Контакт

Спорт

Чави: Барса мора да ја помине групата во Лигата на шампиони

Објавено пред

Тренерот на Манчестер јунајтед, Чави Ернандез вели дека е крајно време да се стави крај на лошата серија во Лигата на шампионите пред мечот со белгискиот Антверпен во првото коло.

dobivaj vesti na viber

Во мечот тие влегуваат полни со самодоверба по 5:0 победата над Реал Бетис, но и со мисла дека последните две сезони не успеаја да ја минат групната фаза на елитното европско натпреварување. Чави затоа сака да биде претпазлив.

„Играчите се полни со ентузијазам, но тоа не треба да ни биде опсесија. Мораме да бидеме вистински тим и да го наметнеме нашиот карактер. Целта мора да биде да ја минеме групната фаза, а за подоцна ќе видиме. Лани во Европа игравме добро, но немавме добри резултати. Сега имаме посилен тим и мораме прво да покажеме дека сме подготвени да се натпреваруваме и да се бориме“, вели Чави.

Во 2021/22, Барселона заврши како трета во групата зад Баерн Минхен и Бенфика, додека лани Баерн и Интер ги освоија првите две места пред Каталонците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Њукасл по Сити оди на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Ждрепката ги спои Манчестер јунајтед и Њукасл, финалистите од минатата сезона, во осминафиналето, во англискиот Лига куп. Во оваа фаза, интересна ќе биде и пресметката на ривалите од Лондон, Вест Хем и Арсенал.

dobivaj vesti na viber

Манчестер јунајтед, во февруари, го победи Њукасл со 2:0 во финалето на Лига купот на „Вембли“.

Њукасл синоќа го победи Манчестер сити со 1:0 во 1/16 финалето од Лига купот, додека Манчестер јунајтед пред два дена го елиминираше Кристал Палас со 3:0.

Осминафинални двојки:

М. Јунајтед – Њукасл
Менсфилд – Порт Вејл
Ипсвич – Фулам
Борнмут – Ливерпул
Челзи – Блекбурн
Вест Хем – Арсенал
Евертон – Барнли
Ексетер – Мидлсброу

Натпреварите од осминафиналето во Лига купот ќе се одиграат на 30 октомври.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти му одговори на Атлетико: Никој не е совршен

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти реагираше на коментарите на директорот на Атлетико Мадрид, Мигел Анхел Хил Марин.

dobivaj vesti na viber

Директорот на „јорганџиите“ го обвини „кралскиот клуб“ дека врши притисок врз судиите.

Во меѓувреме, Реал Мадрид објави видео во кое ги истакна воочените грешки на судиите на штета на Реал во дербито против Атлетико. Во неделата, Атлетико го победи Реал со 3:1 и му го нанесе првиот пораз во новата сезона.

За сето ова Анчелоти беше прашан по мечот со Лас Палмас на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ (2:0).

„Не обрнувам внимание на тоа што вели сопственикот или претседателот на Атлетико. Прашањето што треба да го поставиме е дали судиите се чувствуваат погодени. Едноставно велам дека тој направи огромна грешка. Никој не е совршен“, рече Анчелоти.

Реал Мадрид моментално е втор на табелата со 18 бодови, еден помалку од лидерот Џирона и осум повеќе од Атлетико кој со два натпревари помалку се наоѓа на седмото место.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Мислите дека наша цел беа четири титули? Не

Објавено пред

Манчестер сити го заврши учеството во Лига купот на Англија. На гостувањето кај Њукасл, екипата на Пеп Гвардиола доживеа пораз 1:0. Решавачкиот гол го постигна Александар Исак во 53. минута.

dobivaj vesti na viber

Сити има уште три натпреварувања во кои може да ја освои титулата. Гвардиола по елиминацијата од Лига купот тврди дека четири титули во тековната сезона не биле ниту цел на клубот, а евентуалните титули од Премиер лигата, Лигата на шампионите и ФА Купот би биле многу задоволителен резултат. .

„Мислите дека целта беше четири титули? Искрено, тоа не беше нашата цел. Ќе бидеме повеќе од задоволни со тројната круна. Нашите очекувања се големи, но не толку високи за да не се задоволиме со три титули“, изјави Гвардиола по натпреварот.

Менаџерот на Сити, против Њукасл играше со комбиниран тим. На клупата останаа Ерлинг Халанд, Рубен Диас, Кајл Вокер… Тој беше прашан дали имал намера да ги внесе во текот на натпреварот.

„Не. Мислам дека Кајл и Ерлинг веќе одиграа многу минути, а ни претстојат уште многу натпревари“.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Регион59 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија1 час

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион2 часа

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија3 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа3 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Македонија3 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ5 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија14 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион15 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија17 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ18 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ18 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија21 час

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија22 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ23 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ24 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија24 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...