Контакт

Спорт

Челси на германски погон до победа над Фулам

Објавено пред

Челси забележаа победа од 2:0 против Фулам во 34.рунда во Премиер лигата. „Сините“ со овој триумф се доближија до Лигата на шампионите и во исто време ги направија невозможни шансите на Фулам во борбата за опстанок.

Челси, против градските ривали, славеа на германски погон. Головите за победа ги постигна Каи Хаверц, кој ги искористи асистенциите на Тимо Вернер.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Објавено пред

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против Украина, го прекршиле ригорозниот ковид-протокол.

Македонија, вчера доживеа пораз од Украина (1:2). До крајот на првенството, Македонија ќе гостува кај Холандија на 21.јуни.

Ангеловски и Пандев, со сопругите, биле на вечера во луксузен ресторан. Моментот го „уловиле“ романските медиуми.

Прашање е дали и како ќе реагира УЕФА, бидејќи селекторот и капитенот ги прекршиле ковид-протоколите и го напуштиле „меурот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мидлтон и Јанис го урнаа Бруклин, изборија мајсторка за Милвоки

Објавено пред

Мајсторка ќе играат Милвоки Бакс и Бруклин Нетс за пласман во финалето, во Источната конференција во НБА лигата. Милвоки го добија шесттиот меч од серијата со 104:89.

Милвоки во раната фаза на мечот стекнаа двоцифрена предност, Бруклин неколку пати се обидуваа да се доближат, во третиот период имаа пет поени негатива, во последниот дојдоа на 88:82, но Бакс успеаја да ги одбија сите налети.

Крис Мидлтон, го одигра најдобриот мел во оваа серија, постигна 38 поени, на кои придодаде 10 скокови и пет асистенции. Мидлтон постави лилен рекорд кога се во прашање плеј-оф натпреварите.

Јанис Адетокумбо беше на својот просек (30 поени и 17 скокови), Џру Холидеј уфрли 21 поен.

Нетс ги предводеше Кевин Дурент со 32 поени и 11 скокови, Џејмс Харден постигна 16 поени.

Мајсторката, во Бруклин, на програмата е во недела од 2 часот и 30 минути.Прикажи повеќе...

Спорт

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Објавено пред

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските шанси на Македонија за пласман пред последното коло во групата Ц.

На „Јохан Кројф арената“ во Амстердам, Холандија стигна до рано водство уште во 11. минута, кога Давид Алаба го собори Дензел Дамфрис во шестнаесетникот, а Мемфис Депај беше сигурен од белата точка, во само втор прецизен пенал од шест досудени на ЕУРО 2020 досега.

Холанѓаните имаа повеќе од играта во текот на првото полувреме, а самиот Депај имаше уште една одлична шанса која не ја искористи, пред самиот Дамфрис да зголеми на 2:0 во 67. минута од мечот.

Холандија сега ја очекува дуелот со Македонија во понеделник (18.00), додека Австријците играат со Украина.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1686-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт1 час

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт11 час

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион12 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа12 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија17 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија17 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија19 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија20 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија22 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ23 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија24 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет2 дена

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет2 дена

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа2 дена

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија2 дена

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Досие