Контакт

Спорт

Челси размислува за Луис Енрике

Објавено пред

Поранешниот селектор на Шпанија Луис Енрике би можел да го преземе Челзи, пишува специјализираниот фудбалски портал „Гол“. Лондонскиот клуб размислува да ангажира искусен тренер доколку актуелниот, Греам Потер не постигне добри резултати.

dobivaj vesti na viber

Енрике беше тренер на Барселона од 2014 до 2017 година, а под негово водство Каталонците станаа шампиони на Шпанија, три пати го освоија Купот на кралот и ја освоија Лигата на шампионите во сезоната 2014/15, како и Суперкупот на Европа.

Последната работа на Енрике беше во репрезентацијата на Шпанија. На Светското првенство во 2022 година, неговиот тим загуби од Мароко (0:0, пенали – 0:3) во осминафиналето. По неуспешниот настап, Луис Енрике поднесе оставка.

Медиумите на Островот во последните недели пишуваат дека е можно дури и Жозе Мурињо да се врати на „Стемфорд Бриџ“ ова лето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе ги повика Французите да гласаат против десницата

Објавено пред

Капитенот на Франција, Килијан Мбапе, на последната прес конференција пред мечот со Австрија, малку зборуваше за фудбалот, во преден план беше политиката.

dobivaj vesti na viber

Во Франција е во тек изборна кампања откако францускиот претседател Емануел Макрон распиша предвремени парламентарни избори.

Најдобриот француски фудбалер Килијан Мбапе упати апел до граѓаните, особено до младите, да не дозволува екстремната десница да дојде на власт. Во емотивното обраќање Мбапе порача дека фудбалерите не смеат да се одвојуваат од она што се случува во светот околу нив.

„Сакам да бидам горд што ќе го носам овој дрес на 7 јули (тогаш се одржуваат изборите). Не сакам да претставувам земја која не ги одразува моите вредности, која не ги одразува нашите вредности, верувам и се надевам дека сите сме на иста страна. Затоа не можеме да се сокриеме“, изјави Мбапе и додаде:

„Често се вели дека не смееме да мешаме политика и фудбал. Се согласувам кога ситуацијата е нормална, но кога ситуацијата е ваква, тогаш е важно да се каже ова. Ова е поважно од натпревот што следи. Се надевам дека луѓето нема да ми се лутат што го кажав ова бидејќи нашата земја денес е во многу сериозна ситуација“.

Репрезентацијата на Франција, во 21 часот против Австрија ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи: Кварацхелија е под договор, не е менаџерот тој што решава каде ќе оди фудбалерот

Објавено пред

Преодниот рок во Европа ќе започне за две недели, а веќе се најавува дека во центарот на вниманието ќе биде крилниот напаѓач на Наполи, Квича Кварацхелија.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела, италијанските медиуми откријадека Наполи одбил 100 милиони евра од ПСЖ за Грузиецот. Ставот на клубот е дека новиот тренер, Антонио Конте планира екипата да ја гради околу Кварацхелија.

Спротивно на ова, луѓето околу Кварцхелија сметаат дека тој треба да го напушти клубот. Доцна синоќа силно одекнаа изјавите на таткото на фудбалерот Бадри и менаџерот, Мамука Југели.

„Приоритет е екипа која игра во Лигата на шампионите. Не сакам луѓето да мислат дека Квара сака да остане во Наполи. Сакаме да си одиме, но го чекаме крајот на ЕП за да не ја нарушиме Кварчелија“, рече менаџерот Југели во изјава за грузиски Спорт Имеди.

„Не сакам луѓето да мислат дека Квара сака да остане во Наполи. Сакаме да си одиме, но го чекаме крајот на ЕП за да не го вознемириме Кварацхелија“.

Сличен став има и таткото на фудбалерот Бадри Кварацхелија.

„Не сакам мојот син да остане во Наполи. Минатата сезона беа сменети тројца тренери и тешко е да се игра во таква ситуација“.

Наполи веднаш реагираше, во јавноста се обрати со соопштение.

„По изјавата на менаџерот на Квича, потсетуваме дека тој е под договор до јуни 2027 година. Квича не е на продажба. Не е менаџерот тој што решава каде ќе оди фудбалерот, тоа може да го направи само Наполи бидејќи Квича има договоро со клубот“.

Кварацхелија во Наполи пристигна во 2022 година од Динамо Батуми за 15 милиони евра. Според „Трансфермаркт“ тој вреди 80 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Заврши ЕП за Филип Костиќ

Објавено пред

Репрезентативецот на Србија, Филип Костиќ го заврши учеството на Европското првенство поради повреда на коленото, тврдат медиумите во оваа земја.

dobivaj vesti na viber

Костиќ се повреди против Англија, натпреварот го заврши во 41.минута. Реакцијата на фудбалерот откако беше заменет говори дека повредата не е наивна.

Костиќ со солзи во очите го напушти теренот.

„Во понеделник ќе оди на сминање. Можеби е посериозно повреден. Чувствуваше болка во надворешниот дел на коленото“, рече по завршувањето на мечот со Англија, српскиот селектор Драган Стојковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура1 час

Љутков: Мораме да ја вратиме националната култура и да ги направиме работниците во културата повторно горди на својата професија

„По предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Централниот и Извршниот комитет донесоа одлука со која сум предложен за министер...

Македонија1 час

Миле Јанакиески од денеска на слобода, по шест години излегува од затвор

По шест години во затвор, на слобода излегува Миле Јанакиески. Тој во периодот од 13.11.2018 година до 17.6 2024 неколкупати...

Македонија2 часа

Мисајловски: Силно ќе се заложам за модернизација на Армијата и засилување на борбената готовност

Сакам да се заблагодарам пред сѐ на нашиот македонски народ за огромната поддршка што ни ја даде на изборите за...

Свет3 часа

Најмалку 13 загинати во судир на воз во Индија

Најмалку 13 лица загинаа во судир на патнички и товарен воз во источната индиска држава Западен Бенгал, соопшти денеска полицијата....

Македонија3 часа

Николоски по предложувањето за министер: Како што го кренавме ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја кренеме и Македонија

Би сакал да му се заблагодарам на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Претседател на Владата Христијан Мицкоски за укажаната доверба...

Регион3 часа

За една недела тројца исчезнати туристи пронајдени мртви на грчките острови

За само една недела тројца исчезнати туристи се пронајдени мртви на грчките острови, јавија грчките медиуми. Турист од САД кој...

Македонија3 часа

Мицкоски за предлог-составот за влада: Имаме амбициозен план за реформи и проекти, чија реализација ќе почне од првиот ден

Мандатарот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет3 часа

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од...

Македонија14 часа

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата оваа функција во новата влада. „Вечерва...

Македонија15 часа

Мицкоски ги соопшти петнаесетте предлози со имињата на министри во неговата влада

Мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција ги соопшти имињата за кадровските решенија во...

Македонија16 часа

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваат за кадровскиот состав од партијата

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска заседаваат за кадровскиот состав од партијата за владата што ќе го предложи мандатарот...

Европа20 часа

Германската полиција уби навивач кој со секира влегол во фан-зоната на Европско првенство (ВИДЕО)

Германската полиција во Хамбург имаше полни раце работа. Во градот каде хрватската фудбалска репрезентација ќе го одигра следниот натпревар на...

Македонија20 часа

Силјановска-Давкова од Швајцарија: Тековната војна во Украина нè засега сите нас

Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн...

Европа22 часа

Четворица загинати во страшна сообраќајка во Грција, пожарникарите го сечеа возилото за да ги извадат телата (ВИДЕО)

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во...

Регион23 часа

Црвен аларм за туристите на Јадранот: месојадни црви забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во Италија

Месојадни црви се забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во италијанските региони Сицилија, Калабрија и Апулија. За туристите...

Свет23 часа

Затворениците кои држеа затворски чувари како заложници во градот Ростов се убиени

Руските безбедносни сили влегоа во притворниот центар на југот на Русија и ликвидираа шест затвореници кои ги држеа двајцата затворски...

Свет24 часа

Затворениците вооружени со ножеви во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници

Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници, соопштија денеска руските власти, цитирани од британските...

Македонија24 часа

Македонски концепт од Украина: Куќата на Крсте Петков-Мисирков ќе добие нова меморијална плоча на македонски јазик со македонско знаме

Делегација на политичката партија Македонски концепт, предводена од претседателот на партијата Петар Богојески и потпретседателот Самуел Наумовски-Викиус, остварија средба со...

Македонија1 ден

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса и се опасност за минувачите по тротоарот на булеварот Илинден во ценатор...

Македонија1 ден

Радост, љубов, хармонија и мир посака Силјановска-Давкова по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис-ул-улема х....