гола предност по 30 минути игра (14:6). Полјаците не успеаја да направат камбек ниту во второто полувреме, за Шведска рутински да стигне до голема победа.

Хампус Ване, Емил Мелегард и Фредерик Петерсон постигнаа по четири гола за Шведска, додека Аркадијуш Морито и Пжемислав Крајевски беа најефикасни за Полска со пет гола.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4106-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекинро: Ова ќе го удри тешко, Ѓоковиќ толку многу работеше да биде сакан

Објавено пред

Американската тениска легенда, Џон Мекинро вели дека Новак Ѓоковиќ тешко ќе се „опорави“ од скандалот околу неговото депортирање од Австралија неколку дена пред да ја почне одбраната на титулата од Мелбурн, бидејќи светскиот број 1 работел многу напорно на подобрување на својот имиџ.

Сега постојат многу прашања дали тој ќе може да го продолжи „походот“ кон 21. гренд слем титула, откако Франција најави дека нема да прима невакцинирани тенисери на Ролан Гарос на следниот гренд слем, а иако може да влезе во Англија за Вимблдон, турнирот уште не ги потврдил барањата за вакцинација.

„Нема прашање дека ова ќе го удри тешко. Сега има несигурност околу Франција опен, таму ќе мора да се вакцинира, а што е со Вимблдон? Не му е грижа за другите мали турнири, и ова е несреќна ситуација за човек кој работеше толку напорно да биде сакан. Тешко е да те сакаат и јас добро знам како е кога луѓето се против тебе. Кога загуби од Данил Медведев на САД опен, кажа дека најмногу ја ценел реакцијата на публиката. Во Австралија го сакаа најмногу, а таму не му дадоа да игра. Не знам што ќе се случи во иднина. Тој е ментално најсилниот тенисер, но сега си направи тешкотии со тоа што не се вакцинираше“, вели Мекинро во интервју за „Јуроспорт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ3 часа

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија4 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија5 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија6 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион7 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет8 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија10 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ12 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија13 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет13 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија1 ден

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија1 ден

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет1 ден

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет1 ден

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие