Контакт

Спорт

Чешка е подобра и од дрим-тимот на мундобаскетот, ќе игра за 5. место

Објавено пред

Кошаркарската селекција на Чешка ќе се бори против Србија во борбата за петтата позиција на Светското кошаркарско првенство, кое в недела завршува во Кина.

Предмалку Чесите со 94-84 славеа во мечот за пласман против селекцијата на Полска, која со денешниот пораз ќе игра меч против фаворитот САД за пласман на седмата позиција на шампионатот.

И Полска и Чешка на денешниот меч покажаа дека не се незаслужено во првата осумка на СП, одиграа борбен и ефикасен меч, во кој подобри беа Чесите.
Отпорот на противниците чешките кошаркари го скршија со добрата игра во вториот, односно во четвртиот период од играта, кога направија предност од +8, односно од +9 поени, што го задржаа до крајот на мечот.

Први стрелци во победничката селекција беа Хрубан со 24, односно Саторански со 22 поена.

Кај Полска најпрецизен беше Вачински со 22 поена.

Спорт

Спортистка доби допинг-случај тврдејќи дека е „контаминирана“ од своето момче!

Објавено пред

Канаѓанката Лоренс Винсент Лапоинт го доби случајот пред Интернационалната кану федерација (ИЦФ) во кој тврдеше дека нејзиниот позитивен тест е резултат на „контаминација“ од телесните течности од нејзиното момче.

11-кратната светска шампионка Лапоинт имала позитивен тест на лигандрол, еден вид на стероид во јули и ја очекуваше четиригодишна суспензија. Но, нејзиниот адвокат успеа преку анализа на влакно од косата на сега веќе поранешното момче да докаже дека тој е виновен за малото ниво на лигандрол во нејзиниот систем.

Овој случај наликува на тој од 2009 година, кога францускиот тенисер Ришар Гаске беше ослободен по позитивниот тест на кокаин, откако тврдеше дека бакнал жена во ноќен клуб во Мајами која претходно земала кокаин.

27-годишната Лапоинт го пропушти Светското првенство во 2019 година, но уште може да се квалификува за Олимпијадата во Токио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајнтрахт го одзеде почесното претседателство на Грамлих поради нацистичкото минато

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт постхумно му го одзеде почесното претседателство на Рудолф Грамлих откако истрагата покажа дека тој имал врски со нацистите.

Грамлих беше претседател на Франкфурт од 1955 до 1970 година, во периодот кога е освоена единствената германска титула во 1959 година. Независната истрага потврди дека тој имал врски со злогласните СС („Ес-Ес“) пред да пристигне во клубот. Одлуката, која ја донесе почесниот совет на тимот беше пречекана со аплауз.

„Без разлика на тоа што постигнал почесниот претседател на спортско поле, тој мора да биде и етички и морален пример за сите“, изјави сегашниот претседател на клубот, Петер Фишер.

Грамлих бил фудбалер на Франкфурт од 1929 до 1944 година, германски репрезентативец во 1930-тите и капитен на тимот на Олимпијадата во Берлин во 1936 година. Според независниот извештај тој профитирал од нацистичкиот режим како бизнисмен, а бил и член на дивизијата „мртовечка глава“ на „Ес-Ес“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан и Торино со минута молк за Брајант

Објавено пред

Милан и Торино ќе му оддадат последна почест на трагично загинатиот Коби Брајант пред нивниот меч од Копа Италија утре, момент кој има посебно значење поради тоа што Брајант беше емотивно поврзан со „росонерите“.

41-годишниот Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа со неговата 13-годишна ќерка Џана и уште седум други луѓе, поголемиот дел од своето детство го помина во Италија, каде што неговиот татко беше професионален кошаркар во тимовите на Реџо Калабрија и Реџо Емилија.

Брајант стана голем фан на Милан и течно зборуваше италијански јазик. Тој беше посебен гостин во тренинг-центарот во Миланело во 2013 година и зборуваше за тоа како ги гледал Марко ван Бастен, Руд Гулит и Паоло Малдини.

„Во мојата соблекувална во Лос Анџелес имам дрес и шал на Милан“, изјави тогаш Брајант.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Поранешни вработени во „Охис“: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката „Охис“ тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ4 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија4 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија6 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија7 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија8 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија8 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија8 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија8 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет8 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија9 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија10 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет11 час

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет11 час

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет11 час

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет12 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет12 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет13 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт21 час

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт22 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Досие