Контакт

Спорт

Чешкиот претседател ја нападна УЕФА за казната за расизам на Кудела

Објавено пред

Канцеларијата на чешкиот претседател, Милош Земан влезе во остар напад на УЕФА по одлуката фудбалерот на Славија Прага, Ондреј Кудела да добие суспензија од 10 меча поради „расистичко однесување“.

УЕФА во средата го казни Кудела бидејќи наводно го нарекол финскиот фудбалер на Глазгов Ренџерс, Глен Камара „еб.н мајмун“ при бурниот меч во Глазгов во март. Камара беше суспендиран три меча за физичкиот напад на Кудела во тунелот. Кудела тврди дека не кажал такво нешто, иако го опцул ривалот, и Земан смета дека УЕФА врши дискриминација на белите фудбалери.

„Осудивте чесен човек без еден доказ. Направивте да е невозможно спортистите да го остварат својот сон и да играат во европската лига. Само да задоволите перверзни очекувања на група на активисти и тим кој не можеше да победи на теренот за да се реши на празни обвинувања за расизам. Вашата сопствена борба против расизам сега е борба на неуспешниот со успешниот. Врв на хипокризијата, позитивната дискримација и подлегнување на смешни трендови. Наместо да се заштитат црните луѓе од расизам, сега имате обратна ситуација – личност со друга боја на кожа е тој кој е осуден“, се вели во објавата на Земан до УЕФА.

Кудела доби 10 меча суспензија за расизам©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мата се подготвува за трансфер во Серија А

Објавено пред

Хуан Мата по завршувањето на сезоната ќе го напушти Манчестер јунајтед. Искусниот фудбалер, според медиумите, кариерата ќе ја продолжи во Лацио. Мата, кариерата ја започна во Валенсија, а последните десет години е во Англија, во Челси и Манчестер јунајтед.

Лацио, има намера да го обезбеди потписот на Мата, бидејќи, тој за еден месец ќе биде слободен играч. Спортскиот директор на Лацио, Игли Таре, на Мата е подготвен да му понуди две годишен договор.

Според „Ла Република“, Мата покажал интерес кариерата да ја продолжи во Серија А, се соgласил и на две годишниот договор, засега двете страни не можат да се договорат околу платата. Лацио понудиле четири милиони евра по сезоната, фудбалерот бара милиони повеќе.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Нејмар е главниот виновник за елиминацијата на ПСЖ“

Објавено пред

ПСЖ не успеа да се пласира во финалето во Лигата на шампиони. „Светците“, во два натпревари се поразени од Манчестер сити со вкупни 4:1. Француските медиуми, главен виновник за елиминацијата е Нејмар.

Бразилецот, пред синоќешниот реванш, во Манчестер, изјави дека ќе погина на теренот за да избори пласман во финалето.

Според медиумите Нејмар целосно потфрлил. „Лекип“, го оцени исто како и во првиот дуел, со слаба тројка.

„Вети дека ќе погине на теренот. Ништо не видовме од тоа, губеше топки, додавањата му беа катастрофални, ризикуваше без причина. Не с евиде крај Вокер. Разочарувачки“, пишува „Лекип“.

„Франс фудбал“, тврди дека бил себичен и неподнослив.

„Како да е правило шест пати да ја допреш топката по приемот. Се сакаше да направи сам. Егоцентрик на кого му тргна лошо. Повторно го понесоа емоциите, не играше со главата, беше катастрофален. Ни ја откри својата темна страна“.

Бразилецот доби критики и од „Ле Парисиен“, медиуми кој традиционално им е наклонет на ПСЖ.

„Разочарувачки, исчезна во полу-финалето. Немаше инспирација, не го носеше тимот, како што го направи тоа против Баерн“.

Француските медиуми, се согласуваат дека по елиминацијата од Сити, клубот може да ги разгледа опциите за продажбата на Нејмар, чии договор истекува во јуни 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Српскиот претседател ѝ објави војна на фудбалската мафија

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најавил дека државата ќе тргне во борба против организираниот криминал во српскиот фудбал.

„Тажен сум како се одвива финишот на првенството“, рекол Вуќиќ во гостувањето на телевизијата „Пинк“.

Српскиот фудбал, последните три недели, се наоѓа во центарот на вниманието, поради чудните резултати и серијата на победи во кои се наоѓаат тимовите кои се борат за опстанок во лигата.

„Сега ќе ви кажам, таа мафијашка банда, мести натпревари, поради пеалите кои се судат ни се смее целиот свет. Сите ќе ги уапсиме. Тоа е се што можам да ви кажам“, рекол српскиот претседател.

Тој иронично рекол дека во финишот на сезоната некои тимови играат на нивото на Манчестер сити и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија3 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија4 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет4 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион4 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет4 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет4 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија6 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион18 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет18 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет18 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија19 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија21 час

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа23 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија24 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Досие