Контакт

Спорт

Челси без Лукаку против Реал

Објавено пред

Ромелу Лукаку не е во комбинација за тимот на Челси против Реал Мадрид. „Сините“, во вторник, ќе го одиграат четврт-финалниот реванш. Првиот меч во Лондон им припадна на Реал со 3:1.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот на челси, Томас Тухел, објаснил дека Белгиецот „чувствува голема болка“, без конкретно да го открие проблемот. Покрај Лукаку, Челси ќе биде без Бен Чилвел и Калум Хадсон-Одои.

Лукаку, првиот натпревар со Реал го започна како резерва, на теренот влезе во 64.минута. Имаше една голема шанса, но од изгледна позиција не успеа да постигне гол.

Ромалу Лукаку, минатото лето се врати во Челси, но не успеа да се снајде во системот на Томас Тухел.

Во Премиер лигата последен пат бил стрелец на 29.декември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Погба се враќа во Јувентус

Објавено пред

Пол Погба, по завршувањето на сезоната, како слободен играч ќе се врати во Јувентус. „Газета дело Спорт“ објави дека менаџерот на фудбалерот и челниците на „старата дама“ го договориле трансферот.

dobivaj vesti na viber

Светскиот првак со Франција, повторно како слободен играч од Манчестер јунајтед ќе се пресели во Јувентус. Според „Газета дело Спорт“, Погба ќе игра за Јувнетус за значително помала плата.

Во Јунајтед годишно заработуваше 18.000.000 евра, во Јувентус ќе има фиксни 7.500.000, а доколку ги исполни бонусите, може да дојде до 10.000.000 евра на годишно ниво.

„Газета дело Спорт“, тврди дека Погба, поради тренерот Масимилијано Алегри, решил да ја прифати понудата на Јувентус, пред онаа на ПСЖ.

Погба во Јунајтед се пресели во 2016 година за 105.000.000 евра, за шест години не успеа да се наметне како лидер во тимот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Далас испуштија предност од 19 поени, Вориорс водат со 2:0

Објавено пред

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс поведоа со 2:0 во финалната серија од Западната конференција на НБА лигата.

dobivaj vesti na viber

Во вториот меч во Сан Франциско, „воините“ славеа триумф со резултат 126:117 и покрај уште една фантастична партија на Лука Дончиќ, кој беше болен пред овој меч, објавија американските медиуми.

Имено, Дончиќ беше под знак прашалник, за вториот натпревар, тој имал температура и повраќал и не спиел во средата навечер.

Успеа да тренира во четвртокот, а покрај стомачниот грип (се претпоставува) се здоби и со повреда на рамото.

И покрај сето тоа постигна 42 поени и додаде осум асистенции и пет скока, но тоа не беше доволно за триумф на Маверикс.

Во првото полувреме постигна 24 поени, а Далас имаше предност од дури 19 поени.

Но, во вториот дел со лоша одбрана, ја прокоцкаа предноста, бидејќи шутерите на Вориорс влегоа во ритам и направија пресврт.

Први повлекоа Луни и Пул, кои најпрво ја намалија разликата на помалку од 10 поени, а Вигинс ја продолжи серијата и Голден Стејт се приближи на негатива од два поени пред последната четвртина.

Во него, пресвртот се случи а со тројката на Ото Портер дојде до пресврт.

До крајот ударното трио на Вориорс, Кари-Томпсон-Грин, успеа да го приведе мечот до крај и да зачекори кон големото финале.

Стеф Кари го предводеше Голден Стејт со 32 поени, осум скока и пет асистенции. Пул додаде 23 поени, а Луни 21 поен со 12 скока. Вигинс заврши на 16, Томпсон на 15, а Портер даде 11 поени.

Кај Далас покрај ДОнчиќ се истакна Џејлен Брансон со 31 поен,седум скока и пет асистенции, Булок постигна 21, Фини-Смит забележа десет поени и осум скока.

Интересна е статистиката што ја има тимот на Стив Кер, 15 пати имале резултат 2:0, не успеале да минат во наредната фаза само еднаш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леванте се збогуваше со Ла лига со победа, Реал и Бетис „воздржани“

Објавено пред

Леванте ја заврши сезоната во Ла лига со 4:2 гостинска победа кај Рајо Валјекано, додека мечот помеѓу освојувачот на трофејот, Реал Мадрид и освојувачот на Купот, Реал Бетис започна со покажување респект, но заврши без голови.

dobivaj vesti na viber

На голот на Рајо не беше Столе Димитриевски, но за Леванте беше стартер Енис Барди. Алваро Гарсија ги донесе Рајо во водство во 18. минута, меѓутоа гостите направија целосен пресврт до крајот на полувремето – Гонзало Мелеро израмни во 26. минута, Роџер ги донесе во водство во 44. минута, пред Мелеро минута подоцна да зголеми на 1:3.

Серхи Гвардиола од пенал намали на 2:3 во 61. минута, пред Коке во 76. минута да ги постави конечните 2:4.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 минута

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа45 минути

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа2 часа

(Видео) Торнадо во Германија, над 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Европа13 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија14 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија15 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија16 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа16 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија20 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа21 час

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа22 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија22 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија23 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија23 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија24 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет1 ден

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...