Контакт

Спорт

Чави го отпишал Сержињо Дест

Објавено пред

Барселона, во зимскиот преоден рок, ќе се обиде да го продаде Сержињо Дест, тврди „Мундо депортиво“. Тренерот Чави не бил импресиониран од дефанзивните квалитети на Американецот.

Сержињо Дест, минатото лето ја избра Барселона пред Баерн Минхен, а како сега стојат работите донел погрешна одлука.

Американецот беше стандарден кај Роналд Куман, но со доаѓањето на чави се пресели на клупата за резерви.

„Во клубот се сомневаат во неговите квалитети. Во офанзивата се знае дека има добар дриблинг, шут и центаршут, сепак забележителни се неговите недостатоци во дефанзивата. Челниците на Барселона се убедени дека тој не е играч за првиот тим, подготвени се да го продадат додека постои шанса да добијат солидно обесштетување“, пишува „Мундо депортиво“.

Барселона за Дест плати 21.000.000 евра од Ајакс, тој има договор со клубот до јуни 2025 година. Според, „Трансфермаркт“, неговата вредност изнесува 30.000.000 евра.

Спорт

Чави: Тимот не го почувствува отсуството на Дембеле, не можевме да им парираме на Атлетик

Објавено пред

Барселона не успеа да се пласира во четврт-финалето, во Купот на Шпанија. Каталонците, во продолженијата испаднаа од Атлетик Билбао. Дуелот на „Сан Мамеш“ го реши Икер Муниаин во 105.минута.

Тренерот Чави, по завршувањето на натпреварот, рекол дека неговите играчи не можеле да го испратат интензитетот што го наметнале противниците, проговрил за повредите на Педри и Ансу Фати и отсуството на Усман Дембеле.

„Екипата не го почувствува отсуството на Дембеле. Тој е важен играч, но заеднички ја донесовме одлуката да не игра“, рекол Чави и дополнил.

„Ситуацјата со Педри не е сериозна. Кај Ансу е посериозно, деновиве ќе знаеме повеќе. Ќе мораме да видиме и како се останатите играчи кои имаа проблеми пред овој меч, како Пике и Алба“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Букер и Пол посилни од Дончиќ – Финикс го победија Далас

Објавено пред

Финикс Санс, во дербито во НБА лигата, славеа победа над Далас Маверикс 109:101. Санс, во финишот успеаја да дојдат до победата, откако во вториот дел влегоа со негатива од 12 поени. Пресвртот го креираа Девин Букер и Крис Пол.

Букер мечот го заврши со 28 поени, шест скока и пет асистенции, Пол забележа 20 поени и 10 асистенции.

На спротивната страна Лука Дончиќ беше најефикасен со 28 поени, на кои придодаде по осум скока и асистенции.

Финикс се лидери во лигата со 35 победи и девет порази, Далас се петти на Западот со 26 победи и 20 порази.Прикажи повеќе...

Спорт

Индијана без пола тим ги победи Вориорс

Објавено пред

Индијана Пејсерс ја продлабочија кризата во која се наоѓаат Голден стејт Вориорс. Без речиси целата стратна петорка, Пејсерс, славеа во Сан Франциско 121:117.

Пејксерс дуелот го добија по едно продолжение, откако Џастин Холидеј со тројка на шест секунди до крајот избори дополнителни пет минути. Во продолжението, Пејсерс со серија 10:0 го решија победникот.

Стеф Кари го предводеше Голден стејт со 39 поени, Кевон Луни забележа 13 поени и 15 скокови.

На спротивната страна Крис Дуарте предводеше група од седум играчи со двоцифрен број на поени. Дуарте натпреварот со заврши со 27 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, СДСМ смета дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија33 минути

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет42 минути

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија13 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија14 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет15 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет15 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија18 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија19 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија20 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет21 час

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија22 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија22 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет23 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет24 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт24 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Досие