Контакт

Спорт

Челси на Тухел сврза три победи во низа

Објавено пред

Новиот тренер на Челси, Томас Тухел, ги предводеше „сините“ до трета победа во низа, откако кај „фенерџијата“ Шефилд јунајтед славеа со 2:1.

Челси, во новиот систем на игра, повторно доминираа во поседот на топката, со над 60 отсто, но во првото полувреме немаше многу шанси, освен таа на Бурк за домаќините уште на стартот на мечот. Единствениот удар на голот во првото полувреме беше во 43. минута кога Тимо Вернер го најде Мејсон Маунт, кој ја продолжи одличната форма со нов гол.

Во второто полувреме, Антонио Ридигер си постигна автогол во 54. минута од мечот за израмнување на 1:1, но само четири минути подоцна Ремсдејл го собори Вернер во шестнаесетникот, а Жоргињо беше сигурен од белата точка.

Трите поени значат дека Челси се искачи на петтото место на табелата со 39 поени, колку што имаат и Вест хем зад нив, но уште позначајно, само поен зад Ливерпул на четвртото место. Шефилд јунајтед по 23 кола, остануваат на последното место со 11 поени, дури 12 од безбедната зона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп: Сега не е време за реконструкција

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, смета дека нема потреба од некаква голема реконструкција во неговиот тим, во летниот преоден рок.

12 фудбалери на Ливерпул имаат 28 или повеќе години, деветмина од нив се стандардни во првиот тим, поради тоа новинарите го прашале Клоп дали планира некаква реконструкција во преодниот рок.

„Што значи збот реконструкција? 10 играчи да си заминат и дојдат 10 нови? Знам која ви е поентата, но сметам дека не е време за големи промени“, рекол Клоп.

„Првиот тим немаше многу прилики да игра заедно оваа сезона. Секако дека некакви промени ќе има. Че реагираме онака како наложува ситуацијата. Не сум сугурен што точно ќе направиме летово, нешто ќе се обидеме да направиме“, заклучил менаџерот на Ливерпул.

„Црвените“, во недела, ќе гостуваат кај Шефилд јунајтед. По серијата од четирите порази, Ливерпул мора да победи кај „фенерџијата“ во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Најтешкиот пораз во кариерата го доживеав од Манчестер јунајтед“

Објавено пред

Томас Тухел, утре, трет пат во кариерата ќе се сретне со Манчестер јунајтед. Челси, во дербито на колото ќе ги пречека „црвените ѓаволи“, од 17.30 часот.

Тухел, кој на почетокот на годината го наследи Френк Лампард во Челси, во минатото два пати имал можност да води тим против Манчестер јунајтед.

Пред две сезони, во осмина-финалето, во Лигата на шампионите, Јунајтед го елиминираше ПСЖ, иако тимот на Тухел победи на „Олд Трафорд“ во првиот меч со 2:0. Реваншот беше кошмарен за него и неговиот тим, Јунајтед со победа од 3.1 се пласираа во наредната рунда.

„Тоа е најлошиот пораз во мојата кариера. Дојде од никаде. Бев два дена во темнина. Тој натпревар и утрешниот не можат да се споредат“, рекол Тухел.

Во пресрет на натпреварот Челси се петти на табелата со 43 поени, додека Јунајтед се втори со шест поени повеќе од „сините“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марка: Меси ќе остане во Барселона

Објавено пред

Лионел Меси се уште не донел одлука дали ќе остане во Барселона, по завршувањето на сезоната. Најдобриот играч и стрелец на Барселона, веројатно го чека епилогот од претседателските избори, пред да ја донесе конечната одлука. Поврзано со ова, најчитаниот шпански спортски весник, „Марка“, тврди дека Аргентинецот ќе остане во клубот.

Меси, кој во летниот преоден рок побара, но не доби дозвола за трансфер, наводно го сменил мислењето во моментот кога Џозеп Марија Бартомеу ја напушти претседателската функција.

„Нашите извори од Барселона не уверуваат дека најреална е опцијата Меси да остане во клубот. Лео бил блиску да донесе таква одлука. Луѓе блиски до Меси ни рекоа дека до пред неколку месеци неговото заминување беше извесно, но сега ситуацијата радикално се сменила“, пишува „Марка“.

Изминатите месеци, француските медиуми го поврзуваа со трансфер во ПСЖ, додека некои други тврдеа дека тој ќе замине кај својот поранешен тренер Пеп Гвардиола во Манчестер сити.

„Меси им се налутил на челниците на ПСЖ, кои јавно говорат дека ќе го донесат во Париз. Причина за ова е што тој никогаш не бил во контакт со ПСЖ, а воедно ги одбил и сите менаџери кои носеле понуди од други клубови. Исто така неговиот татко Хорхе, кој е задолжен за неговата кариера, веќе долго време е во Аргентина и нема никаков контакт со други клубови“.

Сепак за да ја донесе конечната одлука, Меси најпрво ќе мора да разговара со новиот претседател, кој ќе треба да му ги изложи плановите за развојот на клубот.

„Новиот претседател ќе мора да му ај презентира својата визија. Меси инсистира на засилувања. Прво засилување може да биде неговиот сонародник Кун Агуеро, а тука е и Жоржињо Вајналдум. Двајцата се достапни бидејќи во јуни ќе бидат слободни играчи. Барселона ги сака и Халанд, Де Лихт и Кунде, но за нивните трансфери треба да се издвојат многу пари, а Барселона пари нема“, пишува во текстот на „Марка“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ33 минути

Четворица тинејџери се тешкo повредени во сообраќајна несреќа во Визбегово

Автомобил и два мотора се судрија синоќа во Визбегово, пришто со тешки повреди во болница завршија четири млади лица кои...

Македонија2 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија2 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија2 часа

Груби, Димитров и Царовска станаа дел од Советот за рамномерен регионален развој, усвоена е и годишната програма

Конституиран е новиот состав на Советот за Рамномерен регионален развој и усвоена е програмата за 2021 година во вредност од 440...

Македонија2 часа

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет4 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија4 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија4 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион17 часа

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа19 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија20 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија20 часа

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија21 час

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија24 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија1 ден

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија1 ден

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа1 ден

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа1 ден

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет1 ден

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Досие