Контакт

Спорт

Челси му должи на Роман Абрамович фантастични 1.5 милијарди фунти!

Објавено пред

Долгот на фудбалскиот клуб Челси кон сопственикот Роман Абрамович ја помина границата од 1.5 милијарди фунти, откако рускиот милијардер минатата сезона повторно внесе огромна количина на кеш во клубот, јавува британскиот „Тајмс“.

Според сметководствените податоци на компанијата „Фордстам лимитед“, татковската компанија на Челси, 55-годишниот Абрамович му „позајмил“ на клубот 19.9 милиони фунти, со што вкупниот долг е неверојатни 1.514 милијарди фунти.

Со последната инјекција на средства, Челси ги поминаа Манчестер јунајтед и Ливерпул со висината на платите кои ги исплатија и покрај тоа што имаа загуба од 155.9 милиони фунти. Челси исплати 17.5 отсто повисоки плати минатата сезона од таа во 2019/20, за одлични 333 милиони фунти годишно, а зголемувањето дојде поради бонусот поради освоената Лига на шампиони.

На почетокот на минатата сезона, Челси исто така влегоа остро на пазарот на играчи, давајќи 222 милиони фунти на Каи Хаверц (71 милиони фунти), Тимо Вернер (48 милиони фунти), Бен Чилвел (45 милиони фунти), Хаким Зијеш (36 милиони фунти) и Едуар Менди (22 милиони фунти).

Долгот на Челси кон Абрамович би требало да се исплати преку компанијат „Кемберли интернешнл инвестментс“, една од компаниите под контрола на Русинот. Но, бидејќи официјално позајмиците се од самиот сопственик на клубот, Челси се еден од ретките клубови кои не должат на банки и Абрамович би можел да ги врати парите ако реши да го продаде клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лудница во Мадрид – Атлетико губеше до 91.минута, на крајот ја победи Валенсија

Објавено пред

Атлетико Мадрид со нестварен пресврт, во судиското надополување на времето, ја победи Валенсија со 3:2. Актуелните шампиони се вратија по минусот од два гола.

Атлетико се самоуништија во првото полувреме. Примија два гола од своите грешки, Облак прво потклекна пред Муса во 25.минута, а потоа и пред Уго Дуро во 44.минута.

Во второто полувреме, Атлетико со сите сили тргна во напад, додека Валенсија се определи да го брани водството. Таквата определба на крајот ги однесе во пораз.

Пресвртот го најави Куња во 64.минута. Потоа Луис Суарез пропушти две добри шанси да го израмни резултатот.

Валенсија имаше предност до истекот на 90.минута. Во 91. израмни Анхле Кореа, а две минути подоцна Марио Ермозо го комплетираше пресвртот.

Дуелот траеше 101 минута, главниот судија покажа 11 жолти картони.Прикажи повеќе...

Спорт

Данска го доби дербито со Хрватска

Објавено пред

Данска славеше победа над Хрватска 27:25, во последниот меч од третото коло, во Групата 1 на Европското првенство во ракомет. Данците со овој триумф направија голем чекор кон освојување на првото место во групата и ги оставија Хрватите без шанси за пласман во полу-финалето.

Хрватите добро се држеа против актуелните светски шампиони, но немаа сили да направат комплетно изненадување.

Хрватска, успеа да се врати во првиот дел по негативата од четири гола (8:4), да израмни на 10:10, но Данците на полувреме имаа предност 12:11.

Данците на стартот од вториот дел стекнаа предност од три гола, Хрватска се доближи на гол негатива во 42.минута. Гојун тогаш доби исклучување, Данците повторно ја вратија предноста од три гола, која до крајот без проблем ја одржаа.

Микел Хансен осум гола, и Никлас Ландин со 10 одбранија предводеа Данска, кај Хрвстска се истакна Марино Мариќ со осум гола.

Група 1, Табела: Данска 6, Исланд и Франција по 4, Холандија и Црна Гора по 2, Хрватска 0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леверкузен бесплатно го добија Сердар Азмун

Објавено пред

Баер Леверкузен ги победи италијанските великани Јувентус и Милан и ја доби трката за потписот на Иранецот, Сердар Азмун. „Фармацевтите“, објавија дека се договориле со Иранецот, кој по завршувањето на сезоната ќе се пресели во Леверкузен како слободен играч.

Зенит, успеа во намерата Азмун да остане во Санкт Петербург до крајот на сезоната. Јуве и Милан беа заинтересирани да го донесат Азмун до крајот на зимскиот преоден рок, меѓутоа Зенит за него бараа 20.000.000 евра.

„Иранскиот Меси“, како што го нарекуваат Азмун, дресот на Зенит го носи од февруари 2019 година, претходно играше за Рубин Казањ.

Азмун со Баер Леверкузен потпиша петгодишен договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија7 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион10 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија10 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија11 час

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија13 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет13 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија14 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет14 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија15 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија2 дена

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ2 дена

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија2 дена

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие